Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Alšova jihočeská galerie v Hluboké vystavuje „Válečné plakáty 1914 – 1918“

 
čtvrtek, 18. května 2017, 08:19

V Alšově jihočeské galerii v zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou odstartovala vernisáž výstavu „Válečné plakáty 1914 – 1918“. Galerie chce výstavou připomenout zajímavou a opomíjenou stránku jednoho z největších světových konfliktů v dějinách lidstva – využití umění k válečné propagandě na plochách plakátů.

O zajímavý hudební doprovod se při zahájení výstavy postarali v uniformách rakousko-uherských dragounů členové slovinského pěveckého sboru „Dragonarji Generala Maistra – Dragoner Regiment 5“. Autory a kurátory výstavy jsou Jan Török a Adam Hnojil.

Plakáty využívaly jako psychologickou zbraň všechny válčící strany první světové války. Jejich prostřednictvím bylo apelováno na vlastenecké city občanů, aby se sami chopili činu a přiložili ruku k velkému zápasu. Nejnaléhavější se z toho důvodu jeví plakáty USA, kde vstup do armády byl i v průběhu války dobrovolný. Jiné plakáty vyzývají k upisování válečných půjček, sbírek na vdovy a sirotky nebo třeba ke sběru některých surovin. Grafická úroveň válečných plakátů se liší podle konkrétního státu a období války. Na amerických plakátech se například můžeme setkat i s tehdejšími hollywoodskými hvězdami.

O vývoji válečných plakátů říká autor výstavy Jan Török: „Rakousko-uherské, německé, francouzské, anglické, italské, ruské a později také americké plakáty se v této době dostaly na poměrně vysoký stupeň grafického designu a jeho visuální podoba byla převážně odrazem národní povahy. Vedoucí úlohu ve vývoji designu hráli především němečtí designéři, podstatu jejich plakátů tvoří srozumitelné koncentrované ploché barvy s plnými stíny v kombinaci s bravurně narýsovaným titulkem v husté struktuře. Naopak v Británii a Spojených státech převládá malovaná ilustrace, do které je umístěn tiskařem titulek. Jiný charakter mají např. francouzské válečné plakáty, zachycující tehdy důvěrně známé ikony dobře zvládnutou kresbou od významných umělců, doprovázené dlouhými a poetickými texty. Do tvorby válčících států zásadně vstupují i státní symboly v podobě německého a amerického orla, francouzského kohouta, britského lva či ruského medvěda. Tato symbolika je klíčovým prvkem k pochopení funkce a sociálních kontextů poselství.

Většina plakátu je vystavena úplně poprvé

Vystavené plakáty byly zapůjčeny londýnským Imperial War Museem, soukromými sběrateli a především Vojenským historickým archivem v Praze. Sbírky pražského vojenského archivu se staly pro autory výstavy velkým překvapením. Jen málokdo totiž tušil, jak rozsáhlá sbírka válečných plakátů z první světové války z celého světa se zde skrývá. Přitom dosud jen jejich malá část byla využita při výstavách a návštěvníci Alšovy jihočeské galerie tak většinu vystavených plakátů můžou spatřit vůbec poprvé.

Velké množství plakátů s sebou do vlasti přivezli už českoslovenští legionáři a položili tak základ této unikátní sbírky. Jak na vernisáži uvedl ředitel vojenského archivu Július Baláž, archiv vlastní asi 2000 spojeneckých plakátů a také více než 600 domácích rakousko-uherských plakátů. Ty jsou ale na rozdíl od těch spojeneckých v drtivé většině jen textové a jedná se tak převážně o různé vyhlášky a nařízení, které byly do archivu uloženy pravděpodobně jako historické dokumenty. Jen malá část z nich je také graficky vyvedena.

Jeden z nejcennějších exponátů byl zapůjčen se soukromé sbírky

Protože pro vystavení všech plakátů uložených v pražském vojenském archivu by bylo zapotřebí několika kilometrů výstavní plochy, byly pro potřeby výstavy „Válečné plakáty 1914 – 1918“ vybrány asi dvě stovky exemplářů. Aby ale ani ostatní nezůstaly nevyužity, budou plakáty v průběhu výstavy průběžně obměňovány. Návštěvníci si tak již v letních měsících budou moci prohlédnout desítky dalších plakátů. Vystaveny jsou samozřejmě i málo početné plakáty rakousko-uherské.

Mezi nejcennější exponáty patří česko-německý plakát budějovického 91. pěšího pluku, zapůjčený ze soukromé sbírky. Hned vedle něj je vystaven plakát dalšího známého českého regimentu – plzeňského 35. pěšího pluku. Oba plakáty vznikly v posledním válečném roce 1918 a oba oznamovaly brzké vydání pamětních knih těchto pluků, které ale pravděpodobně nakonec nikdy nevznikly. Právě plakát c. a k. 91. pěšího pluku byl vybrán pro reprint na pohlednici, kterou si návštěvníci výstavy budou moci odnést zdarma jako suvenýr. Kromě toho vydala galerie i rozsáhlý katalog vystavených plakátů.

Zahájení výstavy se zúčastnilo i několik spolků v dobových uniformách – například pražský 8. zeměbranecký pluk. Nechyběli ale ani členové budějovického spolku Jednadevadesátníci, kteří se již 10. června letošního roku postarají o doprovodný program výstavy. V parčíku galerie v tento den zřídí dobový vojenský tábor z italské fronty a přímo v prostorách výstavy zazní přednáška o historii 91. pěšího pluku.

Jak naznačil ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert, doprovodných akcí bude během léta víc. Chystána je například akce se zákopovou kuchyní. Výstava „Válečné plakáty 1914 – 1918“ potrvá do 1. října 2017, ale i v příštím roce, kdy si budeme připomínat již 100 let od konce první světové války, chce galerie u tématu prvního celosvětového konfliktu zůstat.

Napsal(a) Jan Ciglbauer
 


 

Kam dál?

TRAILER TÝDNE: Po pětatřiceti letech se vrací temné sci-fi Blade...

středa, 17. května 2017, 09:23

Zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak. Legendární scifárna Blade Runner se dočkala pokračování. Po neskutečných 35 letech! A co...

Marilyn Manson v Praze! Rockový cirkus vypukne v listopadu v Tipsport...

úterý, 16. května 2017, 13:51

Marilyn Manson již dávno není osobou, která výrazně šokuje, vyvolává kontroverzi. V posledních letech je spíše v menším útlumu,...

KULTURNÍ TIPY: Do Českých Budějovic míří Alexandrovci a Štefan Margita

úterý, 16. května 2017, 11:54

I přes tragickou ztrátu, kterou ruský soubor Alexandrovci loni utrpěl při leteckém neštěstí, vystupuje dál, a vy si ho tak můžete...

Jihočeské divadlo připravilo na pátek další Utajený koncert

neděle, 14. května 2017, 20:12

Jihočeské divadlo pořádá v pátek 19. května v pořadí již čtvrtý Utajený koncert. Tyto koncerty jsou kombinací klasické hudby a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.