Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na vodní příkop zámku Kratochvíle se po deseti letech vrací Divadlo Continuo

 
úterý, 1. srpna 2017, 18:08

Na hladině čtyři stovky metrů dlouhého vodního kanálu, který obklopuje renesanční zámek Kratochvíle na Prachaticku, připravuje Divadlo Continuo hru Kratochvílení - V kruhu. Premiéra je ve čtvrtek 3. srpna. S projektem Kratochvílení se soubor na zámek vrací po deseti letech.

Tématem hry je spor ideálů evropské civilizace a reality, dotkla se ho již předchozí inscenace Please Leave A Message. „Já jsem Husákovo dítě, mám v sobě étos odkazu Havla a disentu a vidět nynější společnost je tristní. Hra je reflexe posledních tří let, toho, co se děje v Evropě, kdy všechny zdánlivé jistoty přestávají fungovat. Správa věcí veřejných se stává otázkou marketingu, byznysu. Pravda nás přestává zajímat, náš mozek vypíná a spoléháme se na pocitovou rovinu," řekl vedoucí divadla a režisér Pavel Štourač.

Na Kratochvíli se soubor slavící čtvrt století vrací, protože herce znovu zlákala ,magie' zámecké zahrady a vodního příkopu. Zámek podle Štourače odpovídá renesanční představě rajské zahrady obehnané zdí. „Téměř dvouhodinová inscenace se odehraje výlučně na hladině 400 metrů dlouhého vodního kanálu, který obklopuje renesanční vilu," uvedl Štourač.

Mezi rekvizity patří vory, kufry, přepravky na ovoce, palety, židle i kola od kočárků. Scénografie se posouvá od bohaté barokní výpravy k jednoduchosti. „Vidíme ten prostor jinýma očima a troufáme si na nové mission impossible, jako je vypustit kanál, 450 kubíků vody. Hodně vsázím na to, že herci dokážou udržet akci čtyřicet minut jenom svým tělem bez zásadních dekorací," podotkl Štourač. Zámek ve vztahu k jejich divadlu přirovnal k trošku zhrzené, ale přesto milující manželce.

Herečka Kateřina Šobáňová, jedna ze sedmi stálých členů souboru, je ráda, že se divadlo ze svého sídla Švestkový dvůr v Malovicích vrací do terénu. „Je to nádhera. Téma není jenom závažné, našli jsme spoustu vtipných momentů, ale líbí se mi ta široká škála, otázky filozofické, sociologické, člověk se dostane až do nejintimnějších myšlenek," uvedla herečka, která při zkoušce odvážela i bláto na kolečku.

Kratochvílení hráli herci na zámku v letech 1997 až 2006, dalších deset let zkoušeli prostory v okolí jako polorozbořenou vodňanskou cihelnu, zemědělský statek Rábín, hladinu rybníka či vlak. Divadlo Continuo propojuje pohyb, tanec a fyzické herectví s postupy loutkového divadla, hudbou a výtvarnou stylizací. Na prosinec plánuje představení Poledne o roku 1968 a demonstraci proti okupaci, kdy se 25. srpna na Rudém náměstí v Moskvě sešlo osm lidí. Autory inspirovala básnířka Natalija Gorbaněvská.

Na hru si můžete zajít denně do pondělí 14. srpna. Vidět budete moct třináct herců z dvanácti zemí. 

Foto zamek-kratochvile.eu | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Vladimir 518, The Rocket Dogz, Nezmaři a Ivan Hlas Trio

úterý, 1. srpna 2017, 12:45

Na své si tento týden přijdou milovníci rapu, ale i folku, country, punku, beatu a dalších žánrů. Před K2 zahraje Vladimir 518 +...

České Budějovice železné a zlaté oživí středověkého ducha krajského...

úterý, 1. srpna 2017, 07:45

České Budějovice se vrátí do středověku. Na dva zářijové dny. Bude to tak sice jen na skok, ale o to to bude návrat velkolepější....

Závěrečný festivalový týden patří v Českém Krumlově Giuseppe Verdimu...

pondělí, 31. července 2017, 18:49

Do svého závěrečného týdne vstupuje 26. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Pořadatelé se po vydařené párty...

Claudio Benotte: Do USA jsem poprvé neodjel kvůli hudbě. Naopak jsem...

pondělí, 31. července 2017, 14:55

Claudio Benotte je v budějckém hudebním podzemí známé jméno. Před časem se z místní scény stáhl a svou budoucnost nasměroval za...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.