Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Výstava O červených vejcích provede návštěvníky muzea velikonočními tradicemi

 
čtvrtek, 1. března 2018, 14:02

Zájemci o lidové tradice spojené s Velikonocemi si mohou od 1. března v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích připomenout činnosti spojené s tímto svátečním obdobím. Návštěvníci muzea si budou moci vyzkoušet například pletení pomlázek a k vidění budou také ukázky dalších lidových řemesel.

Tradiční jarní výstava v Jihočeském muzeu připomíná svým názvem starý a dnes už pozapomenutý regionální výraz pro velikonoční svátky, které se na jihu Čech v minulosti neobešly bez červeně barvených a zdobených vajec. Návštěvníkům představíme hlavně průřez naším bohatým muzejním fondem, kde je uloženo několik stovek kraslic,“ uvedla garantka výstavy Hana Soukupová s tím, že pro návštěvníky budou přichystané bohaté ukázky lidových řemesel, workshopy a další.

Součástí výstavy bude také Velikonoční den v muzeu, tradiční předení velkopátečních nitek nebo pletení pomlázek s instruktáží a zábavný vzdělávací program pro školy. Expozice nabídne také šanci všem, kdo se zdobení velikonočních vajíček věnují a chtěli by svá dílka ukázat veřejnosti,“ doplnila Soukupová. Kraslice návštěvníci mohou přinést na recepci muzea (Dukelská 1, 370 51).Nejvíce jsou zastoupena vejce zdobená voskovou batikou, hlavně takzvané „straky“ z Doudlebska, které proslavila lidová tvůrkyně Marie Husarová z Křemže. Tradiční vzory nanášela nejen na vejce, ale i na hedvábné šátky a další textilie, což je zajímavý a ojedinělý příklad dalšího využití těchto motivů. Druhou velkou skupinou jsou batikované kraslice z Jindřichohradecka, vynikající tak jemnou a precizní kresbou, že si vysloužily název „krajkové“.

Dokonalá práce a talent trpělivých autorek těchto malých uměleckých děl jsou obdivuhodné. „Představíme rovněž zajímavé a neobvyklé exponáty jak ze sbírek Jihočeského muzea, tak i několika dalších regionálních muzeí a pražského Národního muzea, jehož malá kolekce kraslic z celé republiky výstavu doplní,“ dodala garantka výstavy.

Velikonoční výstava O červených vejcích bude veřejnosti přístupná od 1. března do 8. dubna. Vždy od úterý do neděle v časovém rozmezí 9:00 až 17:30, otevřena bude také o svátcích. Základní vstupné činí 25 korun, děti zaplatí 15 korun a rodinné vstupné bude 55 korun.

Kompletní informace jsou dostupné na webu Jihočeského muzea.

 


 

Kam dál?

TRAILER TÝDNE: Gringo: Zelená pilule aneb jak se stát ze slušňáka...

středa, 28. února 2018, 19:28

Počestný americký obchodník se dostane do spárů této blonďaté krásky a jejího kumpána a už se to s ním veze. Z počestného občana...

VIDEO: Pračlověk, jeskyně a bubeníci. To vše bavilo malé návštěvníky...

úterý, 27. února 2018, 18:34

Pračlověk a jeskyně byli hlavními tématy únorové Dětské neděle v multikině CineStar Čtyři Dvory v Českých Budějovicích. Program...

KULTURNÍ TIPY: Bude to punk i drama

úterý, 27. února 2018, 13:48

Proč se na začátku týdne nudit doma? Přijďte si zapogovat do Velblouda. Ve středu jsou Budějčáci zvání do Českého rozhlasu na...

Limetal rozezní svým hard rockem písecký kulturák 23. března

neděle, 25. února 2018, 17:57

Česká hudební skupina Limetal hrající hard rock a heavy metal, kterou na podzim roku 2015 založili čtyři bývalí členové...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.