Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

RECENZE: Wonder Woman je film, který píše dějiny!

 
sobota, 10. června 2017, 10:05

Filmová stáj DC Comics mě (narozdíl od ostatních filmagorů) až tak v minulosti neštvala. Muž z oceli byla paráda. Batman vs Superman v rozšířené edici (kinoverze byla hrůza, děs, zmar a utrpení) za to taky stál. To až Sebevražedný oddíl pro mě poslal celý tenhle pokus o zreplikování úspěšné receptury Marvelu do propadliště zapomnění. Nikdo tak netušil, že tím, kdo tenhle vesmír zachrání, bude žena.

Wonder Woman se po světě prohání už nějaký ten pátek. Konkrétně od roku 1942. Za tu dobu si prošla hned několika proměnami jak ve filmech, tak i seriálech. Hraných i animovaných. Žádný z nich ale nepřinesl nejslavněší superhrdince čest a slávu, kterou si zaslouží. Kupodivu a trochu i k mému pohoršení jsme si na plnohodnotnou adaptaci museli počkat až do roku 2017, což ale možná nevadí, protože když si člověk vzpomene na Catwoman nebo Elektru, dva pokusy o female superhero movie ze začátku tisíciletí... Bleh. Což byly mimochodem i obrovské finanční propadáky, které vývoj ženských superhrdinských snímků pozastavily na víc jak deset let. Bohužel.

Myslím, že už teď můžu napsat že Wonder Woman bude finanční úspěch. A každý ten dolar si zaslouží. Gal Gadot v hlavní roli je naprosto dokonalá. Chris Pine ji sekunduje s přehledem. Patty Jenkins režíruje s přesnotí mistra a daří se jí dávkovat nejen akci a humor, ale i emoce. Pokud jste slabší povahy (jako já), připravte se, že vás na konci snímek naprosto rozerve.

Nová Wonder Woman je vše, co si od blockbusteru můžete přát. A přidává ještě mnohem víc. Krom skvostné a naprosto dechberoucí akce je to i ona feministická stránka filmu. Vím, že pro mnoho lidí je slovo feminismus něco jako nadávka, ale to jen proto, že ho nechápou správně.

Feminismus není o nadřazenosti pohlaví. Je o rovnoprávnosti pohlaví. Je o tom, že ženy jsou důstojnými protihráči mužům, ale zároveň že muži jsou důstojným protihráčem ženám a přesně to Wonder Woman ukazuje. Není to snímek, který říká, že muži jsou fuj. Není to snímek, který snižuje mínění o nich a není to ani snímek, který si z můžů dělá srandu. A v tom je jeho podstata.

Jak jsem napsal v úvodu, Wonder Woman je snímkem, co píše dějiny. Tomu odpovídá nejen metaforické zasazení do období událostí první světové války a vše výše popsané. Je skvělé, že ono mnou zmiňované parterství je uzavřeno i mezi tvůrci. Film je režírovaný ženou, napsaný muži. O to víc si zaslouží ocenit.

Pokud jste rodič, je přímo vaší morální povinností vzít vaše ratolesti do kina. V dnešním světě totiž potřebujeme hrdinky, jakou je Wonder Woman. Potřebujeme holčičky, které uvěří, že můžou být (nejen) hrdinkami a potřebujeme chlapečky, kteří si uvědomí, že i holky umí nakopávat zadky.

Budějcká Drbna dává filmu Wonder Woman 90 %
Napsal(a) Robert Poupátko
 


 

Kam dál?

Budou hrát a zpívat pro borovanský Nazaret

pátek, 9. června 2017, 18:22

Podpoří Nazaret, chráněnou borovanskou dílnu, která poskytuje služby lidem s tělesným a zdravotním postižením. A hned dvakrát....

Novinkou Léta ve městě bude westernová vesnička. Tahákem zůstávají...

pátek, 9. června 2017, 17:30

Více než 270 kulturních akcí v Českých Budějovicích nabídne tradiční festival Léto ve městě. Přehlídka výstav, koncertů,...

KULTURNÍ TIPY: Karel Gott, Olympic, Peter Nagy, Petr Kolář, Oceán a...

pátek, 9. června 2017, 11:02

Vrcholem týdne bude bezesporu Somersby Kiss Retro Party, která proběhne v sobotu odpoledne na Výstavišti České Budějovice a...

Noc kostelů na jihu Čech nabídne hudbu, historii nebo prohlídku...

pátek, 9. června 2017, 07:47

Téměř stovka kostelů po celém Jihočeském kraji otevře své dveře veřejnosti v rámci celorepublikové akce Noc kostelů, která se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.