Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Českobudějovické letiště slaví osmdesátiny

 
pátek, 2. června 2017, 11:49

Řídicí věž nebo další jindy nepřístupné sektory letiště v Plané u Českých Budějovic si může po celý červen prohlédnout veřejnost. Areál se v nezvyklém rozsahu otevírá u příležitosti 80. výročí jeho vzniku. Prohlídky jsou primárně určeny žákům základních a středních škol, ale mohou se na ně předem objednávat i skupiny dospělých

„Chceme, aby veřejnost viděla, co se na tom letišti za běžného provozu děje," uvedla Martina Vodičková, mluvčí společnosti Jihočeské letiště, která je provozovatelem Letiště České Budějovice. Celá akce začala ve čtvrtek 1. června otevřením výstavy věnované historii českobudějovického letiště. Vždy se koná jedna prohlídka dopoledne a druhá odpoledne. Jelikož se její účastníci dostanou do řady míst rozsáhlého areálu, exkurze trvá minimálně dvě hodiny.

„Je třeba se předem objednat, protože o prohlídky je velký zájem," řekla Vodičková. Měsíční program podle ní vyvrcholí v sobotu 24. června, kdy se uskuteční den otevřených dveří a letecké ukázky. Představí se při nich i akrobatický pilot Martin Šonka. „Když jsme otevřený den pořádali před dvěma lety, dorazilo na letiště 15 tisíc návštěvníků," připomněla  mluvčí.

Areál, vzdálený jen pár kilometrů od centra Českých Budějovic, má pestrou historii. Jeho výstavba ve 30. letech trvala kvůli různým komplikacím pět let. Letiště zahájilo plný provoz v prosinci 1937. Po druhé světové válce jej využívala československá armáda. Vojenským účelům letiště sloužilo až do roku 2005. Poté jej získaly Jihočeský kraj a město České Budějovice, což jsou jediní dva akcionáři společnosti. Na společné podpoře financování provozu letiště, které se rozkládá na ploše téměř 300 hektarů, se kraj a město dohodly v roce 2006. Rekonstrukce komplexu začala v roce 2009.

V areálu je 120 budov, část z nich je využita pro potřeby letiště, část se pronajímá. V roce 2011 Evropská komise zamítla již schválený, zhruba miliardový projekt modernizace letiště, a od té doby kraj financuje rozvoj ze svého. Pro letošní rok například uvolní 300 milionů korun. Původní termín ukončení rekonstrukce komplexu byl v roce 2017, který se ale posunul. Cílem projektu je, aby v Plané mohla přistávat letadla na mezinárodních linkách nebo charterové lety směřující do zahraničí.

Foto Jan Luxík | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Vystoupí němečtí Drive, američtí Doomsday Student a...

pátek, 2. června 2017, 06:13

Rozehřejte se na letní festivaly! Hudební nálož na vás čeká ve Velbloudu, Fabrice i K2.

Marta Kubišová definitivně ukončí kariéru v Českých Budějovicích

čtvrtek, 1. června 2017, 18:55

Marta Kubišová se na podzim tohoto roku rozhodla definitivně ukončit svou pěveckou kariéru. A poslední koncert naplánovala...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Wonder Woman a Z Paříže do Paříže

čtvrtek, 1. června 2017, 15:38

Tento týden můžete do Cinestaru zajít na dvě premiéry – na Wonder Woman a Z Paříže do Paříže

Pes baskervillský začne sezonu krumlovského otáčivého hlediště. To...

čtvrtek, 1. června 2017, 08:11

Letos se prodej vstupenek na Otáčivé hlediště v zahradě zámeckého parku v Českém Krumlově posunul na rekordní úroveň. K počátku...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.