Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Bachův varhanní podzim zavítá i do Budějc

 
čtvrtek, 7. září 2017, 14:22

Bravurní večer slibuje Bachův varhanní podzim, který nabídne dramatický program a virtuózní soubor také v katedrále svatého Mikuláše v Českých Budějovicích. Společný koncert tří výrazných osobností české scény se uskuteční v pondělí 11. září od 19:00 hodin.

„Barokní dialogy“ jsou tématem letošního, už osmého ročníku festivalu Bachův varhanní podzim. Hudební dialog mezi Georgem Friedrichem Händelem a Johannem Sebastianem Bachem se projeví také v programu budějovického koncertu. Tyto dva obří talenty se utkají na společném koncertě tří výrazných osobností české scény historicky poučené interpretace: barytonisty Romana Hozy, cembalistky Barbary Marie Willi a violoncellistky Anežky Kavalírové.


Anežka Kavalírová.

„Uslyšíme, jak barokní muž svádí ženu nebo jak si barokní člověk představoval africký prales,“ láká posluchače Barbara Willi, profesorka katedry varhanní a historické interpretace Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

Naráží tím na Händelovu kompozici Nell’africane selve, tedy africké pralesy, která je považována za snad nejodvážnější a nejexotičtější Händelovu kantátu.

Kantáta je v sólovém hlasu psána s neuvěřitelným rozsahem skoro tří oktáv a tento úctyhodný vokální rozsah požaduje skladatel již v úvodním recitativu, v němž se samozřejmě nejvíc mluví o tom, že se nacházíme v džungli. V džungli jsou slyšet zvuky bestií, šišlání hadů a výkřiky divokých ptáků – mrchožravců. „Mezi šelmami pak projdou matematicky vypočítané tóny Johanna Sebastiana Bacha,“ ilustruje profesorka další skladby programu, Preludium ze Suity C dur pro sólové violoncello od Johanna Sebastiana Bacha a další.


Barbara Marie Willi.

V českobudějovické katedrále svatého Mikuláše zazní také Kantáta Lucifero raně barokního skladatele Maurizia Cazzatiho, která líčí souboj dobrých a zlých andělských armád pod vedením archandělů Lucifera a Michaela. Dramatický program Bachova varhanního podzimu a virtuózní soubor prostě slibují bravurní večer.

Základní vstupné činí 190 korun, zlevněné 150 korun. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji, ale budou také mání na místě před koncertem. Místa nejsou číslována.


Roman Hoza.

 

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

FILMOVÉ PREMIÉRY: Připravte si pleny! To přichází!

čtvrtek, 7. září 2017, 13:31

Je to tak. Nejočekávanější horor letošního roku je tady! Ve čtvrtek se můžete nachystat do Cinestaru, avšak doporučujeme se...

Módní přehlídka pro dobrou věc. Andělská fashion show přivítá letošní...

středa, 6. září 2017, 20:37

Pomoc pro děti s onkologickým onemocněním. To je hlavním cílem prvního ročníku charitativní módní přehlídky Andělská fasion show,...

Plaveckou sezonu v Třeboni uzavřou dva koncerty a slavnost retroplavek

středa, 6. září 2017, 17:46

Třídenní akce Zavírání plavecké sezony, kterou se Třeboň rozloučí s létem, se odehraje druhý zářijový víkend na třech místech u...

TRAILER TÝDNE: Arnold se vrací k akční komedii. V Killing Gunther mu...

středa, 6. září 2017, 16:33

Božský Arnold Schwarzenegger v posledních letech fanouškům radost příliš nedělá. Poslední Terminátor se nepovedl a další jeho...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.