Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Volyňská hřbitovní galerie prodává ochranné ptačí fólie i v USA

 
pátek, 21. července 2017, 13:30

Několik let se o její stěny zabíjeli ptáci, a tak začala volyňská hřbitovní galerie Na shledanou vyrábět a prodávat ochranné fólie se siluetami dravců. Dodala je už i do Kalifornie a Texasu v USA. Samolepicí siluety ve třech provedeních - černá, zlatá a průhledná s UV filtrem - mají chránit ptáky, aby se nezabíjeli nárazy do skleněných ploch.

Podle kurátora Jana Freiberga jenom v USA takto ročně přijde o život asi půl miliardy ptáků. A i do proskleného průčelí volyňské galerie nalétávali ptáci.

„Každý rok jsme nacházeli mrtvolky a začalo nám docházet, že se proti tomu dá něco dělat. Oslovili jsme malíře Jana Pražana, který často maluje ptáky - jsou pro něj symboličtí tvorové - že pro nás navrhne paletu několika typů ptáků, a ty dáme na budovu, abychom ptáky ochránili," řekl kurátor Jan Freiberg.

Efekt se již dostavil, od loňského roku žádné mrtvé ptáky nenašli. Na stěnách je kolem čtyřicet fólií, vyrábí je ve velikostech 20, 40, 70 centimetrů, některé mají rozpětí křídel metr a půl. Jako doplněk dělá kurátor i ptačí ozdoby na mobilní telefony. Podle něj je prodej siluet zároveň způsob, jak dotovat provoz galerie. „Oproti jiným siluetám máme výhodu, protože jsou opravdu krásné a propracované," uvedl Freiberg.

První zakázkou byly fólie pro střední školu v Blatné na Strakonicku. Asi sto siluet koupila Češka, jejíž bratr žije v Kalifornii nad oceánem, a o jeho okna se zabíjeli kolibříci. Darovala mu je k narozeninám. Další siluety si pořídil malíř z Texasu, u nějž na zahradě se zabíjeli ptáci o sochu, v níž si hrají jeho děti. V jednání je zakázka pro evangelický kostel na Vysočině. Freiberg představil novinku i na několika akcích pro zastupitele jihočeských obcí a měst.

Fólie dělá na stroji, který galerie koupila za dvacet tisíc korun. Trvanlivost samolepicích siluet je pět až sedm let. Kurátor zvažuje, že kolekci rozšíří o grafický design na skla, aby vyšel vstříc zákazníkům, kteří nechtějí takto výtvarně výrazné fólie. 

Ornitologové tvrdí, že je nutné stěnu pokrýt co nejhustěji, většina lidí a firem ale pokrývá stěny méně než více. Dobré řešení je průhledná plocha s UV filtrem, kterou lidské oko nevidí, je světloprostupná, ale ptáci ji považují za překážku," řekl kurátor.

Budova na volyňském hřbitově Malsička vznikla na přelomu 80. a 90. let minulého století, měla sloužit jako smuteční síň, to se ale nikdy nestalo. Galerie Na shledanou v ní je od roku 2010, její stěny svého času pomaloval i Josef Bolf. Letos zde vystavují Vendula Chalánková, jež dala na katafalk 90 kusů mrtvého hmyzu, a malíř Jiří Příhoda.

Ptačí fólie jsou i výsledkem ekologického zaměření galerie. Jeden rok se na stěny malovala vyhynulá zvířata, další rok pořádali tryznu za rostliny. „Z vnějšku se stala galerie ekovýtvarným projektem, aby nám došlo, že nejsme na planetě sami," podotkl kurátor.

Foto galerienashledanou.blogspot.cz | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

VIDEO: Legendární kytarista Brian May oslavil sedmdesátiny....

čtvrtek, 20. července 2017, 19:26

Brian May ve středu 19. července oslavil sedmdesátiny. Zkrátka ani rockeři věk nezastaví… Neznamená to však, že by se Brian...

KULTURNÍ TIPY: Tatabojs, Ewa Farna, Wanastowi Vjecy nebo Mandrage...

čtvrtek, 20. července 2017, 16:27

Jedinečný LétoFest 2017 přináší hned několik hvězdných hostů na jedno místo, a tím je Výstaviště. Kromě toho vás čekají taneční...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Pořádný filmový nášup v čele s velkolepým Valerianem

čtvrtek, 20. července 2017, 11:50

Vypadá to, že se budete muset tento týden nastěhovat do Cinestaru. Pět zajímavých premiér, to už je pořádná kláda!

Létofest míří na českobudějovické výstaviště. Zahrají Mandrage a Ewa...

středa, 19. července 2017, 19:38

Do Budějc v sobotu 22. července zamíří Létofest, který s sebou přiveze zvučná jména. Milovníci hudby mohou vyrazit na Tata Bojs,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.