Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: ZUŠ Open přinesl celodenní maraton vystoupení v centru Budějc

středa, 31. května 2017, 07:22

Pódium na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích nemělo šanci „vychladnout". Jedno vystoupení za druhým měli na svědomí malí umělci ze základních uměleckých škol. A to při celorepublikové přehlídce ZUŠ Open.

Do prvního ročníku celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open se zapojilo všech šest základních uměleckých škol, které v Českých Budějovicích fungují. V centru Českých Budějovic se představily zhruba čtyři stovky malých a mladých umělců. A všichni podali i přes úmorné vedro perfektní výkony. 

Happening se uskutečnil také v dalších 279 českých městech. Akce nabídla lidem mimořádnou příležitost zažít umění s dětmi v ulicích často na atraktivních místech, v Českých Budějovicích to bylo náměstí. Tam zazněla i  studentská hymna Gaudeamus Igitur, jejíž text upravil místní textař a hudebník Stanislav Kahuda. Na náměstí byl i doprovodný program, o který se postarall umělci z literárně-dramatického a výtvarného oboru. 

Početné pole účinkujících dokazuje, že je o zpěv a hru na rozmanité hudební nástroje zájem. „Je to bezvadné. Ráda jsem se u pódia zastavila a poslouchala. Úžasní byli ti nejmenší virtuózové. Na těch větších už bylo vidět, že se hudbě a zpěvu věnuje přece jen o něco déle. Byl to velice příjemný zážitek," pochvalovala si akci Květa Klumlová. „Já jsem také chodívala do ZUŠky. na hodiny klavíru. Sice jen pár let, ale ráda na to období vzpomínám," dodala žena z Českých Budějovic.

Věřím, že si letošní happening ZUŠ Open užili nejen účinkující, ale i diváci, a podařilo se tak přiblížit ZUŠky co nejširší veřejnosti,“ uvedla k projektu jeho patronka a zakladatelka nadačního fondu  mezzosopranistka Magdalena Kožená. Garanti projektu se rozjeli všemi směry, režisérka Alice Nellis navštívila své rodné město, České Budějovice.

„Český systém základních uměleckých škol je unikátní. ZUŠ s kvalitními pedagogy je skoro v každém městě. Umění jako něco, čím děti v raném věku tráví čas, a proto by se mělo podporovat. Nemusí z nich vyrůst profesionální umělci, ale lidé, kteří relaxují a mají koníčky, jsou dobří diváci, posluchači a naučí se trávit čas tím, co je naplňuje," řekla Nellis.

 
 
 


 

Kam dál?

Budějcké slavnosti zlatavého moku nabídnou novinku v podobě Pivní...

úterý, 30. května 2017, 15:59

Dvoudenní pivní a hudební slavnosti v Budějcích jsou za dveřmi. Začínají už v pátek 2. června ve 12 hodin a na Výstavišti v...

Na zámku Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí budou vystaveny...

úterý, 30. května 2017, 07:42

Na jih Čech zamíří letos korunovační klenoty. Stane se tak už v pátek 2. června v rámci výstavy České korunovační klenoty na...

Na Černou věž zase přiletí stokilová moucha

pondělí, 29. května 2017, 16:48

Stokilová socha mouchy se v půli června vrátí po šesti letech na Černou věž v Českých Budějovicích. Třímetrové dílo z laminátu...

KULTURNÍ TIPY: Čeká nás pouliční slavnost Posousedsku, Na stojáka i...

pondělí, 29. května 2017, 12:38

Po Majálesu se kulturní program trochu uklidní, ale i tak si můžete užít první letní dny v ulicích města. Na náměstí proběhne...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.