Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské divadlo uvede dvě baletní premiéry. První z nich bude taneční pohádka Kráska a zvíře

 
středa, 22. listopadu 2017, 14:57

První ze dvou baletních novinek, které pro letošní divadelní sezónu připravuje soubor baletu Jihočeského divadla, je známý příběh Kráska a zvíře. Premiéra taneční pohádky, kterou se souborem Jihočeského divadla nastudoval baletní mistr Béla Kéri Nagy, bude 24. listopadu.

Příběh obětavé lásky, která dokáže změnit i strašlivou podobu kouzlem, pokud spatříme svoji lásku ve tváři toho druhého, byl jen v Jihočeském divadle inscenován již pětkrát, poprvé v roce 1970 jako činohra před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Letos půjde o šestou inscenaci nejznámějšího francouzského pohádkového příběhu.

Když jsem od šéfa souboru dostal nabídku vytvořit celovečerní balet, velmi mne to potěšilo a zároveň překvapilo,“ popisuje choreograf a režisér Béla Kéri Nagy. „Popravdě jsem se sám musel zamyslet, jestli jsem na tuto výzvu připraven. Když jsem se ale setkal s Tomášem Vondrovicem, který napsal libreto, velmi mne zaujala jeho hloubka a rozmanitost. Po našem setkání přišly první konkrétní nápady, jak by měla choreografie vypadat,“ dodal Nagy, který v Jihočeském divadle působí už od roku 2009.

Béla Kéri Nagy vytvořil pro tento svůj první celovečerní balet hudební koláž z klasických hudebních děl. Nejprve rozpracoval děj do patnácti jednotlivých obrazů a následně k nim hledal vhodné hudební motivy. V příběhu tak zazní skladby z filmu Jméno růže, fragmenty z Faustovské a Dantovské symfonie Ference Liszta nebo Modesta Petroviče Musorgského a Dmitrije Šostakoviče.

Příběh Krásky a zvířete v Nagyově pojetí  není iluzivní pohádkou ve stylu romantizujících filmových zpracování či pohádek Walta Disneye. Dějová linie, kterou vytvořil Tomáš Vondrovic, je mnohem složitější a hlubší. Zvíře není jen ztělesněním zla, je protikladem k dobru reprezentovanému postavou krásky. Projevuje se lidsky a dobro je pevnou součástí jeho nitra. I proto si vyvolí krásku, aby jej vysvobodila ze zvířecí podoby. Není jen děsivou stvůrou, která se na konci promění v krásného prince, ale jeho proměna je postupná. 

Tomáš Vondrovic používá ve svém libretu symboly. Jsou jimi čtyři živly - oheň, voda, země, vzduch - které představují čtyři zkoušky. Těmi musí kráska projít, aby zvíře osvobodila.

V hlavních rolích krásky a zvířete se představí Lucie Horná nebo Barbora Coufalová a Zdeněk Mládek nebo Christoph Schaller. Umělecký šéf baletu ztvární roli otce. 

Napsal(a) Ell Plate s využitím TZ | Foto Michal Siroň
 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Přijedou Prago Union, Group Of Man nebo Vypsaná fiXa

úterý, 21. listopadu 2017, 09:39

Tento týden se o divadelní nadílku postará nejen Jihočeské divadlo, ale také Kabaret u Váňů. Studenti se můžou vyřádit na UV Neon...

FOTO: Dámská jízda v CineStaru se oblékla do svatebního. A skvěle...

pondělí, 20. listopadu 2017, 19:42

Svatba. Okolo té se všechno točilo v multikině CineStar Čtyři Dvory v Českých Budějovicích při listopadové Dámské jízdě. A...

Českobudějovickou Slavii čekají tržní konzultace a poté generální...

neděle, 19. listopadu 2017, 15:23

Město připravuje řízení pro zadání koncese  na revitalizaci a výběr provozovatele kulturního domu Slavie. Předmětem koncese bude...

Národní památkový ústav hledá středověké jeřábníky pro rekonstrukci...

neděle, 19. listopadu 2017, 08:36

Soustředění dobrovolníků, z nichž bude následně vybrána skupina lidí, kteří budou mít jedinečnou příležitost aktivně...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ANKETA: Vláda se postavila proti volebnímu právu od 16 let

Poslanecký návrh Starostů, podle něhož by komunální politiky směli volit lidé už od 16 let věku, vláda na svém dnešním zasedání odmítla. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Proti snížení věkové hranice voličů o dva roky se postavila ministerstva vnitra a spravedlnosti, výhrady mělo i celkově neutrální ministerstvo financí. O předloze rozhodne Sněmovna.

Na hostivařské trati nastal další milník. Začala rekonstrukce železniční stanice Praha-Vršovice

Jeden z největších železničních projektů v zemi, čtyřmiliardová optimalizace traťového úseku z Prahy-Hostivaře na Hlavní nádraží, pokročil k dalšímu milníku – rekonstrukci stanice Praha-Vršovice.

Kterým eshopům s potravinami se raději vyhnout? Upozorňuje na to web potravinářské inspekce

Jak nakoupit potraviny a doplňky stravy snadno přes internet a přitom se nenapálit? To se snaží zajistit potravinářská inspekce, která zřídila novou sekci webu Potraviny na pranýři s názvem Rizikové weby.