Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ten dům: příběh Pražského předměstí v Budějovicích

 
sobota, 1. července 2017, 17:00

Jaký příběh může mít jeden barák na českobudějovickém Pražském předměstí? To se rozhodla zjistit trojice historiků Daniel Kovář, Ivan Náprstek a Jan Štifter.

Výsledkem je kniha Ten dům, která mapuje historii Riegrovy 49 v Českých Budějovicích, s přesahem na dějiny celé ulice a čtvrti.

Objekt jsme koupili s rodinou před třemi lety a já začal pátrat po tom, kdo tady bydlel, co se tady všechno přihodilo. Zjistil jsem, že v našem domě žili dva malíři, švagři, Alois Terš a Ladislav Lazar Pomíjel. Před pár dny jsme jim tu odhalili pamětní desku,“ říká jeden z autorů. Do tohoto domu také loni umístil svou literární novelu Café Groll z prostředí budějovických nevěstinců.

Myšlenka sepsat příběh jednoho malého činžáku vznikla ve chvíli, kdy trojici přátel začal znepokojovat osud Pražského předměstí. „V té době podlehl demolici docela hezký dům v ulici B. Smetany, aby ustoupil novostavbě. Bourá se tam vlastně pořád. Tak jsme si řekli, že vytvoříme jakýsi společenský apel: na jedné knížce ukážeme, že tyhle domy mají nejen zajímavou architekturu, ale i pozoruhodné osudy. Že jich je škoda,“ podotýká Ivan Náprstek, který pracuje jako památkář na jihočeském krajském úřadě.

Napsal(a) Jan Štifter
 


 

Kam dál?

Prácheňské muzeum představilo středověký poklad 1341 mincí. Jeho cena...

pátek, 30. června 2017, 20:55

Prácheňské muzeum v Písku představilo středověký poklad 1341 mincí, které našla jedna žena v obci Řeteč na Písecku. Stříbrné...

Začátek prázdnin otevře dvě nové cyklostezky na Šumavě

pátek, 30. června 2017, 06:35

Těsně před začátkem prázdnin, v pátek 30. června, slavnostně otevřou Vojenské lesy a statky (VLS) dva nové úseky cyklotras přes...

KULTURNÍ TIPY: HardCore Warriors Tour, punkové Vítání léta i Múzy na...

čtvrtek, 29. června 2017, 18:00

Ve Velbloudu to tvrdě rozjedou kapely v rámci HardCore Warriors Tour. Kdo má radši punk, zavítá do klubu Fabrika. V rámci...

Zemřel František Řehák, pan Lorenc z Na samotě u lesa

čtvrtek, 29. června 2017, 11:23

Ve věku 93 let zemřel v Olomouci herec František Řehák, který se nejvíce proslavil jako pan Lorenc z filmu Na samotě u lesa.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.