Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské divadlo představí příští rok na náplavce střet čtyř civilizací

 
sobota, 15. prosince 2018, 15:02

Dvě pražská nezávislá divadla se spojila s progresivním regionálním domem, aby na podzim příštího roku zrealizovala největší koprodukční projekt v historii českého divadla. Divadlo LETÍ, Tygr v tísni a Jihočeské divadlo vybudují v září na budějcké Náplavce adaptační tábor pro uprchlíky z vesmíru.

Přemýšleli jste někdy nad tím, co by se stalo, kdyby na Zemi přistáli uprchlíci z cizích planet? Vypadali by jako jedni z nás, nebo úplně jinak? Způsobili by apokalypsu? Naučili bychom se s nimi žít? A jak by se k problematice postavily politické elity? Podobné otázky si pokládají tvůrci projektu CAMPQ, který představí čtyři mimozemské kmeny.

Imerzivní osmihodinová inscenace, která do děje zapojí i diváky, a několikadenní interaktivní výstava, která zatím v českém divadelním kontextu nemá obdoby, bude českou expozicí Pražského Quadriennale. Diváci ji budou moci navštívit 13. a 14. září na budějcké náplavce.

„Jsme rádi, že hodnotící komise vybrala jako českou expozici Pražského Quadriennale v tak náročné konkurenci právě CAMPQ. Imerzivní divadlo je v České republice stále oblíbenější, ale projekt takového rozsahu zde ještě nebyl. Poprvé také vzniká tak náročný projekt v koprodukci tzv. kamenného divadla a nezávislé scény. Jsem přesvědčena, že je načase, aby spolu tyto strany začaly více spolupracovat, jak je to běžné například v německém divadle. Chtěli bychom být takovým příkladem ‘dobré praxe’ a inspirovat i další divadla,” říká režisérka Martina Schlegelová.

Na scénáři hry v současné době pracují čtyři autoři – Katalánci Claudia Cedó a Joan Yago a čeští autoři David Košťák a Marie Nováková.

„Každý ze čtyř autorů zpracovává mytologii a příběh jedné mimozemské civilizace, která hledá útočiště před gigantickou ekologickou katastrofou a přistane na naší planetě. Do textu se tak promítají čtyři velmi rozdílné poetiky, jejichž pronikání přirozeně vytváří kulturní střet, který tak divákům umožní skutečně se ocitnout nejen v jednom fiktivním uprchlickém táboře, ale zblízka v něm zažít vzájemnou interakci několika civilizací,” přibližuje vznik textu autor David Košťák.

Vstupenka na představení divákům umožňuje vstup do areálu adaptačního tábora na celou noc otevřených dveří, během níž mohou nahlédnout do jeho tajemství. Prožijí dobrodružné chvíle, které budou pro každého zcela unikátním zážitkem - svůj pohyb po jednotlivých částech instalace si totiž každý divák řídí a určuje sám a skládá si tak vlastní příběh.

K dispozici bude také odpočinková zóna, občerstvení a další atrakce, které návštěvníkovi zpříjemní jeho pobyt.

Vstupenky na budějcké reprízy jsou za pět set korun v prodeji od 5. prosince v síti prodejen CBsystem a na webu Jihočeského divadla.

Napsal Jiří Kadlec | Foto Facebook Jihočeské divadlo
 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Bavit vás bude Mucha i Čardáš Klaunů

pátek, 14. prosince 2018, 18:55

Přestože zbývá ještě více než týden, s adventními a vánočními koncerty se roztrhl pytel. V sobotu ale na Vánoce lehce zapomenete...

HE band chystá ve Slavii pořádnou vánoční party

pátek, 14. prosince 2018, 12:04

Už tuto sobotu od půl 9 můžete zajít do Music klubu Slavie. Budějcká kapela HE band tam totiž chystá vánoční mejdan. A že to bude...

Přijďte zahrát a zazpívat koledu před publikem. Ve Čtyřech Dvorech...

pátek, 14. prosince 2018, 11:55

Chcete zažít předvánoční čas trochu jinak? Přijďte v sobotu po obědě na Vánoční muzicírování v OC Čtyři Dvory. Budou se zpívat a...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Advent o něco osladí hned tři novinky. Kterou...

čtvrtek, 13. prosince 2018, 19:02

Další adventní týden s sebou přináší i bohatou filmovou nadílku. Těšit se můžete na Aquamana, kterého ztvární Jason Momoa, znovu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.