Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeskou filharmonii čeká devětatřicátá sezona. Vystoupí v celovečerním filmu

 
čtvrtek, 13. června 2019, 19:33

Jihočeská filharmonie má před sebou 39. sezonu. V ní orchestr představí symfonie od Beethovena, od jehož narození uplyne 250 let, nebo muzikál Malované na skle od Jaromíra Nohavici. Chystá se také na celovečerní film. V příštím roce by se měl opravit sál filharmonie za 25 milionů korun.

V 39. sezoně uvede orchestr symfonie od Ludwiga van Beethovena, od jehož narození uplyne příští rok 250 let. V sezoně přijedou houslista Václav Hudeček, pianista Tomáš Kačo, zpěváci Kurt Elling, Raul Midón a Dan Bárta, Jihočeská filharmonie uvede také muzikál Malované na skle s texty písničkáře Jaromíra Nohavici.

Kvinteto hráčů z filharmonie pojede příští rok na evropské turné s francouzským akordeonistou Richardem Gallianem, s nímž natočili CD. Orchestr čeká v roce 2020 zájezd do Ruska, Jekatěrinburgu a dalších měst.

Novou filmovou verzi muzikálu Balada pro banditu podpoří Česká televize (ČT) i Jihočeský kraj. Na hudbě se s filharmonií budou podílet sólisté z brněnského Divadla Husa na provázku. Vedení filharmonie inspirovala Morávkova inscenace muzikálu tak, že vznikly nové aranže a koncertní verze.

„Ukázala se jako nejúspěšnější projekt Jihočeské filharmonie z poslední doby. Vladimíru Morávkovi se to natolik líbilo, že ho napadla myšlenka, že se ten film natočí znovu v reálném prostředí Koločavy. Pro nás je důležité, že budeme v celovečerním filmu," řekl ředitel filharmonie Otakar Svoboda. První filmovou verzi muzikálového zpracování osudů Nikoly Šuhaje loupežníka natočil Vladimír Sís v 70. letech minulého století.

Jihočeská intermezza a Hudební slavnosti Emy Destinnové 

Od března do září 2020 chce filharmonie opravit sál. Náklady 25 milionů korun zaplatí Jihočeský kraj, který orchestr zřizuje. Nová budou sedadla, balkon, klimatizace, opraví se varhany. Sál bude mít nižší kapacitu než dosud, filharmonie proto zvýší počet abonentních koncertů.

Filharmonie bude letos opět pořádat festival Jihočeská intermezza na hradech a zámcích. Vedení souboru by také chtělo organizačně převzít Hudební slavnosti Emy Destinnové, které pořádá producent Antonín Kazil. Podle Svobody dostal nabídku od radnice. Kazil nechtěl plán komentovat. Náměstek primátora Juraj Thoma (HOPB) řekl, že s Kazilem jednají o tom, že po letošním ročníku by město a kraj převzaly festival a značku bezúplatně. Kazil by byl čestným prezidentem festivalu.

Napsal(a) Elmira Talířová, ČTK | Foto Jihočeská filharmonie
 


 

Kam dál?

Jihočeský kraj je podle výzkumu dobrým místem pro život. Oproti...

středa, 12. června 2019, 10:01

Pestrá nabídka volnočasových aktivit. Nepřeberné množství kulturních institucí. Ráj pro turisty. Nejvíce zařízení pro seniory či...

Hejtmanka Stráská shrnula koncert Kdo má rád v Nových Hradech: Bavili...

úterý, 11. června 2019, 18:51

Skvělé pěvecké výkony. Tleskající i roztančené publikum. To vše podkresleno peněžním výnosem ve výši 51 250 korun pro dětské a...

Zážitková výstava bude bavit i vzdělávat skrz vědu, techniku a řemesla

pondělí, 10. června 2019, 20:01

V rámci 5. ročníku interaktivní výstavy Dobrodružství s technikou 2019, která se bude konat 13. června v pavilonu T1 na...

Podzimní cyklus koncertů Na návštěvě u Nezmarů představil program....

pátek, 7. června 2019, 15:33

Čtyři skvělé koncerty nabídne na podzim cyklus koncertů zvaný Na návštěvě u Nezmarů. Jak je již zvykem, uskuteční se na Malé...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.

ČSSD zrušila licenci většině místních organizací v Ostravě

Většina ostravských místních organizací přišla o licenci. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo strany, řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Návrh na zrušení 17 z 26 organizací v Ostravě předložila moravskoslezská ČSSD, zdůvodnila ho špatným výsledkem strany v posledních komunálních volbách a obavou, že mají mezi členy takzvané černé duše. Ostravská ČSSD tvrzení označila za účelová, její předsedkyně Jana Vajdíková řekla, že většina z 293 dotčených členů do jiných organizací jít nechce, a strana tak zřejmě ve městě ztratí většinu členů.

TÉMA: Mafie se od 1989 posunuly od krádeží aut k ekonomické kriminalitě

Organizovaný zločin v České republice se za posledních 30 let posunul od krádeží aut, prostituce a drog k ekonomické trestné činnosti. Mafie se nyní vedle tradiční kriminality zabývají zejména praním špinavých peněz, daňovými podvody, zneužíváním dotací, zakládáním fiktivních firem či manipulacím s tendry, řekl ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci (IKSP) Miroslav Scheinost. K ruským a ukrajinským skupinám, které v ČR působí podle institutu v podstatě již od sametové revoluce, přibyly záhy české a po roce 2000 i albánské a vietnamské gangy.