Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Restaurátoři v Černé věži pomalu balí. Uvolní místo návštěvníkům

 
pátek, 19. května 2017, 13:20

Již ve čtvrtek 1. června bude po pěti měsících pro návštěvníky opět zpřístupněna dominanta Českých Budějovic – Černá věž. Pochlubí se zrestaurovaným a opraveným ochozem, na který každý rok vystoupá kolem třiceti tisíc turistů. Právě na kamenném ochoze se v loňském roce objevily drobné praskliny, které bylo třeba co nejdříve opravit a zamezit tak větším škodám.

Práce restaurátorů včetně renovace kovových částí ochozu vyšly na 400 tisíc korun. Podle slov současného správce věže Jana Vančury, se některé dokončovací práce musely dělat až na jaře, za vyšších denních teplot. Poprvé od roku 1990 tak nemohlo na věži proběhnout tradiční březnové vítání jara, organizované farním sborem Českobratrské církve evangelické. Restaurátoři věž definitivně opustí ve středu 31. května.

Naposledy se Černá věž dočkala generální opravy v letech 1982 až 1985, kdy byl čištěn její vnější plášť. Ochoz pak byl opravován již počátkem 90. let. Posledním větším zásahem byla instalace bezpečnostních ocelových sítí, které brání pádu neopatrných návštěvníků a hlavně sebevrahů, kteří bohužel několikrát věž k dobrovolnému odchodu ze života skutečně využili.

Černá věž se tak opět těší dobré kondici a doufejme, že na dlouhou dobu další zásah restaurátorů potřebovat nebude. Pokud tedy Budějčákům rovnou celá nespadne na hlavu, jak někteří obyvatelé z jejího okolí žertují. Málokdo totiž ví, že Černá věž je svým způsobem budějovickou věží z Pizze. Obě věže byly postaveny na nestabilním písčitém podloží, ale v případě Českých Budějovic se od roku 1577, kdy byla dostavěna, Černá věž naklonila „jen“ o 35 centimetrů k západní straně.

Napsal(a) Jan Ciglbauer | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Na dnešní Gangster Trippin do budějckého Klubu Slavie dorazí Let It...

pátek, 19. května 2017, 12:15

Už dnes můžete zažít další drumandbassovou ultimátní party v Klubu Slavie v Českých Budějovicích na tradičním Gangster Trippin,...

Budějovický Majáles vypukne již tuto neděli!

pátek, 19. května 2017, 07:02

Již tuto neděli 21. května na náměstí Přemysla Otakara II. vypukne Budějovický Majáles, festival organizovaný studenty nejen pro...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Je to tady! Sliz, krev a křik... Nový Vetřelec!

čtvrtek, 18. května 2017, 15:11

Tento týden Cinestar nabídne tři premiéry - Vetřelec: Covenant, Cuky Luky Film a Příšerky pod hladinou. Příjemnou zábavu!

Zemřel Chris Cornell, zpěvák legendárních Soundgarden

čtvrtek, 18. května 2017, 12:15

Šokující informace dnes zaplavila zahraniční média a sociální sítě - ve věku 52 let zemřel zpěvák Soundgarden a Audioslave Chris...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.