Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zámky a kostely se dnes otevřou veřejnosti. Připojí se k akci Noc kostelů

 
pátek, 24. května 2019, 19:34

Brány zámeckých i hradních kaplí a kostelů ve správě Národního památkového ústavu v Budějcích se dnes po setmění otevřou. Zapojí se tak do jubilejního desátého ročníku Noci kostelů 2019. Návštěvníci mohou na jihu Čech navštívit celkem 110 míst.

Na jihu Čech se do Noci kostelů poprvé zapojí zámek Hluboká. Prohlídky novogotické kaple, která je běžně nepřístupná, doplní výklad kastelána Martina Slaby o stavebně historickém vývoji prostor a výjimečných uměleckých předmětech. Hlubocký kastelán také prozradí plány na budoucí obnovu kaple a zavede návštěvníky do soukromé modlitebny kněžny Eleonory. Prohlídky se začátky v sedm a devět hodin jsou zdarma a zbývá několik posledních volných míst.

Během pátečního večera bude mezi 19. až 22. hodinou otevřena kaple Schwarzenberské hrobky v Domaníně a  nedaleký hřbitovní kostelík sv. Jiljí, který v letech 1784–1876 sloužil jako rodinná hrobka Schwarzenbergů. „Přijďte se ztišit a svíčkou uctít památku Schwarzenbergů. V závěru Vás čeká i koncertní překvapení," láká k návštěvě třeboňský kastelán Vít Pávek.  

Po setmění se otevřou i brány bývalého cisterciáckého kláštera Zlatá Koruna. Komentované prohlídky vybranými prostory doprovodí hudební vystoupení, kdy například během prohlídky kostela Nanebevzetí Panny Marie od 17:00 zazní varhanní koncert. Zájemci postupně navštíví kapli Andělů strážných od šesti, opatskou kapli se vzácným středověkým deskovým obrazem Zlatokorunskou madonou od půl sedmé, kapitulní síň s křížovou chodbou od 19 hodin a nakonec opět kostel Nanebevzetí Panny Marie od osmé hodiny večerní, kde si prohlédnou kůr, varhany a zrestaurovaný betlém. Po celou dobu programu bude otevřen kostel Nanebevzetí Panny Marie k volné prohlídce. Rezervace předem není nutná.

Tisková zpráva | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Majáles jde do finále. Čeká nás průvod, volba krále a spoustu hudby

pátek, 24. května 2019, 11:33

Multižánrový studentský festival se přiblížil svému vyvrcholení. Páteční odpoledne a večer na sokolském ostrově...

Vrchol Majálesu? Manon Meurt nasadili laťku, která se bude těžce...

čtvrtek, 23. května 2019, 12:36

Bylo to fantastické. . . Vážně. Hodinová extáze, emoční jízda a výlet do jiných světů. Manon Meurt zahráli ve středu 22. května...

Mezinárodní hudební festival nabízí zvýhodněné vstupné pro seniory....

čtvrtek, 23. května 2019, 10:02

Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově se nezadržitelně blíží. Vstupenky na všechny koncerty jsou v prodeji jak online,...

V sobotu budou děti u Temelína kouzlit

středa, 22. května 2019, 13:57

Na odpoledne plné kouzelnické tématiky se mohou tuto sobotu těšit děti od dvou do patnácti let. U Infocentra Jaderné elektrárny...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.