Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Velký noční hlídač otevřel na věžích v Temelíně obří oči. Byla to fantastická podívaná

 
čtvrtek, 7. června 2018, 06:36

Standardně Jadernou elektrárnu Temelín hlídá především Stání úřad pro jadernou bezpečnost. V noci ze středy 6. na čtvrtek 7. června se k jadernému dozoru na necelé čtyři hodiny připojil i Velký noční hlídač. Multimediální instalace od Milana Caise, jehož pohyblivé oči rozzářily na několik hodin dvě chladicí věže temelínské elektrárny. A byla to unikátní podívaná na umělecké dílo s velmi krátkým trváním. Silnici vedoucí od Hluboké k Týnu nad Vltavou proto také obsadily stovky nadšenců s fotoaparáty.

Vizuální umělec a zakladatel kapely Tata Bojs Milan Cais promítal na chladicí věže temelínské elektrárny obří oči s názvem Velký noční hlídač, který je součástí Umění ve městě, přehlídky současného exteriérového umění. Ta se letos rozšíří do mnoha jihočeských měst. Jedním z největších lákadel byla právě multimediální instalace Velký noční hlídač od Milana Caise.

Temelínská věž má v nejužším místě 80 metrů a Caisův videomaping je pravděpodobně největším, který byl kdy v historii české krajiny promítán. „Je to neuvěřitelné, jedno oko má skoro osmdesát metrů. Když svítily obě, zjevila se nad českou krajinou obří bytost,“ shrnuje Milan Cais.

Byla to silná video performance, která probudí k životu největší industriální sochy v jihočeské krajině. Těší mě, že Milan Cais i jaderná elektrárna Temelín přistoupili na můj nápad promítat Caisovo Nočního Hlídače na chladící věže. Mám radost, že jeden z nejstřeženějších objektů v zemi, kde je kladen důraz na přesnost a nekreativitu zaměstnanců, ožije kreativitou a iracionálnem s až duchovním přesahem,” uvádí výtvarník a iniciátor výstavy Michal Trpák.

Všichni, kteří si unikátní podívanou nenechali ujít, jsou výsledkem nadšeni. „Doufal jsem, že tenhle moment nastane. A nastal. Oči jsou v téhle velikosti na betonovém monstru nesmírně magické, je to podivný a sugestivní zážitek. Líbí se mi i proměnlivá intenzita tmy v průběhu projekce,“ říká Milan Cais, která na temelínských věžích otevřel své oči. Ale v obří verzi. 

Tahle noc byla jedinečná! Je to jako spatřit UFO, možná víc. Tato performance je něco úplně jiného, než jsme doposud v rámci Umění ve městě dělali. Doteď to bylo o sochařině, dílech, která přetrvávají, ale Caisův Noční hlídač se objeví jen na pár hodin a zase zmizí,“ dodává zahradní architekt Ferdinand Leffler, spoluorganizátor akce a spoluzakladatel Flera Gallery, která festival organizuje.

„Když jsme se dozvěděli o tom, že se chystá unikátní projekt v podobě Velkého nočního hlídače, bylo jasné, že si to nehodláme nechat ujít. Chtěli jsme obří oči vidět na vlastní oči. A nelitujeme, že jsme k Temelínu v noci vyrazili, bylo to něco fantastického," řekl František Knot z Českých Budějovic.

 


 

Kam dál?

Aktualizováno 7. června 2018, 10:00

Nová lávka u Meteoru je otevřená. Pokračování cyklostezky ale brání...

středa, 6. června 2018, 20:16

Cyklisté v Českých Budějovicích a blízkém okolí si konečně mohou zkrátit cestu přes novou lávku v Rožnově u TJ Meteor. Slavnostně...

Léto na Holkově odstartuje Wohnout, v červenci přijede legendární...

středa, 6. června 2018, 18:40

Kulturní sezona na Holkově začíná! Holkov Open Air Tour při příležitosti oslav dvaceti let od založení letního parketu tam...

Kriminalisté pátrají po pohřešované ženě z Českých Budějovic

středa, 6. června 2018, 17:32

Budějčtí kriminalisté žádají veřejnost o pomoc. Od konce prvního červnového týdne pátrají po pohřešované čtyřiačtyřicetileté...

TRAILER TÝDNE: Smrtelné stroje ovládnou Londýn. Přežijí jen ti...

středa, 6. června 2018, 17:10

Filmovou přehlídku letos zakončí adaptace knižní série Philipa Reevea s názvem Kronika hladového města. Filmové zpracování, které...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Byl čin Jana Palacha a dalších ,,pochodní“ hrdinský nebo šlo jen o demonstraci, která skončila smrtí?

I po tolika letech je sebevražedná vlna rozpoutaná Janem Palachem, kterého následovali Josef Hlavatý, Miroslav Malinka, Jan Zajíc a Evžen Plocek předmětem diskuzí. Někteří je obdivují jako hrdiny, jiní považují jejich smrt za zbytečně velkou oběť.

Olomoučanka shání peníze na náročnou operaci obličeje. Pojišťovna jí nepomůže

Dnes jednatřicetileté Mirce Dobešové z Olomouce lékaři ve čtrnácti letech diagnostikovali zhoubný nádor v dutinách. Tento nádor způsobil, že má Mirka zdeformovanou polovinu obličeje. Teď shání peníze na náročnou operaci.

Spor o 115 neproplacených hodin skončil až u soudu

Pracovnici na dohodou o provedení práce odmítla zaměstnavatelka zaplatit za poslední odpracovaný měsíc s odůvodněním, že jí opustila v hlavní sezoně. Celá záležitost nakonec skončila až u soudu, který rozhodl ve prospěch zaměstnankyně a zaměstnavatelka tak mimo mzdu musela zaplatit i úroky z prodlení a náhrady nákladů.