Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: V Česku jsou poprvé díla zakladatele optického umění. A to v Alšově jihočeské galerii

pondělí, 26. června 2017, 17:01

Ranou černobílou tapiserii Zebra i dvě dosud nevystavené práce nabízí retrospektiva Victora Vasarelyho, která je k vidění v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou. Maďarský rodák byl jedním ze zakladatelů optického umění neboli op-artu. Poprvé jsou v České republice jeho díla zapůjčená z Fondation Vasarely ve francouzském městě Aix-en-Provence.

Náklady na výstavu v zámecké jízdárně činí 1,3 milionu korun. Expozice zůstane v západním sále do 1. října. Z Francie získala Alšova jihočeská galerie (AJG) 55 prací, 33 serigrafií z Olomouce, dále pět tapiserií, díla z umělcova muzea v maďarském městě Pécs a plastiky.

„První jsou hyperrealistické věci z konce třicátých let, abstraktní černobílé formy, kde začal zkoušet věci na základě geometrických tvarů. Všechno do sebe začíná zapadat, poté je krásně vidět barevný vývoj a příklon k jeho metodě krychliček a tvarování," řekl ředitel AJG Aleš Seifert.

Z Pécse si AJG půjčila tři tapiserie včetně známé Zebry. „To je opravdu ikonické dílo. A nejklasičtější je Maamor, jímž ohromil, čtverec 2,7 metru," doplnil ředitel. Všechny tapiserie vyrobila francouzská královská dílna Aubusson.

Vasarely (1906 - 1997) původně studoval medicínu, byl technicky založený. Jednoduchost tvarů, s nimiž pracoval, osloví podle Seiferta i dnešního diváka. „Každý z nás na tom vyrůstá: kruh, koule, čtverec, kostka, obdélník. Jeho metoda skládání je natolik zajímavá, že dokáže vyvolat emoci a zároveň je to iluze. Každý z nás má rád iluzi a nechává se rád unášet tajemnem, které v tom můžeme najít," uvedl ředitel.

Pojistné ceny prací jsou ve srovnání s jinými výstavami AJG zhruba o třetinu vyšší. Na aukčním trhu se ale Vasarelyho díla ke špičce neřadí. „Může to být tím, že jsou to hlavně grafiky, a ty nikdy nedosáhnou takových cen. A op-art dnes není na vrcholu, rozhodně to nejsou největší rekordy, o kterých člověk slyší," vysvětlil historik umění Jan Skřivánek.

Šéf galerie završil Vasarelyho kolekcí prvních pět let ve funkci. V jízdárně Seifert dosud připravil výstavy Warhola, Muchy nebo Repina. „Za pět let je to, myslím Vasarely, pro mě diamant, kterým můžu zabilancovat a říci si, že jsme se dostali na mapu, kdy si nejenom my půjčujeme z respektovaných institucí a je nám vyhověno, ale i naopak," podotkl ředitel.

Nyní půjčila AJG tři díla Toyen do Picassova muzea ve španělské Malaze, na surrealistickou přehlídku ženských obrazů. Největší zájem zaznamenává galerie zřizovaná krajem o své sbírky gotiky, surrealismu a šedesátých let.

 
 
Foto ajg.cz | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Krumlovský hudební festival zahájí operní hvězdy – sopranistka...

neděle, 25. června 2017, 18:18

Mezinárodní hudební festival i po šestadvacáté rozezní Český Krumlov. Letošní ročník bude patřit především dvěma operním hvězdám,...

U nejmladší generace mají šanci i náročné žánry jako opera nebo balet

neděle, 25. června 2017, 13:10

Jihočeské divadlo v první polovině letošního roku průzkumem zjišťovalo více o publiku. Dotazníkové šetření bylo zaměřené na...

Prago Union zahrají v neděli na soutoku Malše a Vltavy

sobota, 24. června 2017, 17:07

Prosluněný víkend ozvláštní v Budějcích i vystoupení kapely Prago Union. V neděli vystoupí na prvním z koncertů Kolem dokola vody...

SOUTĚŽ: V Přeštěnicích pod širým nebem se objeví i Jelen

pátek, 23. června 2017, 14:26

Při sedmnáctém ročníku hudebního festivalu Open Air Musicfest Přeštěnice uprostřed lesů, luk a strání spatříte i Jelena.  Kapela...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.