Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Návštěvníci si v Hoslovickém mlýně zkoušeli mlátit obilí

 
neděle, 20. srpna 2017, 08:43

Mlácení obilí cepem nebo tažení žentouru si mohli v sobotu, 19. srpna, vyzkoušet návštěvníci ve skanzenu Hoslovický mlýn na Strakonicku. Konala se tam oslava dožínek, která měla připomenout, jak se v zemědělství pracovalo před nástupem moderní techniky.

Protože zde nemáme dobytek, tak museli žentour tahat lidi. To znamená, že si to vyzkoušeli návštěvníci mlýna,“ uvedl správce Hoslovického mlýnu Jaroslav Janout.

Žentour v minulosti sloužil k pohonu jednoduchých mlátiček na obilí. Většinou jej táhli koně nebo domácí skot. Součástí prohlídek byla také například soutěž v poznávání klasů obilí. „Výsledky nebyly nejhorší. Starší lidé přece jenom obilí poznávají, takže když tak poradili těm mladším,“ řekl Janout. Dodal, že včerejší program, na kterém organizátoři ukazovali také pečení chleba v peci, navštívilo více než pět stovek lidí.

Hoslovický mlýn připravuje do konce roku ještě dvě akce pro veřejnost. V září chystá ukázky výlovu a na konci října potom domácí zabijačku. Zchátralý mlýn koupil před sedmi lety kraj a dal ho do správy Muzea středního Pootaví Strakonice. Muzeum seznamuje návštěvníky se starými řemesly a venkovskými dovednostmi pravidelně. Díky způsobu života posledních obyvatel mlýna, kteří se od 50. let minulého století izolovali od společnosti, se také podařilo mlýn dochovat v jedinečné podobě. Do roku 2005 tam nebyla zavedena ani elektřina.

Foto By Michal Klajban (Hikingisgood.com) (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Maraca, Postcards from Arkham nebo Judas Priest Revival

čtvrtek, 17. srpna 2017, 16:13

Zajímavý hudební mix vás čeká v druhé půlce srpna. Maraca kombinuje jazz, world music a alternativní hudbu, Judas Priest Revival...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Po strništi bos aneb návrat Svěráků k legendárnímu...

čtvrtek, 17. srpna 2017, 13:20

Tento týden byste měli do Cinestaru vyrazit dvakrát, protože oba filmy jsou pěkným lákadlem.

TRAILER TÝDNE: Osmdesátky opět ožijí ve druhé sérii Stranger Things

středa, 16. srpna 2017, 14:55

Jedna série a kult je na světě. Stranger Things se stali obřím překvapením. Kombinace klasických osmdesátkových scifáren s...

Na pátém ročníku charitativního festivalu Houpačka vystoupí komici ze...

středa, 16. srpna 2017, 08:33

Stand-up comedy show Na stojáka, kapela Dirty Blondes, taneční vystoupení party s názvem Budside nebo představení bikerů...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.