Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České Budějovice železné a zlaté oživí středověkého ducha krajského města

 
úterý, 1. srpna 2017, 07:45

České Budějovice se vrátí do středověku. Na dva zářijové dny. Bude to tak sice jen na skok, ale o to to bude návrat velkolepější. Město se ponoří do festivalu plného ohňů, rytířských soubojů, středověkých klání, kejklířů i tanečnic. Dobová stylová zábava připomene, že České Budějovice mají z historie co nabídnout. Nádherné místo na soutoku Vltavy a Malše bude zdobit podtitul železné a zlaté, protože tak byl označován i zakladatel města, Přemysl Otakar II.

Hellboy, Blade, Eurotrip, Letopisy Narnie, Princ Kaspian, Wanted, Bathory, Tristan a Isolda. To je jen několik málo známých filmů, s nimiž mělo co do činění Sdružení Housův mlýn na Táborsku. Právě z jeho středověké zbrojnice, která patří svou velikostí k evropským a svou jedinečností ke světovým unikátům, byly rekvizity, kostýmy a zbraně, které si ve zmiňovaných i dalších filmových snímcích zahrály. A své role i roličky v nich měli také umělci, kteří s jihočeskou agenturou spolupracují. A právě tito specialisté na stylovou zábavu z Housova mlýna budou mít na svých bedrech dvoudenní zářijové slavnosti v jihočeském krajském městě.

„Jsme nejstarší agentura, která se zabývá živou, kostýmovou zábavou. Stylovými historickými slavnostmi měst. V současné době, byť se hlavně pohybujeme ve filmu, v divadle, muzikálu, máme kapacity se zabývat záležitostmi, se kterými jsme začínali a v nichž spatřuji nějakou hodnotu. A tady vidím velmi uchopitelný prostor pro vytvoření tradice, která si myslím, do Budějc patří," říká Petr Nůsek z Housova mlýna. „Poučení není vyloučeno, ale naším krédem je hlavně smích a dobrá nálada," tvrdí. 

Pořadatel uvolnil na slavnost přes milion korun

Pořadatelem dvoudenní zářijové slavnosti je město České Budějovice. To na akci uvolnilo jeden milion 235 tisíc korun. „Z výběrového řízení vzešel organizátor, který je myslím, příslibem úspěchu akce. Což ostatně potvrdil předloni, při oslavách 750. výročí založení města. Akce měla ohlas, lidé jej pozitivně hodnotili. Proto věřím, že se letošní zářijová slavnost podaří," říká náměstek českobudějovického primátora Jaromír Talíř.

Podle něj doba Přemysla Otakara II., zakladatele Českých Budějovic, si rozhodně zaslouží nějakou připomínku. „A třeba právě formou takové slavnosti. Mohla by se z ní stát i pěkná tradice," dodává Talíř.

České Budějovice mají z historie stále co nabídnout

České Budějovice železné a zlaté 2017 oživí středověkého ducha krajského města. Město se ponoří do dvoudenního festivalu plného ohňů, rytířských soubojů, středověkých klání, kejklířů i tanečnic. Dobová stylová zábava připomene, že České Budějovice mají z historie co nabídnout. Podtitul železné a zlaté tak bude opět zdobit konec prázdnin tohoto nádherného místa na soutoku Vltavy a Malše. České Budějovice Železné a zlaté si v kalendáři zabraly termín 1. a 2. září.

Bude to středověká zábava na královský způsob, připomínající hlavně panovníka Přemysla Otakara II., zakladatele města. Chtěli bychom oslavovat pravidelně významné historické události města a připomínat jeho zrození a založení. Připomínat slavné dobové události, které poznamenaly růst a vývoj města. Tedy logicky nepůjde vždy jen o postavu Přemysla Otakara II., k jehož odkazu bychom se ale rádi vraceli," podotýká Nůsek.

Zářijová slavnost bude dobovými radovánkami se stylovým programem

Zářijová dvoudenní zábava a slavnost bude postavena na dobových radovánkách, stylových programech, historických kostýmech a produkována tak, aby zaujala návštěvníky všeho věku, pohlaví i vyznání. „Chceme vytvořit ojedinělou a co nejvíce interaktivní slavnost, jejíž dramaturgie bude vycházet především z historizující zábavy, historie a současné poptávky po ideálech rytířství jako je fair play, morálka, dodržování pravidel. Akce bude upřednostňovat historickou stylovost, řemeslnost, gastro a v současné době tolik chybějící rytířství," upřesnil hlavní organizátor Petr Nůsek.

Největším lákadlem bude rytířský turnaj na koních, kterého se zúčastní sám zakladatel města.  Poté vypukne středověké zápolení a soutěžení, kterého se budou moci zúčastnit samotní diváci, jednotlivci i týmy. Účastníci si budou moci vyzkoušet sedmero rytířských dovedností, což jsou soutěže volně inspirované hrami středověkých rytířů, například metání sekerou, jízda na rytířském trenažéru zvaném koňosud, živé kuželky a podobně. Bude to soutěžení a tudíž nebudou chybět ceny. Mnohé z disciplín zvládnou i ti nejmenší, prostě bude to zábava pro celou rodinu.

Středověk obsadí Piaristické náměstí, Zátkovo nábřeží a Sokolský ostrov

Místopisně slavnost obsadí místa, která mají genius loci a prostor pro velkolepost akce. Jedná se o Piaristické náměstí, kde vyroste středověký trh a chybět tam nebude pestrý program. Sokolský ostrov nabídne rytířský turnaj, soutěžní klání a ohňovou show. Zátkovo nábřeží ojedinělou stezku Putování dějinami Českých Budějovic, kde se lidé setkají se slavnými a významnými osobnostmi.

„Zveme všechny lidi z Budějc a i odjinud. Přijďte se dotknout vlastní historie. A nebo, přijďte se pobavit svou historií," láká na dvoudenní slavnost České Budějovice železné a zlaté Petr Nůsek z Housova mlýna.

Napsal Yvetta Chmelová | Foto Facebook Železné a zlaté České Budějovice
 


 

Kam dál?

Závěrečný festivalový týden patří v Českém Krumlově Giuseppe Verdimu...

pondělí, 31. července 2017, 18:49

Do svého závěrečného týdne vstupuje 26. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Pořadatelé se po vydařené párty...

Claudio Benotte: Do USA jsem poprvé neodjel kvůli hudbě. Naopak jsem...

pondělí, 31. července 2017, 14:55

Claudio Benotte je v budějckém hudebním podzemí známé jméno. Před časem se z místní scény stáhl a svou budoucnost nasměroval za...

Nabitá kulturní mozaika po celé léto rozeznívá areál kláštera v...

pondělí, 31. července 2017, 06:31

Léto v klášteře Borovany je v plném proudu a dál bude patřit kapelám různých žánrů. A nechybí ani koncerty vážné hudby, ani...

V Jindřichově Hradci připomínají karafy i vázy ze zaniklých skláren

sobota, 29. července 2017, 15:02

Výrobky ze zaniklých jihočeských skláren nabízí výstava Skleněné rozhovory, která je k vidění v jindřichohradeckém Muzeu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.