Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Marek Ferenčík: Zahradnickou profesi za herecké řemeslo rozhodně nevyměním

 
středa, 31. května 2017, 14:25

O nové filmové trilogii režiséra Jana Hřebejka Zahradnictví určitě slyšel každý. Ne každý z vás ale možná ví, že na natáčení všech tří filmů se podílelo také českobudějovické Zahradnické centrum Ferenčík.

Jak již název trilogie napovídá, významnou roli ve filmu hraje dobové zahradnictví. A jaké by to bylo zahradnictví bez květin? Zahradnické centrum Ferenčík spolu se Zahradnictvím Líbeznice a se Zahradnictvím Dvořák a syn Teplice přijalo velkou výzvu a pustilo se do kompletního zajištění rostlinného materiálu pro natáčení.

Nejtvrdším oříškem byl termín filmování, filmaři potřebovali na konci letních prázdnin naplnit skleníky zahradnictví květinami, které se běžně pěstují a prodávají v jarních měsících. Ve filmu nakonec hrálo kolem devíti tisíc jarních květin, několik vánočních stromečků, či vzrostlé exempláře pokojových rostlin v tropickém skleníku. Bylo třeba dát do pořádku zpustlý pozemek kolem skleníků, napěstovat a naaranžovat květiny, osázet květinového motýla (symbol filmového zahradnictví), během natáčecího dne měnit rozmístění a osázení rostlin dle potřeb režiséra, no a po celou dobu se o květiny pořádně starat a zalévat je.

Tak, jak se historie promítá ve filmu, bylo potřeba dějinné zvraty přenést i do vzhledu rostlin. Motýla nahradila rudá hvězda se srpem a kladivem a vyráběl se i obraz Stalina seskládaný ze samých živých karafiátů.

Byla to pro zahradnictví velká zkušenost, vlastně i docela zábava. Vidět při práci sehraný tým, stovky lidí, kteří spolupracují na stejné věci.  Zahradníci mohli trochu prosadit svůj zahradnický pohled na věc a realizovat se.

Kromě květinové stopy Ferenčíci ve filmu zanechali i stopu hereckou. Marek Ferenčík ve filmu Rodinný přítel a Dezertér, tedy v prvním a druhém dílu trilogie, hraje zahradníka. Dobový kostým a účes mu slušely a chválí si spolupráci s režisérem Hřebejkem a hereckými hvězdami. Říká ale, že zahradnickou profesi by nevyměnil za herecké řemeslo, takže ho budete stále potkávat v Zahradnickém centru Ferenčík mezi květinami.

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

TRAILER TÝDEN: Kill ´Em All a Jean Claude Van Damme na scéně

středa, 31. května 2017, 10:51

Kill ´Em All není jen debutová deska kapely Metallica, ale také nový film Jean Clauda Van Damma. Název mluví jasně, opět se jedná...

VIDEO: ZUŠ Open přinesl celodenní maraton vystoupení v centru Budějc

středa, 31. května 2017, 07:22

Pódium na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích nemělo šanci „vychladnout". Jedno vystoupení za druhým měli na...

Budějcké slavnosti zlatavého moku nabídnou novinku v podobě Pivní...

úterý, 30. května 2017, 15:59

Dvoudenní pivní a hudební slavnosti v Budějcích jsou za dveřmi. Začínají už v pátek 2. června ve 12 hodin a na Výstavišti v...

Na zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí budou vystaveny...

úterý, 30. května 2017, 07:42

Na jih Čech zamíří letos korunovační klenoty. Stane se tak už v pátek 2. června v rámci výstavy České korunovační klenoty na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.