Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Jindřichově Hradci připomínají karafy i vázy ze zaniklých skláren

 
sobota, 29. července 2017, 15:02

Výrobky ze zaniklých jihočeských skláren nabízí výstava Skleněné rozhovory, která je k vidění v jindřichohradeckém Muzeu fotografie a moderních obrazových médií. Doplňují ji snímky českého skla od fotografa Miroslava Vojtěchovského a díla českých sklářských výtvarníků. Výstava potrvá do 30. září.

ČTK to dnes řekl kurátor Miloslav Paulík.

Ve dvou sálech a na chodbě jsou vystaveny kalíšky na brandy, poháry, číše, karafy nebo vázy Pavla Hlavy a Jana Gabrhela, nůžky na střihání skla i píšťaly. Alena Matějka žijící v Betlémě u Kamenice nad Lipou představuje patnáct prací - loveckou pušku, losí hlavu či skříň s kostmi zvířat.

„Zajímá mě prolínání oborů, sklo mě vždycky zajímalo, protože jsem žil nedaleko Včelničky v Kamenici nad Lipou a se skláři jsem se vídal, chodil jsem se i dívat do sklárny, jak se to fouká," řekl kurátor výstavy Miloslav Paulík.

Expozici připravil v muzeu, které léta vedl jako ředitel a které je ve zrenovované renesanční jezuitské koleji z konce šestnáctého století. Pro výstavu vybral sklo ze zaniklých skláren v jižních Čechách a na Vysočině - z Lenory, Chlumu u Třeboně, Včelničky a Janštejna na Jihlavsku, která jediná ještě funguje. K tomu přidal díla sklářských výtvarníků, kteří v regionu žijí nebo chalupaří, jako jsou Blanka Adensamová, Kryštof a Jaromír Rybákovi, Alena Matějka a Václav Machač.

„České sklářství končí a nezvedá se, je to průšvih. Zmizelo. Když jsem se poohlížel po píšťalách, kleštích, těžko se již mezi skláři sháněly. Sklárny se privatizovaly a neudýchaly půjčky, neudýchaly zápas s asijským sklem. Lidé začali kupovat levné sklo," uvedl Paulík.

Podle některých pramenů pracovalo v jižních Čechách před druhou světovou válkou 3400 sklářů. Známá byla sklárna v Chlumu u Třeboně. Vznikla v roce 1891 v objektu válcovny na jemné železo, pronajala si ji firma C. Stölzle a synové. V roce 1909 se výroba na deset let zastavila. „František Ferdinand d'Este nelibě nesl blízkost sousední sklárny za svým letním rodinným sídlem," připomněl Paulík.

V roce 1918 převzal sklárnu Václav Hrdina, obnovil výrobu a vyráběl se zde i nejnáročnější druh skla, kalíškovina. Provoz se v Chlumu znovu zastavil při hospodářské krizi v roce 1934. Od sedmdesátých let minulého století byla sklárna součástí podniku Crystalex Nový Bor. Od roku 1997 patřila firmě Porcela Plus. V roce 2004 byla výroba přerušena, novým vlastníkem se stala společnost České sklo a porcelán SF, člen skupiny Stasek, pod niž spadá i třeboňský pivovar Regent. Výrobu ve sklárně dosud neobnovila.

Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Vodáci jsou nadšení akcí Jedu vodu. Berou odpad ve Vltavě útokem

pátek, 28. července 2017, 13:38

Letošní vodácká sezona na Vltavě je v plném proudu a tak, jak gradují počty návštěvníků řeky, jsou čím dál tím viditelnější i...

KAM ZA SPORTEM: Tábor hostí triatlonovou špičku, v pondělí hraje...

pátek, 28. července 2017, 12:19

Víkendová nabídka sportů láká na fotbal, tenis nebo triatlon. Největším tahákem ale bude pondělní zápas Dynama s Viktorií Žižkov,...

KULTURNÍ TIPY: Smutný Karel u Slavie a DnB v Komiksu

čtvrtek, 27. července 2017, 16:24

Ani poslední červencový víkend se nudit nebudete. Zajděte třeba do letního kina, před K2 nebo ke Slavii. Pokud rádi tančíte,...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Akční thriller Baby Driver a francouzská komedie...

čtvrtek, 27. července 2017, 11:04

Tento týden Cinestar nabídne dvě premiéry – Baby Driver a Srdečně vás vítáme.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.