Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

RECENZE: Nové To působí oproti knižní předloze plytce, klaun Pennywise ale spolehlivě vyděsí

 
sobota, 9. září 2017, 09:04

Po sedmadvaceti letech se opět vracíme do městečka Derry, ve kterém řádí klaun Pennywise, živící se na strachu dětí. Dostál celý film skvělému traileru, který měl na serveru YouTube.com rekordní sledovanost, nebo trailer ukázal maximum, co se z Kingovy předlohy dalo tentokrát vytěžit?

Do kina jsem šel s velkým očekáváním, protože:

Zaprvé, trailer byl úžasný.
Zadruhé, přečetl jsem tísíc stran knižní předlohy a je to v mých očích jeden z nejlepších Kingových románů.
Zatřetí, klaun Pennywise je hororová srdcovka.

Knižní předloha se vyznačovala především prolínáním dvou časových pásem – příběhů dětí a dění po sedmadvaceti letech, kdy se jako dospělí vrátí čelit znovu zlu v podobě klauna Pennywise, kterého sice jako děti porazily, ale ne nadobro. Toho se ale v nové filmové adaptaci nedočkáme – příběh mapuje jen jednu časovou osu s dětskými hrdiny. To je v mých očích kámen úrazu, protože King používal záměrně dvě časové roviny k jedné prosté věci – v první popisoval děj, zatímco ta druhá ho vysvětlovala. K lepšímu pochopení – dětští hrdinové něco zažili, ale plně to čtenář pochopil až po přečtení toho, co se jim stalo v Derry jako dospělým.

Film tak působí trochu samoúčelně – zažijete sice kvalitní lekačky, relativně dobré triky a pár scén se vám vryje do paměti, budete ale postrádat hlubší smysl celého filmu. Je jasné, že přijde ještě druhý díl, s dětmi jako dospělými, ale obávám se, že dvojka bude podobná jako jednička, až na to, že lekat se budou ve filmu dospělí hrdinové, namísto dětských.

Co však nezklamalo, je moje „zatřetí“ – klaun Pennywise. Ke vší úctě k Timu Currymu, Bill Skarsgård byla sázka na jistotu, je skvělý. Nejvíce zapůsobí jeho Pennywise ve chvílích, kdy klidně promlouvá k dětem, které se snaží nalákat do svého náručí – v tu chvíli působí nejděsivěji, a právě tyto scény si nejvíc vryjete do paměti. A možná právě díky nim budete z kina odcházet spokojení nebo dokonce nadšení.

Všimli jste si, kolikrát jsem zmínil výše číslovku 27? Právě sedmadvacítka se totiž jako nitka proplétá celým filmem a jeho zákulisím. Tak předně – Pennywise se právě jednou za sedmadvacet let probouzí ze spánku, aby se živil na strachu dětí. Pak jsou tu ale ovšem další perličky –  Bill Skarsgård, který hraje klauna Pennywise, má sedmadvacet let. Film byl natočen po sedmadvaceti letech po poslední filmové adaptaci. A sedmadvacítka hraje i na smutnou notu – v sedmadvaceti letech spáchal sebevraždu Jonathan Brandis, který hrál v původním snímku mladého Billa.

Je tedy nové To opravdu důstojnou adaptací Kingova díla?

Ano, rozhodně. I přes mírnou plytkost děje vás rozhodně upoutá a v některých chvílích svou atmosférou zatlačí do sedačky. A perlička na závěr – z mladé, patnáctileté Sophie Lillis, hrající Beverly, bude jednou skvělá a krásná herečka. Na to si vsadím.

Budějcká Drbna dává filmu To 75 %
Napsal(a) Jakub Wittka
 


 

Kam dál?

Phil Rudd se svou kapelou rozbubnuje i Budějce

sobota, 9. září 2017, 07:28

Světově uznávaný bubeník Phil Rudd z AC/DC se svoji kapelou Phil Rudd Band přijede pro velký úspěch na podzim zpět do České...

RECENZE: Českobudějovické pověsti jsou milé a neotřelé dílo

pátek, 8. září 2017, 18:03

Komiks s jednoduchým názvem Českobudějovické pověsti je zajímavým počinem. Nabídnout čtenářům mnohdy známé příběhy takto...

Neformální uskupení Kolem dokola vody připravuje další koncert

pátek, 8. září 2017, 10:22

Po vystoupení českého mistra rapu – skupiny Prago Union – se v září mohou chytit za srdce nejen všichni Budějčáci. Na slepém...

Dny evropského dědictví také na jihu Čech otevřou i jinak nepřístupná...

pátek, 8. září 2017, 09:48

Dny evropského dědictví každoročně v měsíci září otevírají po celé republice nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.