Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Stromboli jsou v ohromné formě. Z nasazení Báry Basikové se v Písku tajil dech

 
čtvrtek, 12. září 2019, 13:12

Stromboli včera dorazili do Písku a rovnou na úvod upozorňuji, že tento text bude plný superlativ… Ono to u této kapely ani jinak nejde. Absolutní zjevení tuzemské scény, které dávno mělo překročit hranice naší země, protože ani za kopečky nenatrefíte na nic podobného. Že se dnes jedná jen o nostalgickou vzpomínku? Ale jděte, Stromboli jsou naživo stále naprostou špičkou, která zní nadčasově.

A je moc fajn, že i když se jedná o poměrně složitou progresivní muziku, dokáže stále přitáhnou stovky fanoušků. Písecký kulturní dům byl příjemně zaplněn, přičemž věřím tomu, že na akci dorazili fanoušci ze všech možných koutů jižních Čech. Přece jen se už pro tento rok žádná další jihočeská zastávka nechystá, alespoň dle rozpisu na stránkách Michala Pavlíčka.

Nálada tedy byla moc fajn a nepřekvapivě se vystupňovala zhruba uprostřed, kdy na scénu napochodoval Vilém Čok. Ó hory, ó hory a Ivanhoe jsou na poměry kapely přímočaré hitovky, které dokážou rozezpívat celý sál. Jakmile se ozve ústřední riff první zmiňované, neubrání se člověk mrazí v zádech. I po těch letech to má sílu vichru.

Jenomže Stromboli jsou přece jen o něčem jiném. O nepopsatelné, mystické atmosféře, netypických melodiích, chytré gradaci… a hlasu Báry Basikové. I když před několika lety překročila padesátku, na jejím zpěvu to není vůbec patrné. Bára si už na legendárním debutu Stromboli nasadilo laťku velmi vysoko a nutno říct, že stále neslevuje. Jde do toho naplno, čaruje, a demonstruje, že v rockovém žánru u nás pravděpodobně dosud nenašla konkurenci. V Písku zároveň působila velmi energicky a mile, neustále poskakovala, vtipkovala, smála se, komunikovala s Michalem Pavlíčkem nebo Vendulou Kašpárkovou. Prostě byla živelná a bylo cítit, že Stromboli jsou přesně její parketa. O to více pak zamrzí, že toho společně v minulosti nestihli více.

Hrálo se především z prvních dvou alb, kdy každý výlet do hrubě nedoceněné dvojky Shutdown byl pro mě osobně obřím zážitkem. Why, Abacus… a v první řadě Sandonorico… člověk se ocital v absolutní euforii, kdy mu hudba procházela celým tělem.

Nějaké negativum? Měl bych dvě, ale o nic vážného se nejedná. Je škoda, že kapela více nečerpá z comebackového Fiat Lux, protože je to skvělá deska, která se svým starším bratříčkům vyrovná. Nádherná Katova pomocnice je toho důkazem – další z vrcholů koncertu. Druhý záporem (vážně jen mírným) byl chvílemi zbytečně přehulený zpěv, což bylo markantní hlavně u Čoka. Celkově byla ale akce nazvučená skvěle, jakmile se Pavlíček obul do kytary naplno, čechralo to kalhoty. Subjektivně – nejlíp to hrálo vepředu blízko pódia.

Stromboli zahráli v původní sestavě, což dle slov Basikové není úplnou samozřejmostí. Písek prostě zažil jeden z koncertů, na který se nezapomíná. Pevně doufám, že letošní turné není jen krátkým výstřelkem, a že kapele příští rok opět bude koncertovat. Třeba i s novou deskou v zádech, kterou si fanoušci určitě zaslouží. O to, zda bude skutečně hodna názvu Stromboli, se v této muzikantské společnosti a formě vůbec nebojím.

Napsal(a) Václav Votruba | Foto Václav Votruba
 


 

Kam dál?

Ahoj Việt Nam: Festival vietnamských chutí se znovu hlásí o slovo

středa, 11. září 2019, 10:14

Festival vietnamské kultury a gastronomie Ahoj Việt Nam se na budějcké náměstí blíží mílovými kroky. V rámci bohatého programu se...

Otáčivé hlediště v Krumlově přilákalo rekordní počet diváků

pondělí, 9. září 2019, 19:04

Jihočeské divadlo přilákalo letos na otáčivé hlediště v Českém Krumlově skoro 50 tisíc diváků, meziročně o 2631 víc. Tržby z...

Festival Voda Moře Oceány: Zvítězí doba plastová?

pondělí, 9. září 2019, 16:28

Stále aktuálnější problém znečištění oceánů bude hlavním tématem 16. ročníku Mezinárodního filmového festivalu...

Na Slavnostech pivovaru ochutnáte pivo z Budvaru a spřátelených...

pondělí, 9. září 2019, 13:56

Už tento víkend mohou milovníci piva a hudby vyrazit na Slavnosti pivovaru Budějovický Budvar. Program začíná v Logistickém...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.