Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Barča Sedláčková bude opět vystavovat svůj pusopis. Tentokrát v Třeboni

 
středa, 12. července 2017, 16:30

Patnáctiletá Bára Sedláčková z Českých Budějovic maluje ústy, protože její ruce i nohy ochromila před devíti lety nemoc a upoutala ji na invalidní vozík. Aby se mohla tvořivě projevit, vypilovala si postupně svůj vlastní výtvarný styl Pusopis a její obrázky začaly mít úspěch.

Úspěch byl tak velký, že od roku 2013 měla už sedm samostatných výstav po celé republice. Další výstavu bude mít od 13. července do 6. srpna v přízemí Domu Štěpánka Netolického v Třeboni.

Výstava začíná vernisáží ve čtvrtek od 15 hodin a lidé uvidí i obrázky namalované nedávno v nemocnici v Praze, kde teď Barča hodně kreslí například baletky. K novým obrázkům patří také vzpomínky na její podzimní výlet do Paříže. Baví ji ale i další témata, třeba portréty lidí od řeky Omo v jižní Etiopii, kde žije čtyřicet kmenů a domorodci mají pestře ozdobená těla, což je skvělé téma pro její akvarely. Využívá i další techniky, např. olejové barvy či tuš.

Do tří let byla dívka zcela zdravá, pak onemocněla neštovicemi a mononukleózou. Únava a bolesti se stupňovaly a pořád nebylo jasné, co holčičce je. Společně s rodiči objížděli lékaře a trpělivě rehabilitovali, v šesti letech však Bára už mohla jen ležet a lékaři jí diagnostikovali neuropatii. Postupně se po velkém úsilí rodiny i odborníků Bára vzchopila natolik, že se udržela vsedě na invalidním vozíčku. Ruce a nohy jí však ochably a donedávna jimi mohla jen trochu hýbat v oblasti kloubů.

Po kolapsu těsně před loňskými Vánocemi, kdy na JIP nemocnice v Českých Budějovicích překonala stav blízký klinické smrti, jí lékaři v pražské nemocnici Motol letos na jaře změnili diagnózu – její nemoc označili jako CIDP (chronická zánětlivá demyelinizační polyneuropatie). Každý měsíc tam nyní dochází na infuze a její zdravotní stav se zvolna zlepšuje.

Tisková zpráva | Foto Tomáš Binter
 


 

Kam dál?

Lebka, na kterou lidé v Českých Budějovicích sahají pro štěstí, je...

středa, 12. července 2017, 14:10

České Budějovice opravují sousoší Kalvárie na Piaristickém náměstí, kde si lidé sahají pro štěstí na lebku. Sochy měly poškozené...

Třeboň přivítá stavitele rybníků Jakuba Krčína

úterý, 11. července 2017, 19:10

Třetí prázdninový víkend bude v Třeboni patřit Historickým slavnostem Jakuba Krčína. Novinkou jubilejního 20. ročníku bude...

KULTURNÍ TIPY: Divadlo na radnici, koncert před K2 a metal ve Slavii

úterý, 11. července 2017, 10:55

Slavii navštíví americká deathmetalová legenda Obituary a doplní je kapely Absu a Beheaded. Pokud preferujete klidnější kulturní...

VIDEO: Kdo si počkal, ten se dočkal. Borovanské Borůvkobraní...

úterý, 11. července 2017, 08:15

Druhý červencový víkend patřil třináctému ročníku Borůvkobraní, které se tradičně konalo v prostorách borovanského kláštera. Bylo...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.