Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Držitelem ceny Břitva za nejlepší rockovou knihu loňského roku je Václav Votruba

 
pátek, 2. června 2017, 15:41

Publicistické rockové ceny za rok 2016 již mají své vítěze. V kategorii Kniha roku si hlavní ocenění odnesl Budějčák Václav Votruba se svou Knihou kovu, která mapuje tuzemskou extrémně-metalovou scénu. Na druhém místě se umístil Aleš Levý s publikací o kapele Dark Gamballe a na třetím kniha Kmeny 90, za kterou stojí kolektiv autorů kolem Vladimíra 518.

„Samozřejmě mám ohromnou radost, nesmírně si ocenění od hudebních publicistů, mezi nimiž je i řada osobností, ke kterým chovám hluboký respekt, vážím,“ říká Václav Votruba, jenž knihu připravoval zhruba dva roky. „Byla to piplačka, původně jsem myslel, že se budu věnovat pouze blackmetalovému žánru, ale nakonec jsme se s nakladatelem (MetalGate) rozhodli, že zmapujeme metal komplexně. Oceněná Kniha kovu je prvním dílem ze zamýšlené trilogie.“

Na pokračování nyní Václav Votruba pracuje. „Rozhodli jsme se do dvojky zařadit dva subžánry z opačných konců – doom metal a grindcore. Zatímco první zmíněný je o atmosféře a pomalých tempech, druhý je absolutním protikladem – prim hraje rychlost a agrese. Myslím si, že to bude zajímavý kontrast.“

Václav Votruba si na letošní rok připravil i svůj druhý román. Vyjít by měl v létě a dle jeho slov bude zasazen převážně do staré Šumavy, podrobnější informace by se čtenáři měli dozvědět během června.

Václav Votruba, který je zároveň aktivním muzikantem v kapelách The River Of The Lost Souls, Dark Angels a After Rain, debutoval vloni románem Na pokraji. Kniha kovu vyšla v prosinci téhož roku a během několika málo měsíců se vyprodala. Nakladatel ale připravil dotisk, který bude k dispozici v brzkých týdnech.

Napsal(a) Petr Král | Foto Jan Luxík

Štítky Břitva, cena, kniha, metal

 


 

Kam dál?

Českobudějovické letiště slaví osmdesátiny

pátek, 2. června 2017, 11:49

Řídicí věž nebo další jindy nepřístupné sektory letiště v Plané u Českých Budějovic si může po celý červen prohlédnout veřejnost....

KULTURNÍ TIPY: Vystoupí němečtí Drive, američtí Doomsday Student a...

pátek, 2. června 2017, 06:13

Rozehřejte se na letní festivaly! Hudební nálož na vás čeká ve Velbloudu, Fabrice i K2.

Marta Kubišová definitivně ukončí kariéru v Českých Budějovicích

čtvrtek, 1. června 2017, 18:55

Marta Kubišová se na podzim tohoto roku rozhodla definitivně ukončit svou pěveckou kariéru. A poslední koncert naplánovala...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Wonder Woman a Z Paříže do Paříže

čtvrtek, 1. června 2017, 15:38

Tento týden můžete do Cinestaru zajít na dvě premiéry – na Wonder Woman a Z Paříže do Paříže

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.