Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Šlechetným rytířům vypálila rybník dáma

neděle, 3. září 2017, 14:14

Do festivalu plného rytířských soubojů, středověkých klání, kejklířů, tanečnic i ohňů se na první dva zářijové dny ponořily České Budějovice. A dobová stylová zábava lákala. Na Piaristickém náměstí s tržištěm bylo stále plno a na Sokolský ostrov, kde se v rámci slavnosti Železné a zlaté odehrával atraktivní rytířský turnaj, přišly asi tři tisícovky lidí. Zlatým hřebem oslav byla úchvatná ohňová show, jejíž choreografie byla vytvořena speciálně pro tuto akci.

„S návštěvou jsme spokojení, i přes nepřízeň počasí přišlo lidí hodně," pochvaloval si mluvčí akce Železné a zlaté České Budějovice David Kovařík. Ten přiznal, že vrásky na čele organizátorům počasí přidělalo nejen kvůli návštěvníkům, ale i kvůli samotným aktérům akce. „Hlavně kvůli rytířům na koních, kvůli jejich bezpečnosti. Travnatá plocha byla opravdu hodně podmáčená. Ale všechno dobře dopadlo, vše klaplo," upřesnil Kovařík.

Svatý Petr se v sobotu 2. září naštěstí nad pořadateli slitoval a trochu ubral z dešťové nadílky. „Bylo chladněji, ale už nepršelo. Alespoň ne tak, jako v pátek. Na akci jsme se těšili a jsme nadšení. Moc se nám líbila. Nejvíc rytířské zápolení," vyzdvihl Josef Skřivánek z Českých Budějovic. Ten si pochvaloval i atrakce pro děti. „Bylo výborné, že si prckové mohli leccos vyzkoušet," dodal senior.

„Takový rytířský turnaj člověk nevidí každý den. Je obdivuhodné, co ti chlapi a vlastně i jedna žena v rytířské zbroji a v sedlech koní předváděli," uvedl Lukáš Makovský z krajského města. Právě zmiňovaná dáma, udatná žena, vypálila svým sokům při dobovém zápolení rybník. Vyhrála celý turnaj a odměnou jí byl měšec zlaťáků, kterými obdarovala diváky, mezi které svou kořist rozhodila.

Na Sokolský ostrov se sjeli rytíři na koních v čele s Přemyslem Otakarem II. a bojovali mezi sebou v tradičních historických disciplínách. Řadu z nich si pak mohli malí i velcí diváci vyzkoušet na vlastní kůži na čtrnácti stanovištích. „Porota vybrala jako nejenergičtějšího a nejsympatičtějšího muže s rytířským potenciálem, desetiletého Denise z Českých Budějovic. Ten byl Přemyslem Otakarem II. slavnostně pasován na rytíře, získal putovní meč a roční kurz v budějovické akademii rytířských umění A.K.A.," řekl David Kovařík.

Zlatým hřebem oslav byla úchvatná ohňová show, jejíž choreografie byla vytvořena speciálně pro tuto akci. Ale jak se ukázalo, největším tahákem dvoudení dobové slavnosti, kterou pořádalo město České Budějovice ve spolupráci se Sdružením Housova mlýna a podporou agentury A.R.G.O., byl rytířský turnaj. Podle organizátorů ho sledovaly asi tři tisícovky lidí. Nadšených diváků, kteří aktéry odměnili dlouhým potleskem.

Možná tak šlechetným rytířům, spanilým dámám, urozeným dvořanům a především králi železnému a zlatému Přemyslu Otakarovi II. nepatřily České Budějovice naposledy. Možná je v krajském městě zaděláno na další pěknou tradici.

 
 
 


 

Kam dál?

Černá věž osiří. Místo lidí bude budějckou dominantu okupovat...

sobota, 2. září 2017, 20:10

Audiovizuální festival Vltava žije uzavře na tři zářijové dny budějckou dominantu, Černou věž. Důvodem je příprava a umístění...

Zemřel herec Vladimír Brabec, filmový major Zeman

sobota, 2. září 2017, 09:16

Ve věku 83 let zemřel v pátek 1. září večer herec a dabér Vladimír Brabec. Popularitu mu přinesla v sedmdesátých letech role...

ÚAMK Roadshow a Den otevřených dveří nejen pro motoristy

pátek, 1. září 2017, 12:51

Bezpečnost silničního provozu a představení nových vozů několika značek bude hlavním programem akce, kterou společně s ÚAMK...

Oblíbený audiovizuální festival Vltava žije se s programem rozšíří do...

čtvrtek, 31. srpna 2017, 19:30

Hudební legendy. Takový podtitul nese další, konkrétně už šestý ročník audiovizuálního festivalu Vltava žije. Po pěti letech se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.