Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zámek v Hradci má obnovené arkády, v zahradě má být ráj

 
pondělí, 12. srpna 2019, 09:23

Památkáři na zámku v Jindřichově Hradci dokončili téměř dvouletou obnovu arkád v zahradě u pavilonu Rondel. Arkády mají původní barvu, opravená je i umělá jeskyně. Investice to byla 8,3 milionu korun bez DPH, oprava rondelu v letech 2011 až 2012 stála 4,5 milionu bez DPH. Správa zámku chce obnovit i zahradu.

„Z hlediska renesanční architektury je to něco unikátního. Adam II. z Hradce si sem na konci 16. století pozval italské mistry,“ řekla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Střechy arkád mají nové krovy, jichž se vyměnilo 90 procent, i prejzovou krytinu. Obnovená je umělá jeskyně s krápníky, výmalba napodobující mramor i freska v klenbách s vyobrazením letících ptáků. Rondel i arkády získaly původní barvy, růžovo-bílou nahradily červená a světle okrová.

Měnilo se 90 procent krovů. „Nejsložitější byly krovy. Sebralo to největší množství peněz a práce, protože se ukázalo, že jsou v daleko horším stavu, a proto, že jsme se snažili dodržovat vhodnou technologii, abychom se nemuseli stydět, až se za dalších 90 let budou dělat znovu. Vracely se tam trámy tesařsky opracované,“ řekl kastelán Jan Mikeš. Podařilo se najít zbytky mramorování i části nástropních maleb.

V umělé jeskyni doplnil restaurátor Vladimír Krnínský umělé krápníky i chybějící části vypichovaných a probarvených omítek. Zrestaurovaná je i socha Herkula bojujícího se lvem v jednom z výklenků arkád.

V příštích letech chtějí památkáři u rondelu obnovit zahradu, kterou tam zřídil Adam II. z Hradce. Plochu rozčlení původní cesty, na trávě budou okrasné dřeviny zimostráze. Umělou jeskyni oživí měděná kašna, jež bude zadržovat dešťovou vodu, památkáři obnoví i středovou kamennou kašnu.

„Chceme vrátit k rondelu formální zahradu, která tady kdysi bývala. Adam II. z Hradce stavěl rondel i zahradu jako připomínku pozemského ráje, který kvůli Adamovi a Evě lidstvo ztratilo. Chtěl si ho tady vytvořit sám pro sebe. My bychom chtěli, aby se tu zase vytvořil malý kousek pozemského ráje, ale už otevřený návštěvníkům,“ řekl Mikeš.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

FOTO: Na Piaristickém náměstí proběhl devátý ročník jihočeského...

neděle, 11. srpna 2019, 15:52

Již devátý ročník oblíbeného jihočeského jazzového festivalu mohli o proběhlém víkendu zakusit nejen obyvatelé Českých Budějovic....

Hudební festival v Krumlově přilákal přes dvacet tisíc diváků

neděle, 11. srpna 2019, 09:52

Závěrečným operním galakoncertem včera skončil Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Přehlídka nabídla od 19. července do...

Boršovské slavnosti s Queenie

čtvrtek, 8. srpna 2019, 17:20

Na konci srpna ožije levý břeh Vltavy již podeváté Boršovskými slavnostmi, což je odpoledne plné pohodové zábavy, dobrého jídla a...

Audiovizuální show připomene obec zatopenou lipenskou přehradou

čtvrtek, 8. srpna 2019, 13:04

Obraz na hladině lipenské přehrady na ploše tisíc metrů čtverečních připomene obec Dolní Vltavice, která byla na přelomu 50. a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.