Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Kácet, či nekácet?

 
sobota, 8. prosince 2018, 15:00

Je zimní den. Stojím na Senovážném náměstí a dívám se směrem na naše Jihočeské muzeum. Je to krásná novoromantická budova, která byla dokončena na začátku dvacátého století. V poslední době se ale nemohu zbavit dojmu, že dříve byl pohled na ni hezčí.

Smrky před ní rostou a rostou a ukrajují její mohutnost a eleganci. Stále více zakrývají to, co by mělo být vidět. Jsou, dle mého názoru, přerostlé. Prosím, nepodsouvejte mi, že chci betonové město. Nechci, jsem pro zeleň, jsem pro více stromů na území města. Zde bych ale brousil pilu. Pak bych vzal rýč a vysadil zde jiný typ dřevin, který by se lépe hodil do tohoto prostoru.

Pozemek patří městu a město tak může konat. Vzhled Senovážného náměstí by se ale měl řešit komplexně. Nechť tedy promluví odborníci.

Je samozřejmě možné navrhnout Radě města, aby se přerostlými stromy zabývala. Možná bych byl vyslyšen, možná že ne. Než ale toto případně oficiálně navrhnu, rád bych znal váš názor. Kácet, či nekácet?

Celou situaci můžete posoudit na Milanových srovnávacích fotografiích. Nejstarší přiložený snímek je z roku 1903. Fotografie, kde se opravuje fasáda Jihočeského muzea, je z poloviny devadesátých let minulého století. Ostatní snímky jsou současné.

 

Kácet, či nekácet stromy před muzeem na Senu?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Celkem hlasovalo 269 čtenářů
 
Napsal Martin Maršík | Foto Milan Binder
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 9. prosince 2018, 14:53

SOUTĚŽ: Zažijte virtuální realitu na vlastní kůži. Unikátní projekt...

pondělí, 19. listopadu 2018, 10:53

Zdolávat hory v Himalájích, relaxovat na Havaji, řešit zajímavé úkoly, čelit svým strachům nebo si hrát s virtuálním psem. To...

Dáme kafe? Přijďte podrbat k mému stánku

sobota, 8. prosince 2018, 11:00

Pokud chcete podrbat, můžete se se mnou setkat v Budějcích na náměstí. Budu tam ve středu 12. prosince od 15 do 18 u svého...

Instagram mi nechybí, mám bez něj víc času, říká fotografka Markéta...

sobota, 8. prosince 2018, 07:00

V budějckém Café Hostel vystavuje mladá fotografka Markéta Dadáková. Nestandardními metodami úprav ukazuje perspektivy fotek,...

FOTO: Letní kino v prosinci? Unikátní projekt E.ONu míří po Praze do...

pátek, 7. prosince 2018, 12:13

Příznivci kinematografie by měli zpozornit. Sokolák se stane od 12. do 16. prosince místem, kde můžou malí i velcí filmoví...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Může hlína v jídle léčit obezitu? Prý zbavuje tuků

Dát si při večeři jako přílohu určitý druh hlíny možná pomáhá při prevenci obezity. Hlína z organismu vyplavuje tuk, tvrdí nová studie, o níž informoval britský server Mail Online.

ŘSD o víkendu vyrazilo na kontrolu. Na problematickém úseku nebyl žádný dělník

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovalo úsek dálnice D1 u Humpolce, kde firma Geosan dostala příkaz k opravě vysypaných kaveren. Podle ŘSD se situace na místě nijak nezměnila. Novinářům to dnes řekl jeho mluvčí Jan Rýdl. Podle aktuálních informací v sobotu ani dnes nikdo na opravě vysypaných kavaren nepracoval.

Budou Vánoce na sněhu? V příštím týdnu se oteplí, zima přijde až na Silvestra

O vánočních svátcích budou v Česku podle meteorologů venkovní teploty pravděpodobně nad nulou, až na Silvestra se ochladí. Sněhu se Češi asi o svátcích nedočkají. Příští víkend mají teploty vystoupat až na pět stupňů.