Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

GLOSA: Dávná zem aneb Petr Muk bortící skály

 
čtvrtek, 24. května 2018, 10:19

Když českobudějovičtí Oceán v roce 1990 vydali debutové album Dávná zem, byli již úspěšnou kapelou… Vlastně byli stále zjevením, ze kterého se začal stávat fenomén. Zvláštně melancholická muzika, novoromantismus a… zpěv, jenž měl sílu bortit skály. Dnes, ve čtvrtek 24. května, je to přesně osm let, co nás opustil Petr Muk. Jeho hlas nás ale bude na nahrávkách provázet ještě dlouhá desetiletí, možná věky. Kdo ví…

Proč zmiňuji Dávnou zem? Protože to byla vůbec první dlouhohrající deska s Petrovou účastí, kterou jsem slyšel. Samozřejmě jsem znal různé singly, především z jeho sólové tvorby, ale album jako takové… možná jsem se ho malinko bál. Zbytečně. 

Už úvodní a zároveň titulní song dává najevo, že se posluchač mazlí s něčím skutečně jedinečným. Zapomeňme na Depeche Mode, je nespravedlivé mluvit o nějakém klonu, i když jimi samozřejmě kluci z jižních Čech byli ovlivněni. Oceán byl svébytný, propojilo se v něm několik silných tvůrčích osobností. Dokázal fanoušky roztančit při Ráchel, přivodit husí kůži při gradující Čas či vyvolat chmury při Snu o měděných jablkách. Všechny tyhle skladby na Dávné zemi naleznete.

Samozřejmě… použité zvuky zestárly, avšak samotná muzika je aktuální stále. Když si dnes pouštím Dávnou zem a vzpomínám, musím se usmát. Boom Oceánu a vzestup Petra Muka jsem nezažil, tehdy jsem se zajímal maximálně o autíčka ve školce. Nedokážu tedy říct, jak moc byly vyhroceny tábory takzvaných depešáků a metaláků (asi to bylo zajímavé), přesto… před pár lety jsem byl hostem jednoho rockového rádia, kam jsem měl přivézt také svou oblíbenou muziku. Malinko provokativně jsem tam přitáhl i skladbu Čas, čekal jsem, že dostanu od moderátora a ostatních za uši, ale chyba lávky, přátelé! Všichni pokyvovali a div mě neplácali po ramenou.

„Myslel jsem, že to nepochopíte,“ přiznal jsem se tehdy.

„Proč?“ opáčil moderátor.

„Není to rocková muzika…“

Podíval se na mě a usmál se: „Není, ale ve svém jádru je temnější než kdejaký bigbít!“

Samozřejmě měl pravdu… Nostalgicky jsme se pobavili o Oceánu, zavzpomínali na Petra Muka a rozešli se. Dodnes to mám v hlavě. Obávám se totiž, že v roce 1990 by k podobné rozmluvě nedošlo. I když… věřím, že i tenkrát se našli hudebně otevření lidé, kteří neškatulkovali. Na druhou stranu ona určitá ortodoxnost, láska k jednomu proudu má také něco do sebe.

Petr Muk, to samozřejmě nebyl jen Oceán… Velmi populární byl i Shalom a ignorovat se nemůže ani jeho sólová kariéra. Ostatně velmi silná je Petrova poslední řadovka v Bludišti snů, která vyšla v květnu 2010. Procítěné i chytlavé album, které stojí za to si připomínat a nechat se unášet… Muzika je zkrátka krásná věc.

Subjektivní albové tipy z kariéry Petra Muka jsem si dovolil vypíchnout v článku na Drbně před třemi lety. 

 


 

Kam dál?

TRAILER TÝDNE: Legendární Predátor se vrátí

středa, 23. května 2018, 14:57

U této upoutávky není třeba mnoha slov. Snad jen, že na nový sci-fi thriller o legendárním predátorovi se budeme těšit do září....

Uralská filharmonie završí v Budějcích své evropské turné

středa, 23. května 2018, 13:21

Do Českých Budějovic přijíždí na jediný koncert v České republice jeden ze tří nejlepších ruských orchestrů - Uralská...

KULTURNÍ TIPY: Fanoušci punku si zobnou Prášek proti Blbosti

úterý, 22. května 2018, 14:02

Kulturní program od úterý 22. května do pátku 25. května přinese plno zábavy. Nejen, že můžete navštívit divadlo a zhlédnout...

Budějcké výstaviště bude dva dny patřit vojákům i Bambifestu. A...

pondělí, 21. května 2018, 18:29

Pandury, odminovací komplety, základní zbraně, obrněná vozidla, radiolokátor a mnoho další atraktivní vojenské techniky a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Soud vynese rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim

Krajský soud v Hradci Králové by měl dnes odpoledne vynést rozsudek ve sporu o autorství loga hodinek Prim. U soudu proti sobě stojí firmy Elton hodinářská z Nového Města nad Metují a MPM-Quality z Frýdku-Místku, které o značku Prim vedou dlouholetý spor.

Mediální magnát zakládá politické hnutí List Jaromíra Soukupa

Mediální podnikatel Jaromír Soukup zakládá politické hnutí List Jaromíra Soukupa. Chce bránit národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy. Majitel mediálních firem Médea Group a Empresa Media to dnes oznámil ve své televizi Barrandov v pořadu Moje zprávy.

Byl čin Jana Palacha a dalších ,,pochodní“ hrdinský nebo šlo jen o demonstraci, která skončila smrtí?

I po tolika letech je sebevražedná vlna rozpoutaná Janem Palachem, kterého následovali Josef Hlavatý, Miroslav Malinka, Jan Zajíc a Evžen Plocek předmětem diskuzí. Někteří je obdivují jako hrdiny, jiní považují jejich smrt za zbytečně velkou oběť.