Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na Černou věž zase přiletí stokilová moucha

 
pondělí, 29. května 2017, 16:48

Stokilová socha mouchy se v půli června vrátí po šesti letech na Černou věž v Českých Budějovicích. Třímetrové dílo z laminátu vytvořil Michal Trpák. Stejně jako v roce 2011 bude moucha součástí výstavy soch Umění ve městě, která začne 15. června a potrvá do konce září.

Michal Trpák vytvořil tři mouchy. Jedna skončila na střeše zubařské ordinace naproti českobudějovickému Malému jezu, druhá je na hotelu v Praze. Třetí, která vévodila Černé věži, se postupně objevila ještě v zámeckých zahradách v Kroměříži, na holešovickém pivovaru i na úřadu v Trutnově.

„Letos se na Černou věž vrátí. Je desátý ročník výstavy a symbolicky se vrací i proto, že v myslích lidí pořád žije, vyslyšel jsem volání po jejím návratu. Jen bude nová, protože původní utrpěla na výstavách dost škod, byla polámaná, musela by se hodně restaurovat, tak udělám nový odlitek," říká Trpák.

K instalaci sochy musí mít statický posudek, kotvit na věž ji budou kromě něj ještě dva horolezci. V roce 2011 ho inspirovaly jednak verše Adolfa Heyduka Co je štěstí? Muška jenom zlatá, jednak ho fascinuje hmyz. „Když se člověk dívá na makrofotkách, jak je to sofistikovaný biologický stroj... Víc jsem se začal zajímat o hmyzí a mikrobiologickou říši. Fascinuje mě prolínání a přibližování světů," vysvětluje Trpák, který mouchy plácačkou nezabíjí a šetří i pavouky. Přestože je moc rád nemá, chytá je do skleničky a odnáší ven. Téma promítl i do díla Mazlíci, což jsou zvětšené bakterie salmonelózy.

To, že moucha sedne na Černou věž, věděl hned, jakmile se začala rodit. „Protože lepší sokl pod sochu v Českých Budějovicích nejde. Je to slušná drzost vybrat si jako sokl věž," podotýká tvůrce s úsměvem.

Jinou mouchu, černou a zeleně blýskavou masařku, vystavil dříve v kostele svatého Vavřince v Klatovech a rovněž při pražském Febiofestu. Dal jí název Bohatství? „Je černá na velkém zlatém lejně. Byla to polemika o hodnotě věcí,"  upřesňuje Michal Trpák.

Dodnes ho překvapuje, jak se budějovická moucha zaryla do paměti lidí. „Pořád o ní mluví, říkají mi: Jo, tys měl mouchu na věži! Další zajímavá věc je, že spousta lidí si jí tehdy nevšimlo, nezvedli hlavu: dívají se jenom v nějakém úhlu a neregistrují věci, které jsou nad," řekl sochař. 

Foto Bezedný Frank | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Čeká nás pouliční slavnost Posousedsku, Na stojáka i...

pondělí, 29. května 2017, 12:38

Po Majálesu se kulturní program trochu uklidní, ale i tak si můžete užít první letní dny v ulicích města. Na náměstí proběhne...

Děti žijí uměním. Předvedou to i na jihu Čech

pondělí, 29. května 2017, 07:20

Také Jihočeši se zapojí do prvního ročníku celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open. Ten se uskuteční v úterý...

VIDEO: Budějce hrály barvami. Majálesový průvod obsadil centrum města

pátek, 26. května 2017, 16:50

Majálesový průvod po roce opět prošel Českými Budějovicemi. „Had“ plný barev obsadil na několik desítek minut ulice města, podle...

KULTURNÍ TIPY: Majáles pokračuje a v rámci Open Air Festivalu...

čtvrtek, 25. května 2017, 17:51

Majáles si na pátek přichystal ty největší pecky, jako třeba Minus123Minut, Hentai Corporation, Midi Lidi nebo Prop Dylan....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.