Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

SOUTĚŽ: Budějce se na skok vrátí do středověku

 
středa, 30. srpna 2017, 17:30

Konec prázdnin v Budějcích bude patřit šlechetným rytířům, spanilým dámám, urozeným dvořanům a především králi železnému a zlatému Přemyslu Otakarovi II. Právě jemu originální historická interaktivní slavnost vzdá hold. 

Slavnost Železné a zlaté České Budějovice, která se uskuteční v pátek 1. a v sobotu 2. září, chce připomenout období středověku. Akce nabídne návštěvníkům například dobové tržiště nebo práci řemeslníků, odvahu, čest a bojové umění předvedou rytíři v soubojích,při nichž rozlámou desítky dřevců pro srdce přítomných dívek a panen.

Duch středověku vstoupí do ulic pod Černou věží už v pátek 1. září. Od půl sedmé večer se Piaristické náměstí promění v dobové tržiště. Své stánky zde rozbije několik desítek řemeslníků. Potkat bude možné biřice, žebráky, kurtizány, tambora anebo ikonické postavy středověku jako jsou kat a mnich. K vidění bude na 120 lidí v dobových kostýmech. A co by to bylo za trh, kdyby nedorazili komedianti.

Sobotní program slavností je nabitý k prasknutí. Brány tržiště budou otevřeny od deseti dopoledne do deseti večer. A až návštěvníky omrzí radovánky prostého lidu, mohou se zastavit pro trochu poučení na Zátkově nábřeží. Tři desítky herců zde připomenou známé osobnosti z historie Budějc. 

„Proud staletí návštěvníky donese až na Sokolský ostrov, kde se odehraje ta nejdůležitější část slavností," říká mluvčí slavností David Kovařík. Přemyslovci se nepohodli s Rožmberky, jejich spor má rozhodnout turnaj a vítěze přijede ocenit sám Přemysl Otakar II. Vyhraje ten, kdo prokáže více rytířské ctnosti v disciplínách jako například lukostřelba z koně, přeskakování hořících překážek, srážení jezdců dřevcem a souboj na koni. Do divadelního představení budou zapojeni také diváci. A ti, kterým by nestačilo udatné rytíře pouze povzbuzovat, si po turnaji mohou sami navléct brnění a pustit se do soutěžního klání. Výzva bude platit i pro týmy. A v sázce je putovní meč.

Vyvrcholením sobotního programu Železné a zlaté České Budějovice bude ohňová show. Před zraky návštěvníků ožijí tančící plameny v roztodivných choreografiích.

Akci pořádá město České Budějovice ve spolupráci se Sdružením Housova mlýna a podporou agentury A.R.G.O.

Soutěž o dárkový voucher a středověký silvestr v Housově mlýně 

Autoři slavností věnovali atraktivní ceny do soutěže s Budějckou Drbnou. Jeden z čtenářů vyhraje dárkový voucher do Housova mlýna v Táboře, zdarma nocleh pro celou rodinu, vstupné do filmové zbrojnice, vstupné do Ateliéru táborského kata a focení v kostýmu. Druhou výhrou je středověký silvestr na Housově mlýně s neomezeným hodokvasem.

K účasti o tyto dvě velice zajímavé ceny stačí prostřednictvím formuláře do pátku 1. září do 10. hodiny zodpovědět následující otázku a pak už jen čekat na slosování. 

Podmínkou účasti v soutěži je vyplnění jména a kontaktních údajů. Ty budou využity pouze pro potřeby redakce v rámci této soutěže.

Soutěž skončila  

Město České Budějovice nechal založit král Přemysl Otakar II. Správně byla odpověď C.

Středověký silvestr na Housově mlýně s neomezeným hodokvasem vyhrál Miloš Pitra.

Dárkový voucher do Housova mlýna v Táboře, zdarma nocleh pro celou rodinu, vstupné do filmové zbrojnice, vstupné do Ateliéru táborského kata a focení v kostýmu vyhrála Jindra Hamšíková.

Blahopřejeme! 

Napsal Yvetta Chmelová | Foto zelezneazlate.cz
 


 

Kam dál?

TRAILER TÝDNE: Depresivní upoutávka na Miladu

středa, 30. srpna 2017, 16:45

Čekat od filmu o Miladě Horákové něco alespoň trošku pozitivního, je hloupost, přesto aktuální trailer překvapuje totální depkou,...

Ve věku 73 let zemřel herec Jiří Datel Novotný, doktor z Návštěvníků...

středa, 30. srpna 2017, 16:37

Ve věku 73 let zemřel herec Jiří Datel Novotný, známý nejen z Divadla Semafor, ale také třeba z televizního seriálu Návštěvníci....

KULTURNÍ TIPY: Hudební slavnosti Emy Destinnové nebo Psyritual open...

úterý, 29. srpna 2017, 16:50

Na konec srpna připadá hned několik hudebních akcí, které uspokojí milovníky všech žánrů. Hudební slavnosti Emy Destinnové pro...

FOTOGALERIE: Pátý ročník festivalu Město lidem, lidé městu je za námi

pondělí, 28. srpna 2017, 19:45

Skvělé jídlo a pití, dobrá zábava, pohoda a klid. Budějcké ulice oživil festival Město lidem, lidé městu. A rozhodně to stálo za...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.