Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Sokolský ostrov včera ovládli rytíři na koních

 
neděle, 8. září 2019, 17:59

Přes nepříznivé počasí dorazily včera na Sokolský ostrov tisíce diváků, aby se podívaly na pomyslný vrchol Slavností železné a zlaté České Budějovice 2019, a to příjezd našeho krále s družinou a rytířský turnaj.

Rytíři na koních mezi diváky vstoupili po několika salvách dělostřelců z Terezína chvilku po čtvrté hodině odpoledne. Diváci zaplnili tribuny a vyhlíželi příjezdu krále. Role Přemysla Otakara II. se ujal herec Tomáš Karger z divadla v Celetné. V hodinovém programu plném ukázek rytířských dovedností se za bouřlivého potlesku diváků stal vítězem rytíř Ivan Zajíc z Heroltic. Nutno podotknout, že všichni rytíři na koních podávali, i přes ztížené podmínky a podmáčený terén, skvělé výkony.

Po skončení turnaje si návštěvníci mohli vyzkoušet různé středověké disciplíny. Největší zájem byl o trenažér jízdy na koni, lukostřelbu nebo výuku šermu lektory z A.K.A. Akademie rytířských umění. Každý ročník při soutěžení z řad malých diváků dostane výherce putovní meč krále Přemysla Otakara II. a A.K.A. České Budějovice mu na rok daruje zdarma členství, aby mohl trénovat šerm, lukostřelbu, zápasit a účastnit se filmových projektů. Letos se vítězem stal Lukáš.

„Chlapec, který vyhrál před 2 lety se sám den před akcí přihlásil a chtěl vrátit putovní meč. Překvapilo mě to, považuji to v dnešní době trochu za zázrak. I když je meč putovní, dáváme ho vítězi s tím, že trochu předpokládáme, že se vrátit nemusí. Čestnost Denise ale potvrzuje, že slavnosti probouzejí rytířského ducha a jeho rodiče na něj mohou být právem hrdí. Rozhodli jsme se ho proto odměnit ještě jednou a znovu získává roční vstup do rytířského klubu,“ komentuje jednání minulého vítěze Petr Nůsek, majitel realizující agentury A.R.G.O.

Historickou slavnost již potřetí pořádalo město České Budějovice. Dvoudenní akce začala v pátek středověkým trhem na Piaristickém náměstí. Zde pokračovala i celou sobotu a rozšířila se i na Zátkovo nábřeží a již zmíněný Sokolský ostrov. Podél řeky návštěvníci potkali mnoho známých osobností, které se pojí k historii města. Ti se s nimi fotili a vyprávěli o svém životě. Na Sokolském ostrově se pak odehrávaly rytířské turnaje, hry a netradiční ohňová show. Piaristické náměstí patřilo mnoha známým i již zapomenutým řemeslům, středověké mučírně, kejklířům a dobovým hudebníkům.

Realizaci akce měla na starosti agentura A.R.G.O. profilm spolu se sdružením Housův mlýn v Táboře a A.K.A. Akademií rytířských umění. A je vidět, že stylová historická zábava lidi v Českých Budějovicích táhne a neodradí je ani špatné počasí. „Z účasti jsem překvapený a těší mě, že se z akce stala tradice. Takovou tradicí je i horší počasí, tak doufám, že příštími slavnostmi už ten déšť zlomíme,“ dodává s úsměvem Petr Nůsek.  

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Ve Vyšším Brodě se na Vltavu vydala kuriózní plavidla

sobota, 7. září 2019, 17:12

Jen díky spolupráci s Povodím Vltavy, které krátkodobě zvýšilo průtok v řece Vltavě, mohla dnes na hladinu řeky vyrazit kuriózní...

SOUTĚŽ: Metropol uvede bláznivou komedii Klíče na neděli

pátek, 6. září 2019, 12:53

Populární herecké osobnosti jako Ivanu Andrdlovou, Vlastu Žehrovou nebo Mahulenu Bočanovou budete moci zhlédnout v bláznivé...

K otáčivému hledišti nesmí jezdit autobusy, senioři musí pěšky

pátek, 6. září 2019, 10:06

Město Český Krumlov zakázalo vjezd autobusů nahoru k otáčivému hledišti v zámecké zahradě, kde hraje letní představení Jihočeské...

U hlubocké zoo budou znovu dřevěné sochy. Uvidíte housenku, berušku...

středa, 4. září 2019, 12:52

I v letošním roce probíhá před areálem Jihočeské zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou druhý ročník dřevosochařského sympozia...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.