Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

RECENZE: Alien: Covenant aneb film o zrození jedné z nejslavnějších vesmírných nestvůr

 
sobota, 20. května 2017, 10:50

Ridley Scott motá fanouškům hlavu... Je Alien: Covenant nový díl z vetřelčí série, nebo dvojka Promethea? Po zhlédnutí filmu se nabízí odpověď, že jasně vítězí druhá varianta, avšak pravdou nejspíš je, že se tvůrci postavili někam doprostřed. Zda je to dobře, ponechám na vás.

Jak shrnout prvotní pocity? Stačí jediné slovo - rozpačitost. Prometheus zatáhl do ságy Vetřelců filozofický aspekt, což bylo vnímáno kontroverzně, avšak dá se mluvit o poměrně odvážném kroku. Alien: Covenant se tváří podobně, ale je evidentní, že filmaři tentokrát šli více na ruku fanouškům. Dali jim konečně to, po čem toužili - samotné vetřelce. Smutným faktem pak je, když si uvědomíte, že svým způsobem jsou tato legendární monstra jen pouhým bonbónkem. Hlavním netvorem je totiž android David, kterého hraje dokonale slizký a emočně prázdný (hraní na flétničku ho nezachrání) Michael Fassbender.

Ono by na tom nic špatného nebylo, kdybyste neměli po celou dobu pocit, že se tvůrci sami nemohou rozhodnout, co vlastně chtějí. Zda film postavený na atmosféře, nebo vetřelčí jatka. První polovina filmu je pomalá, postupně roste, na druhou stranu akční závěr působí zkratkovitě, není vygradovaný tak, jak jsme zvyklí z prvních dvou Vetřelců. Najednou jsou tu titulky a vy dál sedíte, protože chcete víc. Máte pocit, že jste dostali jen předkrm.

Z herců je hlavní pozornost věnována (kromě Fassbendera) Katherine Waterston, která ale postrádá charismat svých předchůdkyň, tedy Sigourney Weaver a Noomi Rapace. Je škoda, že druhou zmíněnou filmaři odpískali, určitě měla na to, aby ikonickou Ripley nahradila.

Alien: Covenant natočil jeden z nejlepších režiséru dnešní doby a zároveň režisér prvního Vetřelce, kterého má autor těchto řádek vůbec nejraději, film je tedy po řemeslné stránce precizní, jsou z něj cítit velké ambice, což je fajn, je dobře, že vetřelec má své místo v popkultuře i ve 21. století, ale těžko říct, zda se v dalších desetiletích bude mluvit o kultu, jako tomu je u původních filmů. Nechci tady spoilerovat, proto děj nijak nehodlám popisovat, ostatně leccos se dá odtušit již z traileru. Pro mě osobně je Alien: Covenant spíše zklamáním, ale někdy to tak bývá, když má člověk přehnaná očekávání.

Cestu do kina vám ale doporučuji, nádherná výprava vypadá na velkém plátně dokonale, stejně tak je působivá temná muzika Jeda Kurzela. A ač to tak z předešlých řádek nevypadá - je to dobrý film. Jen slovo dobrý mi v tomto případě přijde málo...

Hodnocení: 60 %

Napsal Václav Votruba | Foto Youtube - trailer Alien: Covenant
 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Cross Fest 2017, Gangster Trippin nebo Voyage Tour!

pátek, 19. května 2017, 18:25

Kromě dalších hudebních náloží začíná v pondělí také festival Budějovický Majáles, který letos nese název Máj alles gute. Tak...

FOTO: Restaurátoři v Černé věži pomalu balí. Uvolní místo návštěvníkům

pátek, 19. května 2017, 13:20

Již ve čtvrtek 1. června bude po pěti měsících pro návštěvníky opět zpřístupněna dominanta Českých Budějovic – Černá věž....

Na dnešní Gangster Trippin do budějckého Klubu Slavie dorazí Let It...

pátek, 19. května 2017, 12:15

Už dnes můžete zažít další drumandbassovou ultimátní party v Klubu Slavie v Českých Budějovicích na tradičním Gangster Trippin,...

Budějovický Majáles vypukne již tuto neděli!

pátek, 19. května 2017, 07:02

Již tuto neděli 21. května na náměstí Přemysla Otakara II. vypukne Budějovický Majáles, festival organizovaný studenty nejen pro...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.