Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Petr Zelenka režíruje v Jihočeském divadle černou grotesku Živý obraz

 
čtvrtek, 14. prosince 2017, 13:16

Petr Zelenka režíruje v Českých Budějovicích černou grotesku Živý obraz, jejíž premiéru uvede Jihočeské divadlo v pátek 15. prosince. V inscenaci německého dramatika Maria von Mayenburga ztvární hlavní role Věra Hlaváčková a Pavel Oubram.

Tři scény režisér Petr Zelenka škrtnul, jinak upravoval minimálně. „Textů pro mě dobrých zase na světě tolik není. Krize rodiny, která tam je přítomná jako silné téma, mi konvenuje, je to i moje dlouhodobé téma, krize partnerského vztahu," řekl Zelenka.

Roli uklízečky svěřil Elišce Bouškové, již považuje za skvělou herečku, navíc je to podle něj jediná mulatka v České republice hrající divadlo. V jiné jeho hře Teremin ztvárňuje černošku. „Obsadil jsem ji, tím pádem se nám tam přirozeně dostal rasový problém, děláme si legraci z české fobie z uprchlíků," upřesnil režisér.

Na jih se Zelenka vrací počtvrté. Režíroval zde hry Fuk (2012), Job Interviews a Pes baskervillský s Karlem Rodenem jako Sherlockem Holmesem. Činohra nastudovala i jeho hry Příběhy obyčejného šílenství a Očistění. Hru Job Interviews napsal přímo pro tuto scénu, Hlaváčková se za hlavní roli dostala do užších nominací na Cenu Thálie.

„Vlastně vůbec nehraju žádnou psychologii té postavy. Manželé spolu mají neuvěřitelné dialogy, jsou to krátké věty a v první půlce to trvá třeba sedmnáct stránek. Temporytmem, jak to říkáme, dáváme těm postavám a situaci význam. Je to krize rodiny, hodně se hádají...., je to vlastně hodně konverzačka, díky tomu nemusí člověk ani hrát ten charakter. Je to jako v orchestru, hrajeme dohromady a díky tomu se pak ten tón vytvoří," řekla Hlaváčková.

Hlavními postavami jsou přepracovaní manželé. Ona je asistentka bláznivého umělce, on je deprimovaný lékař, který chce odjet do Afriky jako lékař bez hranic, aby získal zpět obdiv své ženy. Nově najatá mladá uklízečka (Eliška Boušková) se stává hromosvodem rodinných konfliktů, nikdo však netuší, co je zač.

Autor hry Marius von Mayenburg je jedním z nejúspěšnějších německých dramatiků. Petr Zelenka natočil sedm filmů, jeho poslední snímek Ztraceni v Mnichově (2015) získal dvě ceny Český lev. Zelenkovy hry uvedla divadla v 23 zemích. Nyní pro Dejvické divadlo dokončil hru o chemiku Antonínu Holém. „Bude to dokumentární divadelní hra, o látkách, jimiž se dnes léčí HIV na celém světě, a o farmaceutické firmě, která díky tomu vznikla," uvedl Zelenka. Hra bude mít v Dejvickém divadle premiéru v dubnu 2018.

Foto Petr Neubert | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Dorazí Čechomor, Mínus123Minut, Martin Chodúr nebo...

čtvrtek, 14. prosince 2017, 12:03

Vrchovatou porci vánoční atmosféry pro všechny věkové skupiny si můžete užít na konci týdne. Začínáme Předvánoční seniorskou...

SOUTĚŽ: Do Českých Budějovic míří Čechomor

středa, 13. prosince 2017, 20:20

Vánoční koncert Čechomoru s hostem Martinou Pártlovou je událost, kterou si nesmíte nechat ujít! Kapela, která je jako doma na...

TRAILER TÝDNE: Jurský svět: Zánik říše

středa, 13. prosince 2017, 15:01

Jurský svět před dvěma lety příjemně překvapil. Dokázal oživit kultovní sérii, jejíž rozjezd v roce 1993 způsobil nemalou...

Na jaře dorazí do Metropolu další folkové legendy v čele se Slávkem...

úterý, 12. prosince 2017, 17:36

Jarní cyklus folkových koncertů Na návštěvě u Nezmarů odstartuje na Malé scéně Domu kultury Metropol v Českých Budějovicích...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní kompletní zdravotní dokumentaci prezidenta Miloše Zemana. Při odchodu z Poslanecké sněmovny to dnes Zeman řekl novinářům. Zopakoval, že nemá jiný zdravotní problém než bolavé nohy, a na dotaz novináře doplnil, že nemíní kvůli svému zdravotnímu stavu skončit ve funkci.

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit návrh státního rozpočtu na příští rok, který vláda připravila se schodkem 40 miliard. Opozice návrh kritizuje a navržený deficit označuje za příliš vysoký. Zeman už dříve řekl, že návrh podporuje a pokud v něm Sněmovna při projednávání neudělá zásadní změny, je připraven zákon o státním rozpočtu podepsat.

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.