Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Výstava O červených vejcích provede návštěvníky muzea velikonočními tradicemi

 
čtvrtek, 1. března 2018, 14:02

Zájemci o lidové tradice spojené s Velikonocemi si mohou od 1. března v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích připomenout činnosti spojené s tímto svátečním obdobím. Návštěvníci muzea si budou moci vyzkoušet například pletení pomlázek a k vidění budou také ukázky dalších lidových řemesel.

Tradiční jarní výstava v Jihočeském muzeu připomíná svým názvem starý a dnes už pozapomenutý regionální výraz pro velikonoční svátky, které se na jihu Čech v minulosti neobešly bez červeně barvených a zdobených vajec. Návštěvníkům představíme hlavně průřez naším bohatým muzejním fondem, kde je uloženo několik stovek kraslic,“ uvedla garantka výstavy Hana Soukupová s tím, že pro návštěvníky budou přichystané bohaté ukázky lidových řemesel, workshopy a další.

Součástí výstavy bude také Velikonoční den v muzeu, tradiční předení velkopátečních nitek nebo pletení pomlázek s instruktáží a zábavný vzdělávací program pro školy. Expozice nabídne také šanci všem, kdo se zdobení velikonočních vajíček věnují a chtěli by svá dílka ukázat veřejnosti,“ doplnila Soukupová. Kraslice návštěvníci mohou přinést na recepci muzea (Dukelská 1, 370 51).Nejvíce jsou zastoupena vejce zdobená voskovou batikou, hlavně takzvané „straky“ z Doudlebska, které proslavila lidová tvůrkyně Marie Husarová z Křemže. Tradiční vzory nanášela nejen na vejce, ale i na hedvábné šátky a další textilie, což je zajímavý a ojedinělý příklad dalšího využití těchto motivů. Druhou velkou skupinou jsou batikované kraslice z Jindřichohradecka, vynikající tak jemnou a precizní kresbou, že si vysloužily název „krajkové“.

Dokonalá práce a talent trpělivých autorek těchto malých uměleckých děl jsou obdivuhodné. „Představíme rovněž zajímavé a neobvyklé exponáty jak ze sbírek Jihočeského muzea, tak i několika dalších regionálních muzeí a pražského Národního muzea, jehož malá kolekce kraslic z celé republiky výstavu doplní,“ dodala garantka výstavy.

Velikonoční výstava O červených vejcích bude veřejnosti přístupná od 1. března do 8. dubna. Vždy od úterý do neděle v časovém rozmezí 9:00 až 17:30, otevřena bude také o svátcích. Základní vstupné činí 25 korun, děti zaplatí 15 korun a rodinné vstupné bude 55 korun.

Kompletní informace jsou dostupné na webu Jihočeského muzea.

 


 

Kam dál?

TRAILER TÝDNE: Gringo: Zelená pilule aneb jak se stát ze slušňáka...

středa, 28. února 2018, 19:28

Počestný americký obchodník se dostane do spárů této blonďaté krásky a jejího kumpána a už se to s ním veze. Z počestného občana...

VIDEO: Pračlověk, jeskyně a bubeníci. To vše bavilo malé návštěvníky...

úterý, 27. února 2018, 18:34

Pračlověk a jeskyně byli hlavními tématy únorové Dětské neděle v multikině CineStar Čtyři Dvory v Českých Budějovicích. Program...

KULTURNÍ TIPY: Bude to punk i drama

úterý, 27. února 2018, 13:48

Proč se na začátku týdne nudit doma? Přijďte si zapogovat do Velblouda. Ve středu jsou Budějčáci zvání do Českého rozhlasu na...

Limetal rozezní svým hard rockem písecký kulturák 23. března

neděle, 25. února 2018, 17:57

Česká hudební skupina Limetal hrající hard rock a heavy metal, kterou na podzim roku 2015 založili čtyři bývalí členové...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: "Čističi" Facebooku se musejí dívat na zabíjení zvířat i dětí

Nekonečný přísun videí zobrazujících násilí na lidech i na zvířatech, katastrofální pracovní podmínky i trvalý tlak ze strany nadřízených. S tím vším se podle reportáže webu The Verge potýkají pracovníci amerických center pro odstraňování zakázaného obsahu z facebooku. Náplň práce se zjevně podepisuje na psychice "moderátorů", u kterých se objevují deprese nebo post-traumatická stresová porucha (PTSD).

Čaputová chce na Slovensku korespondenční volbu prezidenta

Slovensko by ještě letos mohlo schválit zavedení korespondenční volby prezidenta pro Slováky žijící v zahraničí. Dnes to při návštěvě Prahy řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Slováci nyní mohou korespondenčně hlasovat v parlamentních volbách, hlavu státu dosud mohli vybírat pouze ve volebních místnostech na Slovensku nebo na zastupitelských úřadech.

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii. Plyne to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa.