Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Stalo se v Boršově nad Vltavou před 74 lety

 
pondělí, 8. dubna 2019, 11:48

Blížil se konec války a letecké síly Spojenců nepřetržitě útočily na německé vojenské a mocenské cíle. Letecká bojová squadrona v síle devatenáct strojů pod vedením kapitána Raymonda F. Reutera startující z letecké základny v anglickém Fowlmere 17.dubna 1945 doprovázela bombardéry při útoku na letiště v Eisendorfu, v Klatovech a v Praze (toho dne ze spojeneckých základen vystartovalo na německé cíle více než tisíc těžkých bomardérů doprovázených osmi sty stíhacími letadly).

Na jih od Prahy zaregistroval kapitán R.Reuter s poručíkem W.R.Preddym německého proudového stíhače Me-262, kterého začali pronásledovat. Naposledy se kapitán Reuter ozval v palubním radiu ve 14.45 hod. Pilot rychlejšího německého letounu navedl spojenecká letadla nad letiště v Plané u Českých Budějovic.

Oba americké letouny zaútočily na letiště, přičemž byly zasaženy protileteckou palbou lehkého flaku. Poškozený stroj kapitána Reutera se zřítil na okraji Farského lesa v katastru obce Boršov nad Vltavou, výbuch roztrhal jeho tělo. Druhý mustang s těžce zraněným poručíkem Preddym se pokusil nouzově přistát nedaleko obce Záluží. Pilot byl převezen do nemocnice v Českých Budějovicích, kde zemřel. Kapitána Reutera  pohřbili na boršovském hřbitově, později byly jeho ostatky exhumovány a převezeny na na US Military Cemetery Lorraine u městečka St.Avold ve Francii. V den tragédie bylo kapitánu Reuterovi 28 let a 2 dny.

Oba piloti létali na nejznámější americké stíhačce druhé světové války a zároveň i jedné z nejlepších, Mustang P-51 s motorem Rolls Royce Merlin, která se nejvíce osvědčila jako ideální doprovodný stíhač poskytující ochranu bombardovacím svazům.

Tuto tragickou událost připomínají dva pomníčky v Boršově nad Vltavou na levém břehu Vltavy a na pravém břehu Vltavy v Záluží v katastru obce Dolní Třebonín.

V letošním roce se v Boršově nad Vltavou bude konat již tradiční pietní setkání u pomníčku v sobotu 13. dubna od 11.00 hod., v Záluží o hodinu později. Našemu US kapitánovi zahraje živá hudba jazz, přijede kolona jeepů, Armáda ČR představí současnou výzbroj pozemních jednotek, hledači válečných relikvií se pochlubí nalezenými troskami stíhaček (nejvíce je k vidění v leteckém muzeu v Deštné na Jindřichohradecku), piloti z Hosína pozdraví ze vzduchu a mistr světa v leteckém modelářství za rok 2018 pan František Frána ukáže své modely.

Na našeho US kapitána nezapomínají ani sportovci. Letos se bude konat již 8. ročník těžkého krosového běhu ReuterRun – 12,5 km v katastru naší obce, jediný běh, při kterém se těsně před cílem brodí Vltava. V loňském roce bylo na startu 130 atletů a 60 dětí (děti musí proběhnout gumovým raftem naplněným vodou z Vltavy). Oblíbený závod, součást Jihočeského běžeckého poháru se poběží 10.srpna 2019, start v 11.00 hod. v boršovském kempu.

Událost z konce války, ke které došlo na jih od krajského města jsou příběhem tak trochu o jízdě na červenou (stíhači opustili bombardéry, které měli chránit), tak trochu o nepozornosti ještě nekorunovaných králů nebe, kteří zapomněli, že německý soupeř je zdatný protivník a nevypustí ani poslední vteřinu.

Napsal(a) Jan Zeman | PR text
 


 

Kam dál?

FOTO, VIDEO: V Budějcích vyprovodili zimu, zapálenou Moranu hodili do...

neděle, 7. dubna 2019, 15:39

Několik stovek lidí se dnes odpoledne loučilo se zimou. Slavnostní průvod se sešel v 15 hodin na Piaristickém náměstí. Odtud se...

Dům animace v Třeboni nebude, Anifilm zváží, zda ve městě zůstane

čtvrtek, 4. dubna 2019, 09:51

V Třeboni nevznikne Dům animace, který měl přiblížit český animovaný film. Zastupitelé rozhodli, že nepřijmou dotaci 66,4 milionu...

Mezinárodní hudební festival láká do Krumlova na moderní gospely,...

úterý, 2. dubna 2019, 15:42

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov už po osmadvacáté osvěží kulturní léto v České republice. Návštěvníci si od 19....

Na jaký program Ozvěn Regionálního Febiofestu se můžete těšit?

pátek, 29. března 2019, 16:33

Letošní ozvěny Regionálního Febiofestu přinesou různorodý program. Těšit se můžete na japonský film Mirai No Mirai nejen pro...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nicholas Winton byl velmi skromný, říká o něm jedna z jeho „dcer“ Zuzana Marešová

Asi není nutné připomínat neskutečný čin Nicholase Wintona, muže, který zachránil 669 židovských dětí před smrtí v koncentračních táborech. Česká mincovna nyní nechala vytvořit zlatý dukát s vyobrazením právě tohoto hrdiny.

Šikana ve školách zůstává, dvě třetiny případů jsou v ZŠ

Šikana ve školách je stále problém, počty telefonátů dětí, které se kvůli ní obrací na Linku bezpečí, se v posledních letech pohybují mezi 1800 a 2300 ročně. Za posledních devět let vzrostl zejména počet případů, kdy si děti stěžují na šikanu v počítačovém světě. Vyplývá to z údajů Linky bezpečí, které sdělila její mluvčí Regina Jandová. Podle ministerstva školství se zhruba dvě třetiny případů šikany týkají základních škol, třetina škol středních.

Zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Rakušan Niki Lauda

Ve věku 70 let v pondělí zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Niki Lauda. S odvoláním na rodinu legendárního rakouského jezdce o tom dnes informovala agentura APA. Laudu, který se věnoval také podnikání v leteckém průmyslu, v poslední době trápily vážné zdravotní problémy. Loni v srpnu se podrobil transplantaci plic. Titul mistra světa Lauda získal v letech 1975, 1977 a 1984.