Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské divadlo představí příští rok na náplavce střet čtyř civilizací

 
sobota, 15. prosince 2018, 15:02

Dvě pražská nezávislá divadla se spojila s progresivním regionálním domem, aby na podzim příštího roku zrealizovala největší koprodukční projekt v historii českého divadla. Divadlo LETÍ, Tygr v tísni a Jihočeské divadlo vybudují v září na budějcké Náplavce adaptační tábor pro uprchlíky z vesmíru.

Přemýšleli jste někdy nad tím, co by se stalo, kdyby na Zemi přistáli uprchlíci z cizích planet? Vypadali by jako jedni z nás, nebo úplně jinak? Způsobili by apokalypsu? Naučili bychom se s nimi žít? A jak by se k problematice postavily politické elity? Podobné otázky si pokládají tvůrci projektu CAMPQ, který představí čtyři mimozemské kmeny.

Imerzivní osmihodinová inscenace, která do děje zapojí i diváky, a několikadenní interaktivní výstava, která zatím v českém divadelním kontextu nemá obdoby, bude českou expozicí Pražského Quadriennale. Diváci ji budou moci navštívit 13. a 14. září na budějcké náplavce.

„Jsme rádi, že hodnotící komise vybrala jako českou expozici Pražského Quadriennale v tak náročné konkurenci právě CAMPQ. Imerzivní divadlo je v České republice stále oblíbenější, ale projekt takového rozsahu zde ještě nebyl. Poprvé také vzniká tak náročný projekt v koprodukci tzv. kamenného divadla a nezávislé scény. Jsem přesvědčena, že je načase, aby spolu tyto strany začaly více spolupracovat, jak je to běžné například v německém divadle. Chtěli bychom být takovým příkladem ‘dobré praxe’ a inspirovat i další divadla,” říká režisérka Martina Schlegelová.

Na scénáři hry v současné době pracují čtyři autoři – Katalánci Claudia Cedó a Joan Yago a čeští autoři David Košťák a Marie Nováková.

„Každý ze čtyř autorů zpracovává mytologii a příběh jedné mimozemské civilizace, která hledá útočiště před gigantickou ekologickou katastrofou a přistane na naší planetě. Do textu se tak promítají čtyři velmi rozdílné poetiky, jejichž pronikání přirozeně vytváří kulturní střet, který tak divákům umožní skutečně se ocitnout nejen v jednom fiktivním uprchlickém táboře, ale zblízka v něm zažít vzájemnou interakci několika civilizací,” přibližuje vznik textu autor David Košťák.

Vstupenka na představení divákům umožňuje vstup do areálu adaptačního tábora na celou noc otevřených dveří, během níž mohou nahlédnout do jeho tajemství. Prožijí dobrodružné chvíle, které budou pro každého zcela unikátním zážitkem - svůj pohyb po jednotlivých částech instalace si totiž každý divák řídí a určuje sám a skládá si tak vlastní příběh.

K dispozici bude také odpočinková zóna, občerstvení a další atrakce, které návštěvníkovi zpříjemní jeho pobyt.

Vstupenky na budějcké reprízy jsou za pět set korun v prodeji od 5. prosince v síti prodejen CBsystem a na webu Jihočeského divadla.

Napsal Jiří Kadlec | Foto Facebook Jihočeské divadlo
 


 

Kam dál?

U Globusu ode dneška funguje první dobíječka pro elektromobily v...

pátek, 14. prosince 2018, 14:36

Parkoviště před Globusem se dnes stalo svědkem historické události. Zástupkyně E.ONu Hana Kořínková tam spolu s ředitelem...

Budova bývalého kabaretu v Budějcích má být zbourána. Stavební úřad...

pátek, 14. prosince 2018, 07:12

Rozpadající se modrá budova bývalého kabaretu, kterou několikrát do roka kvůli požáru navštíví hasiči, má být zbourána. Tak...

Magistrát odmítá postavit přechod u hřiště, kromě bezpečnosti dětí...

čtvrtek, 13. prosince 2018, 09:08

V Nemanicích je fotbalové hřiště, které využívají místní děti. Ty sem často přebíhají přes silnici v ulici U Čertíka, kde se...

Mám rád své intimno a rád ho dopřávám i ostatním, říká moderátor...

středa, 12. prosince 2018, 15:12

Každý, kdo někdy sledoval přílet anděla na budějcké náměstí, si vybaví jeho tvář. Každoročně stojí na podiu s mikrofonem v ruce a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Vždycky jsem chtěl být pilot, natáčení filmu Narušitel bylo splněním snu, říká herec Jiří Dvořák

Silný a napínavý příběh českého leteckého esa, jeho kamarádů i bezbřehou lásku k létání přináší do kin film Narušitel. Jednu z hlavních rolí ve snímku připomínajícím život armádních letců socialistického Československa si zahrál také Jiří Dvořák, kterého na premiéře filmu v pražské Kině Lucerna vyzpovídala redakce Drbny.

Nebe opět potemní. Do kin se chystá film vrtající se v krvavé historii norského black metalu

Bylo otázkou, kdy k tomu filmu dojde… Norsko, black metal, pálení kostelů, vraždy, sebevraždy. To není scénář, to je realita první poloviny 90. let. Realita, kterou známý režisér hudebních klipů Jonas Åkerlund nyní představí na filmovém plátně.

České finále nebude, Kvitová se utká o titul v Melbourne s Ósakaovou

Tenistka Petra Kvitová si potřetí v kariéře a poprvé na Australian Open zahraje grandslamové finále. Možný český souboj o titul v Melbourne překazila Japonka Naomi Ósakaová, která porazila Karolínu Plíškovou. První vzájemný zápas dvojnásobné šampionky Wimbledonu Kvitové a loňské královny US Open Ósakaové bude v sobotu zároveň duelem o post světové jedničky.