Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Unikátní výstava v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích připomene hrůzy I. světové války

 
pátek, 10. listopadu 2017, 08:12

Ojedinělá výstava o I. světové válce a vzniku samostatného československého státu v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích připomene hrůzy bojů v zákopech i situaci v zázemí. Expozice o 750 metrech čtverečních zabere celé druhé patro historické budovy a začne v neděli 12. listopadu.

Poutavou formou přiblížit historii I. světové války, konkrétně období zhruba od roku 1912 po vznik samostatného Československa v roce 1918. To je hlavním cílem výstavy První světová válka – léta zkázy a bolesti, která bude k vidění v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.

Výstava začíná v neděli 12. listopadu. Zájemci si ji budou moct prohlédnout až do 11. listopadu příštího roku.

„První světová válka je nyní, v době relativní hojnosti a bla­hobytu, vytěsněna z paměti lidí. Přitom to byl právě tento první globální válečný kon­flikt, který dal tvář dvacátému století. Deset milionů padlých, desítky milionů zraněných fyzicky i duševně, hlad, bída, pande­mie španělské chřipky, zhroucené státy, zničená měs­ta, ale také naděje, bohužel plané, v podobě nových my­šlenkových proudů a revolucí. Výstava přibližuje hrůzy války a to nejenom na frontě, kdy vojáci prožívali neustále mezní životní okamžiky, ale i v týlu, kdy ženy a děti, rodiny vojáků, byly nuceny strádat v důsledku zhrouceného válečného hospodářství, musely čelit mnoha kritickým situacím, bídě, musely nastoupit do továren, aby nahradily muže,“ přiblížil historik Jihočeského muzea a garant výstavy Jiří Petráš.

„Věřím, že si návštěvníci uvědomí tu bolest, kterou museli všichni během bojů prožívat v zákopech i v běžném životě. Pro školáky je pak připraven i bohatý doprovodný vzdělávací program. Je totiž důležité si tyto události připomínat, aby nezapadly do zapomnění, neboť například hrdinství českých legionářů význačně napomohlo ke vzniku našeho samostatného státu, jehož sté výročí si budeme příští rok připomínat,“ uvedl náměstek hejtmanky pro kulturu Pavel Hroch.

Předměty jsou zapůjčeny ze třiceti muzeí a galerií, i od soukromých osob

Jak sdělil historik Jiří Petráš, zaberou expozice výstavy celé jedno patro o rozloze kolem 750 metrů čtverečních. „Exponáty máme zapůjčeny ze třiceti muzeí a galerií v celé republice a od mnoha soukromých osob. Podařilo se dát tedy dohromady vcelku ojedinělý soubor artefaktů, který nás přenese do sto let staré historie.“ upřesnil Petráš a zdůraznil, že výstava není o kráse zbraní, ale hrůzách války. „Tak jsme se snažili její filosofii pojmout,“ naznačil.

Podle spoluautorky architektonického řešení expozic Mileny Benes se návštěvníci mohou mimo jiné seznámit s modelem zákopu, nad kterým krouží letadlo, dobovými zbraněmi i uniformami, předměty denní potřeby vojáků, jejich výstrojí či dopisy. To vše podkresleno dobovými fotografiemi. „Děti pak budou moct během výstavy sbírat různé informace, které si při odchodu mohou nechat svázat do knížečky,“ uzavřela Benes s tím, že autoři expozic nechtějí glorifikovat konflikty a zbraně, ale ukázat utrpení, které s sebou takový konflikt nese.

V rámci výstavy je dále připraven propracovaný vzdělávací program vhodný zejména pro druhý stupeň základních a všechny ročníky středních škol. Zahrnuje komentovanou prohlídku expozice s interaktivními prvky a už zmiňovanou edukační lístkovou brožurou navíc. Během roční výstavy První světová válka - léta zkázy a bolesti se chystají i doprovodné akce a přednášky, jež globální válečný konflikt dvacátého století představí ještě podrobněji.

Návštěvníci uvidí i Vzpomínky na sočskou frontu

V Jihočeském muzeu bude od neděle 12. listopadu k vidění také výstava Vzpomínky na sočskou frontu. Expozice zobrazuje průběh bitev na sočské frontě se zvláštním důrazem na aktivní působení českých vojáků v této oblasti, život na frontě v době klidu, památníky padlých vojáků a další témata. Jedná se o samostatnou výstavu, která potrvá do 31. ledna 2018.

Napsal(a) Yvetta Chmelová s využitím TZ | Foto Radek Šíma

Kam dál?

V jižních Čechách roste počet žáků strojírenských oborů

pátek, 10. listopadu 2017, 06:32

V jižních Čechách roste počet žáků strojírenských oborů středních škol. Ve školním roce 2016 - 2017 jich bylo 2859, o 134 více...

Neonatologické dny se letos spojily s konferencí ošetřovatelských...

čtvrtek, 9. listopadu 2017, 16:56

Už třiatřicátý ročník Neonatologických dnů probíhá od středy 8. do pátku 10. listopadu v Domě kultury Metropol v Českých...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Aktuálnímu týdnu dominuje nová filmová verze...

čtvrtek, 9. listopadu 2017, 15:39

Cinestar tento týden nabídne tři premiéry. Vyrazit můžete na Vraždu v Orient expresu, Suburbicon: Temné předměstí a Maxinožku.

KULTURNÍ TIPY: Chinaski, Gaia Mesiah a The Plastic People of the...

čtvrtek, 9. listopadu 2017, 13:41

V pátek i o víkendu vás čeká řada zajímavých hudebních i divadelních čísel, ale největšími lákadly dozajista budou: Gaia Mesiah,...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V budějckém Mercury centru zasahovali...

  • Manažerem roku je mladý Jihočech. Na...

  • VIDEO: Budějcký špitál má nový urgentní...

  • Celkem jednatřicet injekčních stříkaček...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

DRBÁRNA: Česká muzika je dobrá. Byl bych rád, kdyby ji fanoušci podporovali, říká zvukový inženýr Ecson Waldes

Víte, co obnáší práce zvukového inženýra? Ne? Tak přesně o tom vám v dnešním díle Drbárny povypráví Jiří Paška, kterého veřejnost zná především pod uměleckým jménem Ecson Waldes. Právě on stojí za zvukem Davida Kollera, J.A.R. nebo Monkey Business. Neváhejte a pouštějte další díl Drbárny.

Čeští vědci otestovali látku, která může ničit encefalitidu

Brněnští vědci otestovali na buňkách látku, která je vysoce účinná proti virům, které způsobují například klíšťovou encefalitidu, západonilskou horečku, horečku dengue či vir zika. Proti těmto závažným infekcím přitom dosud neexistuje účinný lék, uvedla dnes Česká televize.

KSČM nadále povede Filip, ve druhém kole volby porazil Skálu

Komunistickou stranu Čech a Moravy nadále povede Vojtěch Filip. Ve druhém kole tajné volby mu delegáti dnešního sjezdu KSČM V Nymburku dali přednost před stranickým místopředsedou Josefem Skálou. Filipa volilo 165 delegátů. Skála obdržel 145 hlasů. Po úvodních projevech Filipa a prezidenta Miloše Zemana se sjezd koná za zavřenými dveřmi. Proti Zemanově účasti na sjezdu protestovaly v Nymburku stovky lidí.