Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

U nejmladší generace mají šanci i náročné žánry jako opera nebo balet

 
neděle, 25. června 2017, 13:10

Jihočeské divadlo v první polovině letošního roku průzkumem zjišťovalo více o publiku. Dotazníkové šetření bylo zaměřené na různorodé divácké skupiny. Jeho cílem bylo získat zpětné vazby na činnost divadla a také diváky lépe poznat.

Tento rozsáhlý průzkum potvrdil, že u většiny generací je nejoblíbenějším žánrem komedie. V případě starší generace (nad 60 let) byla úspěšnější jen opera, na kterou chodí vícekrát ročně přes 55 procent seniorů. V případě střední generace jsou pak po komediích nejoblíbenější současné hry. Na takovou hru jde dvakrát i častěji ročně polovina respondetů ve věku 46 až 60 let, respektive více než 40 procent v kategorii 36 až 45 let.

Přes dvacet procent diváků nejmladší generace nemá žádnou zkušenost s klasickými dramaty, operou či baletem, ale mělo by zájem je vidět. Tím junioři naopak předčili ostatní generace.

„Překvapivá pro nás není oblíbenost komedií, ani zájem starších diváků, zejména předplatitelů, o klasiku, operu nebo balet. Stejně tak vnímáme zájem střední generace o současné hry. Nový je však pro nás divácký potenciál u nejmladší generace. Ta má ráda zejména naše Malé divadlo a experimentální formy, ale výzvou pro nás je přivést ji ve větším počtu na velké scény našeho mnohasouborového divadla,“ komentoval výsledky šetření Lukáš Průdek, ředitel Jihočeského divadla.

„Chtěl bych poděkovat respondentům za jejich zájem o divadlo. Celkem se jich průzkumu v několika formách zúčastnilo téměř tisíc. Pomáhají nám tak k dalšímu zlepšení naší činnosti i souvisejících služeb,“ dodal Lukáš Průdek.

Průzkum také zjišťoval spokojenost diváků s jednotlivými scénami, na kterých soubory Jihočeského divadla účinkují. Nepřekvapila velká spokojenost s Otáčivým hledištěm, jehož prostředí ohodnotilo s maximální spokojeností 62 procent respondentů, naopak nejméně těchto kladných odpovědí nasbíralo ze všech pěti scén prostředí DK Metropol s 29 procenty.

Šetření se vztahovalo i na obecnější trendy trávení volného času a komunikace s divákem. Divadlo jednoznačně zvítězilo mezi společenskými volnočasovými aktivitami. Nejčastěji v divadle tráví svůj čas 44 procent respondentů, s odstupem následuje kino (11 procent) a koncerty moderní hudby (9 procent).

Sociální média jsou častěji používána s poklesem věku respondenta. Nicméně pro všechny generace vychází stejné pořadí konkrétních využívaných sociálních médií, kdy pořadí prvních tří je vždy stejné: 1. Facebook, 2. Instagram, 3. Twitter.

Citované výsledky jsou z online dotazování, kterého se zúčastnilo 578 respondentů. Souběžně probíhalo korespondeční dotazování a šetření přímo na představeních, při kterých bylo získáno 356 vyplněných formulářů s obdobným výsledkem jako v online průzkumu.

 

Napsal(a) Yvetta Chmelová s využitím TZ | Foto jihoceskedivadlo.cz
 


 

Kam dál?

Prago Union zahrají v neděli na soutoku Malše a Vltavy

sobota, 24. června 2017, 17:07

Prosluněný víkend ozvláštní v Budějcích i vystoupení kapely Prago Union. V neděli vystoupí na prvním z koncertů Kolem dokola vody...

SOUTĚŽ: V Přeštěnicích pod širým nebem se objeví i Jelen

pátek, 23. června 2017, 14:26

Při sedmnáctém ročníku hudebního festivalu Open Air Musicfest Přeštěnice uprostřed lesů, luk a strání spatříte i Jelena.  Kapela...

Wannado Festival Sporťáček zavítá do Budějc. Nabídne i zábavné atrakce

pátek, 23. června 2017, 08:40

Náborový sportovní festival pro rodiny s dětmi - Wannado Festival Sporťáček – opět zavítá v sobotu, 24. června, do Českých...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Holky hodlají nespoutaně chlastat!

čtvrtek, 22. června 2017, 19:30

Do Cinestaru můžete od dnešního dne vyrazit na dvě premiéry – Holky na tahu a Transformers: Poslední rytíř.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.