Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zámky a kostely se dnes otevřou veřejnosti. Připojí se k akci Noc kostelů

 
pátek, 24. května 2019, 19:34

Brány zámeckých i hradních kaplí a kostelů ve správě Národního památkového ústavu v Budějcích se dnes po setmění otevřou. Zapojí se tak do jubilejního desátého ročníku Noci kostelů 2019. Návštěvníci mohou na jihu Čech navštívit celkem 110 míst.

Na jihu Čech se do Noci kostelů poprvé zapojí zámek Hluboká. Prohlídky novogotické kaple, která je běžně nepřístupná, doplní výklad kastelána Martina Slaby o stavebně historickém vývoji prostor a výjimečných uměleckých předmětech. Hlubocký kastelán také prozradí plány na budoucí obnovu kaple a zavede návštěvníky do soukromé modlitebny kněžny Eleonory. Prohlídky se začátky v sedm a devět hodin jsou zdarma a zbývá několik posledních volných míst.

Během pátečního večera bude mezi 19. až 22. hodinou otevřena kaple Schwarzenberské hrobky v Domaníně a  nedaleký hřbitovní kostelík sv. Jiljí, který v letech 1784–1876 sloužil jako rodinná hrobka Schwarzenbergů. „Přijďte se ztišit a svíčkou uctít památku Schwarzenbergů. V závěru Vás čeká i koncertní překvapení," láká k návštěvě třeboňský kastelán Vít Pávek.  

Po setmění se otevřou i brány bývalého cisterciáckého kláštera Zlatá Koruna. Komentované prohlídky vybranými prostory doprovodí hudební vystoupení, kdy například během prohlídky kostela Nanebevzetí Panny Marie od 17:00 zazní varhanní koncert. Zájemci postupně navštíví kapli Andělů strážných od šesti, opatskou kapli se vzácným středověkým deskovým obrazem Zlatokorunskou madonou od půl sedmé, kapitulní síň s křížovou chodbou od 19 hodin a nakonec opět kostel Nanebevzetí Panny Marie od osmé hodiny večerní, kde si prohlédnou kůr, varhany a zrestaurovaný betlém. Po celou dobu programu bude otevřen kostel Nanebevzetí Panny Marie k volné prohlídce. Rezervace předem není nutná.

Tisková zpráva | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Majáles jde do finále. Čeká nás průvod, volba krále a spoustu hudby

pátek, 24. května 2019, 11:33

Multižánrový studentský festival se přiblížil svému vyvrcholení. Páteční odpoledne a večer na sokolském ostrově...

Vrchol Majálesu? Manon Meurt nasadili laťku, která se bude těžce...

čtvrtek, 23. května 2019, 12:36

Bylo to fantastické. . . Vážně. Hodinová extáze, emoční jízda a výlet do jiných světů. Manon Meurt zahráli ve středu 22. května...

Mezinárodní hudební festival nabízí zvýhodněné vstupné pro seniory....

čtvrtek, 23. května 2019, 10:02

Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově se nezadržitelně blíží. Vstupenky na všechny koncerty jsou v prodeji jak online,...

V sobotu budou děti u Temelína kouzlit

středa, 22. května 2019, 13:57

Na odpoledne plné kouzelnické tématiky se mohou tuto sobotu těšit děti od dvou do patnácti let. U Infocentra Jaderné elektrárny...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

Davy proudící na výstaviště a vidina dechberoucí show. Fanoušci ale vystoupení legendární kapely vidí trošku jinak. Pod událostí na Facebooku se strhla vlna negativních komentářů. Lidé, kteří na koncert vyrazili, nejvíce kritizují organizaci a fronty, které se tvořily hlavně ve V.I.P sektoru. Někteří už se podle svého vyjádření obrátili na ČOI a řeší vrácení vstupného. Podle organizátorů ale vše proběhlo jak mělo.

FOTO, VIDEO: Prezident Zeman přijel na Vysočinu. V kraji stráví celkem tři dny

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek dnes dopoledne přivítal vzácnou návštěvu. Do sídla Kraje Vysočina přijel prezidentský pár, který tu stráví tři dny. Manželka Miloše Zemana Ivana Zemanová bude mít odlišný program.

Ve středu padne v Praze teplotní rekord z roku 1935, odhadují bookmakeři

V pražském Klementinu padne ve středu podle bookmakerů teplotní rekord pro tento den z roku 1935, kdy bylo 35,6 stupně. Na tuto variantu vypsali kurz 1,65:1. Novinářům to dnes sdělil mluvčí Fortuny Petr Šrain. Český hydrometeorologický ústav očekává nejvyšší denní teploty od 34 do 36 stupňů, ve čtvrtek se má s přechodem slabé studené fronty zhruba o pět stupňů ochladit. Absolutní rekord padl v Klementinu 27. července 1983, kdy zde naměřili 37,8 stupně.