Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Prácheňské muzeum představilo středověký poklad 1341 mincí. Jeho cena je nevyčíslitelná

 
pátek, 30. června 2017, 20:55

Prácheňské muzeum v Písku představilo středověký poklad 1341 mincí, které našla jedna žena v obci Řeteč na Písecku. Stříbrné denáry Břetislava I. a Spytihněva II. z jedenáctého století vážily 1330 gramů. Cena pokladu je podle ředitele muzea Jiřího Práška nevyčíslitelná.

Na jaře se v Kučeři na Písecku v areálu soukromého zemědělce našel ještě soubor více než tisícovky mincí z patnáctého století.

Mince z jedenáctého století našla náhodou žena v lese, v keramické nádobě. V České republice se jedná o jeden z největších pokladů mincí tohoto období.

V jihočeském měřítku nemá nález z poloviny jedenáctého století podle muzejního archeologa Jaroslava Jiříka obdoby, většina nálezů spadá do předminulého a počátku minulého století. „A bez řádného vědeckého zpracování byly rozptýleny. Jako příklad uveďme nález neznámého množství denárů Břetislava I. a Spytihněva II. vyoraný v roce 1892 v okolí Protivína," uvedl Jiřík.

Podle mluvčí muzea Kláry Koubové je podobných nálezů z jedenáctého století v jižních Čechách sotva pět. „Takové věci se zde opravdu nenacházejí, navíc je to skoro kilo a půl stříbra. Poklad byl v lese, poblíž byla dvě zřejmě přemyslovská hradiště, musela si to tam schovat nějaká tehdejší elita, ne jen tak někdo," řekla Koubová.

Nález v dubnu rozebrali a ošetřili archeologové z Jihočeské univerzity. Nyní se dělá detailní rozbor. Podle předběžného určení nechal 493 mincí razit kníže Břetislav I. a 848 kusů kníže Spytihněv II. Mince před konzervací vážily přibližně 1330 gramů.

Poklad byl uložen do země kolem roku 1061, vzhledem ke značné ryzosti kovu a velmi dobrému zachování mincí je bude možné dále dělit do variant podle razidel použitých při ražbě. „Je to hodně čisté stříbro, nějakých devadesát procent. Celý poklad vystavíme, ale až bude všechno zpracované, protože ještě přijdou konzervace. Poklad ale nebude součástí stálé expozice," upřesnil Prášek s tím, že případnou odměnu nálezkyni vyplatí Jihočeský kraj, jenž je zřizovatelem muzea. 

Napsal(a) ČTK | Foto prachenskemuzeum.cz
 


 

Kam dál?

Začátek prázdnin otevře dvě nové cyklostezky na Šumavě

pátek, 30. června 2017, 06:35

Těsně před začátkem prázdnin, v pátek 30. června, slavnostně otevřou Vojenské lesy a statky (VLS) dva nové úseky cyklotras přes...

KULTURNÍ TIPY: HardCore Warriors Tour, punkové Vítání léta i Múzy na...

čtvrtek, 29. června 2017, 18:00

Ve Velbloudu to tvrdě rozjedou kapely v rámci HardCore Warriors Tour. Kdo má radši punk, zavítá do klubu Fabrika. V rámci...

Zemřel František Řehák, pan Lorenc z Na samotě u lesa

čtvrtek, 29. června 2017, 11:23

Ve věku 93 let zemřel v Olomouci herec František Řehák, který se nejvíce proslavil jako pan Lorenc z filmu Na samotě u lesa.

FILMOVÉ PREMIÉRY: Padouch se vrací a s ním Mimoni!

čtvrtek, 29. června 2017, 09:50

Tento týden Cinestar nabídne jednu premiéru, kterou ocení hlavně děti – vrací se totiž padouch Gru… a s ním Mimoni.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.