Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Smutný Karel zaplnil prostor u Slavie. Zatáhl nás zpátky do divokých šedesátek

 
pátek, 2. srpna 2019, 13:14

První, co vám probleskne hlavou, když budějcký Smutný Karel spustí svůj koncert, je jednoduché „vau“. Prostě „vau“, protože to těm divočákům stále hraje náramně. Živelně, dravě.. . od srdce. Ano, srdce, to je v tom cítit ze všeho nejvíc. Čtvrteční vystoupení (1. srpna) u budějcké Slavie tak bylo jedním z vrcholů letních koncertů, kterých se letos v centru města koná požehnaně.

Smutný Karel je bezesporu legendou, byť lokální. Atmosféra u Slavie tomu odpovídala. Bylo plno a kapela hned od začátku dokázala zvednout od stolů první tanečníky. Aby ne, ta muzika byla chvílemi tak intenzivní, že nebylo možné sedět a být v klidu jak někde v divadle. Tohle je rock´n´roll, blues, psychedelie v té nejlepší tradici 60. let. Jako by se člověk ocitl na koncertě třeba takových Grateful Dead, ke kterým se Smutný Karel hlásí.

Jasně, je to skanzen, ale přesně to je na Karlovi úžasné. Ta schopnost přenést fanoušky do doby největší hudební revoluce. A není to jen muzikou, ale i vizáží a vystupováním samotných muzikantů. Zpěvák Jirka Hondejs Janda připomíná pohyby Joe Cockera, je až citelné, jak mu hudba projíždí celým tělem, a to pak především v instrumentálních pasážích, kdy se Jirka dostává do pravého rauše.

A jestliže je řeč o rauši, tak klávesák, a zakladatel Smutného Karla, Eda Hájek je v ní evidentně po celou hrací dobu. Jeho nasazení je neskutečné, věříte mu každý tón, každý sólový výjezd. Marně přemýšlím, jestli jsem široko daleko zažil uvěřitelnějšího rockového klávesistu. Jako by ho odkojili Ray Manzarek společně s Jonem Lordem.

Moc se mi líbila i hra bubeníka Romana Urbana, která byla hodně dynamická. Když kapela ztichla, byl úsporný, když nabrala na otáčkách, dokázal zabouřit. Zkrátka paráda.

V repertoáru samozřejmě nechyběly ani převzaté songy, ostatně poslední dvojalbum Double Dead je z poloviny na coverech postavené. Kapela je tak naživo zábavná i pro lidi, kteří příliš neznají její autorskou tvorbu. Zároveň ale nemáte pocit, že posloucháte jakýsi revival, protože Smutný Karel nesází na provařené hity, ale spíše na kousky pro fajnšmekry.

Nemá cenu to dále okecávat. Smutný Karel roky platí za výbornou kapelu, na čemž se nic nemění. Čtvrteční koncert potěšil, v maximální možné pohodě přivítal srpen a fanoušky alespoň na chvíli odtáhl od každodenních starostí.

 


 

Kam dál?

Mezinárodní hudební festival je v polovině. Nabídne arménskou hudbu a...

čtvrtek, 1. srpna 2019, 10:44

Koncerty MHF Český Krumlov v uplynulém týdnu přinesly divákům celou řadu zážitků. V Maškarním sále zazněla hudba i recitace...

SOUTĚŽ: Metropol uvede českou divadelní komedii s Petrem Nárožným

středa, 31. července 2019, 18:07

Sídlo britského premiéra zasáhne rodinná bomba. Vláda Jejího Veličenstva se chystá rázně zatočit se zábavním průmyslem a...

Hudební festival Hrady CZ po Švihově putuje na Rožmberk nad Vltavou

středa, 31. července 2019, 10:13

Patnáctý ročník festivalu Hrady CZ po Točníku, Kunětické hoře a Švihově putuje v pátek a sobotu 2. a 3. srpna na hrad Rožmberk...

Vyšší skoky, zahraniční hvězdy a spousta zážitků. Highjump...

úterý, 30. července 2019, 11:55

Největší cliffdivingový meeting střední Evropy, přední světoví skokani ze světové série, česká skokanská elita, nabušený hudební...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.