Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Krumlovský hudební festival zahájí operní hvězdy – sopranistka Gheorgiuová a tenorista Vargas

 
neděle, 25. června 2017, 18:18

Mezinárodní hudební festival i po šestadvacáté rozezní Český Krumlov. Letošní ročník bude patřit především dvěma operním hvězdám, které třítýdenní program zahájí – rumunské sopranistce Angele Gheorghiuové a mexickému tenoristovi Ramónu Vargasovi. Jedinečný letní zážitek začíná 14. července.

Úvodní galakoncert, během kterého doplní oba umělce PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Leoše Svárovského, se bude opírat o repertoár sklízející celosvětové úspěchy. Zazní árie a duety z oper Bohéma, Traviata, Romeo a Julie, Madama Butterfly, Carmen, Tosca, Rusalka a dalších.

„Pražská filharmonie má obrovské zkušenosti s doprovázením předních světových umělců. Pro Ramóna Vargase to bude návrat po šesti letech. O Angelu Gheorghiuovou jsme opravdu dlouho usilovali. Když už jsme se shodli na lecčems, tak jsme se neshodli na financích. Teď se to podařilo,“ řekl prezident Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Jaromír Boháč.

Gheorghiuová a Vargas nejsou jedinými světovými jmény, které pod zámkem vystoupí. Lotyšský violoncellista Mischa Maisky bude mít komorní koncert 20. července v Maškarním sále společně s čínskou princeznou klavíru Shiran Wang, ruská houslistka Maria Soluzobovová zase rozezní Zámeckou jízdárnu za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Conrada Van Alphena už v sobotu 15. července.

Noc barokních mistrů nabídne netradiční zážitek

Také letos je nespornou součástí Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlovi i Jihočeská filharmonie. Doprovodí třeba koncert houslového mága Juliana Rachlina a kanadské violistky Sarah McElravy, který se odehraje 28. července v Zámecké jízdárně. Tradičně jedním z největších lákadel je o den později večer s názvem Bravo Broadway, jenž je věnovaný zlaté muzikálové éře.

Netradiční tečku za festivalem udělá 5. srpna Noc barokních mistrů, komponovaný večer na zámku a zahradách. Diváci nezůstanou na jednom místě, ale budou se v průběhu koncertu několikrát přesouvat. „Zakončení bude v Zámecké jízdárně. Ještě předtím se v zahradě u barokní fontány změní atmosféra a k vidění budou efekty, které umí jen tři místa na světě,“ prozradil Boháč s tím, že večer zakončí kolem půlnoci barokní ohňostroj.


Ramón Vargas v Curyšské opeře.

Zájem o lístky je tradičně obrovský a některé z koncertů jsou již vyprodané nebo s minimem volných míst. Veškerý rozpočet festivalu je pro letošní rok přes 40 milionů korun, a to i díky podpoře Jihočeského kraje ve výši 1,5 milionu korun. Koná se pod záštitou prezidenta České republiky, premiéra vlády, ministrů kultury, zahraničních věcí, průmyslu a obchodu, pro místní rozvoj, hejtmanky kraje, starosty Českého Krumlova a velvyslanců zemí zúčastněných umělců.

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 
Foto Jindra Řeháčková
 


 

Kam dál?

U nejmladší generace mají šanci i náročné žánry jako opera nebo balet

neděle, 25. června 2017, 13:10

Jihočeské divadlo v první polovině letošního roku průzkumem zjišťovalo více o publiku. Dotazníkové šetření bylo zaměřené na...

Prago Union zahrají v neděli na soutoku Malše a Vltavy

sobota, 24. června 2017, 17:07

Prosluněný víkend ozvláštní v Budějcích i vystoupení kapely Prago Union. V neděli vystoupí na prvním z koncertů Kolem dokola vody...

SOUTĚŽ: V Přeštěnicích pod širým nebem se objeví i Jelen

pátek, 23. června 2017, 14:26

Při sedmnáctém ročníku hudebního festivalu Open Air Musicfest Přeštěnice uprostřed lesů, luk a strání spatříte i Jelena.  Kapela...

Wannado Festival Sporťáček zavítá do Budějc. Nabídne i zábavné atrakce

pátek, 23. června 2017, 08:40

Náborový sportovní festival pro rodiny s dětmi - Wannado Festival Sporťáček – opět zavítá v sobotu, 24. června, do Českých...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.