Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Velký noční hlídač otevřel na věžích v Temelíně obří oči. Byla to fantastická podívaná

 
čtvrtek, 7. června 2018, 06:36

Standardně Jadernou elektrárnu Temelín hlídá především Stání úřad pro jadernou bezpečnost. V noci ze středy 6. na čtvrtek 7. června se k jadernému dozoru na necelé čtyři hodiny připojil i Velký noční hlídač. Multimediální instalace od Milana Caise, jehož pohyblivé oči rozzářily na několik hodin dvě chladicí věže temelínské elektrárny. A byla to unikátní podívaná na umělecké dílo s velmi krátkým trváním. Silnici vedoucí od Hluboké k Týnu nad Vltavou proto také obsadily stovky nadšenců s fotoaparáty.

Vizuální umělec a zakladatel kapely Tata Bojs Milan Cais promítal na chladicí věže temelínské elektrárny obří oči s názvem Velký noční hlídač, který je součástí Umění ve městě, přehlídky současného exteriérového umění. Ta se letos rozšíří do mnoha jihočeských měst. Jedním z největších lákadel byla právě multimediální instalace Velký noční hlídač od Milana Caise.

Temelínská věž má v nejužším místě 80 metrů a Caisův videomaping je pravděpodobně největším, který byl kdy v historii české krajiny promítán. „Je to neuvěřitelné, jedno oko má skoro osmdesát metrů. Když svítily obě, zjevila se nad českou krajinou obří bytost,“ shrnuje Milan Cais.

Byla to silná video performance, která probudí k životu největší industriální sochy v jihočeské krajině. Těší mě, že Milan Cais i jaderná elektrárna Temelín přistoupili na můj nápad promítat Caisovo Nočního Hlídače na chladící věže. Mám radost, že jeden z nejstřeženějších objektů v zemi, kde je kladen důraz na přesnost a nekreativitu zaměstnanců, ožije kreativitou a iracionálnem s až duchovním přesahem,” uvádí výtvarník a iniciátor výstavy Michal Trpák.

Všichni, kteří si unikátní podívanou nenechali ujít, jsou výsledkem nadšeni. „Doufal jsem, že tenhle moment nastane. A nastal. Oči jsou v téhle velikosti na betonovém monstru nesmírně magické, je to podivný a sugestivní zážitek. Líbí se mi i proměnlivá intenzita tmy v průběhu projekce,“ říká Milan Cais, která na temelínských věžích otevřel své oči. Ale v obří verzi. 

Tahle noc byla jedinečná! Je to jako spatřit UFO, možná víc. Tato performance je něco úplně jiného, než jsme doposud v rámci Umění ve městě dělali. Doteď to bylo o sochařině, dílech, která přetrvávají, ale Caisův Noční hlídač se objeví jen na pár hodin a zase zmizí,“ dodává zahradní architekt Ferdinand Leffler, spoluorganizátor akce a spoluzakladatel Flera Gallery, která festival organizuje.

„Když jsme se dozvěděli o tom, že se chystá unikátní projekt v podobě Velkého nočního hlídače, bylo jasné, že si to nehodláme nechat ujít. Chtěli jsme obří oči vidět na vlastní oči. A nelitujeme, že jsme k Temelínu v noci vyrazili, bylo to něco fantastického," řekl František Knot z Českých Budějovic.

 


 

Kam dál?

Léto na Holkově odstartuje Wohnout, v červenci přijede legendární...

středa, 6. června 2018, 18:40

Kulturní sezona na Holkově začíná! Holkov Open Air Tour při příležitosti oslav dvaceti let od založení letního parketu tam...

TRAILER TÝDNE: Smrtelné stroje ovládnou Londýn. Přežijí jen ti...

středa, 6. června 2018, 17:10

Filmovou přehlídku letos zakončí adaptace knižní série Philipa Reevea s názvem Kronika hladového města. Filmové zpracování, které...

Ohňostroj a magická pódiová show rozzáří městské slavnosti Dotkni se...

úterý, 5. června 2018, 18:44

Víkend plný koncertů, divadelních představení, dávné historie a zábavy čeká na obyvatele a návštěvníky Písku. Od 8. do 10. června...

Alšova jihočeská galerie zve na vernisáž výstavy Kupkových ilustrací

úterý, 5. června 2018, 16:42

Výstava Člověk a Země, která představí soubor 106 fascinujících černobílých kreseb a maleb tuší umělce Františka Kupky, bude v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Aktualizováno před 43 minutami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.