Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Z budějckého náměstí se stala knihovna. Začal festival Literatura žije

 
středa, 24. dubna 2019, 17:51

Na náměstí v Budějcích začal šestý ročník festivalu Literatura žije. Kromě knížek, kterých jsou tisíce, je připravený i bohatý program. K tradici patří trolejbus, v němž vystupují muzikanti i básníci, čtení lidí s duševním onemocněním nebo čtení nonstop, kdy se čte do rána a tvoří se i příběhy na 50 slov.

Kromě pestrého výběru knih se lidé také dočkají zajímavého programu například autorských čtení, bezdomoveckého divadlo nebo jízdy literárním trolejbusem. V galerii Měsíc ve dne pořádají organizátoři workshop pro děti, které si tam budou moci připravit vlastní knižní obálku.

Organizátoři knihy neustále doplňují. Výběr potěší snad všechny bez rozdílu. „Čtyři měsíce dopředu sbíráme v literární kavárně Měsíc ve dne knihy, každý sem může přinést jakoukoliv knížku, kterou už doma nechce, a my je pak na náměstí rozdáváme. Letos se nám sešly 4 tisíce knih,“ dodala jedna z organizátorek Eliška Štěpánová. Knižní stan je otevřený dnes a zítra od 11 do 18 hodin.

Letošní ročník s sebou přinesl i několik novinek. Na náměstí je deset velkoformátových komiksů. Spisovatel Jan Štifter provede kolem domů, kde byly prvorepublikové nevěstince. Nový je i běh po místech spjatých s literaturou jako kavárna, kam chodíval Jaroslav Hašek. 

Setkání s Literaturou

V rámci festivalu se ve čtvrtek 25. dubna koná v kavárně Měsíc ve dne autorské čtení. Svá díla představí spisovatelé, kteří navštěvují v budějcké organizaci Fokus kurz Setkání s literaturou. „Psaním se vyrovnávají s těžkostmi, které jim život přináší. Odtud i název akce: Propsat se do pohody. Přijďte si poslechnout výsledky jejich úsilí,“ zve Věrka Michalicová z Fokusu.

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Za měsíc startuje Rallye Český Krumlov. Nabídne hned několik novinek

úterý, 23. dubna 2019, 16:50

Odpočet může začít. Do startu 47. Rallye Český Krumlov zbývá necelý měsíc. Elita tuzemského soutěžního sportu se představí na...

Do Tábora se sjedou veteráni, na start se postaví 50 posádek

úterý, 23. dubna 2019, 12:54

V sobotu 27. dubna bude na Žižkově náměstí v Táboře odstartován 8. ročník soutěže automobilových veteránů O 106 Jihočeským krajem...

Ve Stromovce se opět poběží Modrý běh. Pomůže lidem s autismem

neděle, 21. dubna 2019, 17:10

Organizace Auticentrum pomáhající dětem a dospělým lidem s autismem pořádá už tradičně charitativní akci Modrý běh, která probíhá...

Tři studentky si v Ševětíně dělají radost provozem kina, což dělá...

pátek, 19. dubna 2019, 15:03

Pocházejí ze Ševětína a jako malé si oblíbily místní kino, kam moc rády chodily. Proto je velmi mrzelo, když byl jeho provoz v...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.