Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hlavní cenu na Anifilmu v Třeboni dostal francouzský film Louise na pobřeží

 
neděle, 7. května 2017, 08:15

Hlavní ceny na třeboňském festivalu animovaných filmů Anifilm v sobotu získaly snímky Louise na pobřeží a Můj život Cukety. Ocenění dostaly i krátké a studentské snímky, videoklipy a nově počítačové hry. Do kin přišlo přes 27 tisíc diváků, promítalo se 500 filmů, z nich 132 soutěžních.

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu dostal již 2. května Jiří Šalamoun, autor Maxipsa Fíka. Festival skončí dnes, v neděli 7. května v 19:00 hodin posledním promítáním. Ceny pro filmy nazvané Animorpha jsou spojeny s odměnou 1000 eur (27 tisíc korun), ceny pro klipy a abstraktní animaci s částkou 500 eur.

Hlavní cenu za celovečerní film pro dospělé získal francouzský režisér Jean-François Laguionie za snímek Louise na pobřeží. Vypráví o pětasedmdesátileté ženě, jež zůstane sama v přímořském letovisku. „Snímek provede diváka vzpomínkami hlavní postavy a poté jej přiměje si uvědomit, že samota může být cestou k sebepoznání," uvedli porotci.

Jako nejlepší celovečerní film pro děti ocenili loutkový snímek Můj život Cukety, jejž natočil Claude Barras ze Švýcarska. Film vypráví o chlapci, který putuje po matčině smrti do dětského domova plného sirotků; snímek získal i cenu diváků na festivalu ve francouzském Annecy.

Cenu za nejlepší krátký film má španělský snímek Decorado, nejlepším studentským je Pipka polské režisérky Renaty Gasiorowské. V České republice zůstává jedno ocenění: zvláštní uznání pro studentský, „pohádkově laděný" film Plody mraků, jejž natočila Kateřina Karhánková z FAMU. Festival ocenil i nenarativní animace, videoklipy a nově nezávislé počítačové hry.

Promítalo se na sedmi místech, nově v Lázních Aurora. Publikum je podle ředitele různorodější než před rokem. „Vidím víc studentů, je tu silná skupina 30 až 40 let včetně rodin s dětmi, víc starších lidí a hromada dětí. Trošku víc se zapojili i lidé z Třeboně a lázní," řekl ředitel Anifilmu Tomáš Rychecký.

Přijela řada filmařů jako režisér Paniky v městečku Stéphane Aubier, z Austrálie přiletěl Adam Elliot, držitel Oscara za film Harvie Krumpet. Nejvíc ho překvapilo, jak jsou zde jeho filmy známé. „Trochu bych to možná čekal u snímku Mary a Max, ale diváci znají i ostatní. Na festivalech sice dělám tu a tam rozhovor, ale tady jsem jich dal asi dvanáct. To pro mě bylo překvapivé. Byl jsem na festivalech v Annecy, Hirošimě, krásná města, a Třeboň je jedno z nejhezčích, jaká jsem navštívil," uvedl Elliot.

Některé projekce byly vyprodané, hity se promítaly na náměstí. Pořadatelé řešili problém ve čtvrtek 4. května, kdy blesk při bouřce poškodil elektřinu. „Prolétlo to celou elektrikou, pro projektory to byl totální konec. Naštěstí žádná lampa nepraskla, ale projektory pak deset minut nabíhají, odpálilo to jeden zdroj, bylo to opravdu nepříjemné. Vypnulo se všechno, taková věc se zde za 16 let festivalu nestala," podotkl Rychecký.

Foto Anifilm, Eva Kořínková | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Opravený vodojem v areálu staré vodárny bude dějištěm Noci literatury

sobota, 6. května 2017, 12:41

Opravený historický vodojem, který je součástí areálu Vodárenské věže na Mánesově ulici v Českých Budějovicích, se veřejnosti...

SOUTĚŽ: Štefan Margita míří do Budějc

pátek, 5. května 2017, 16:13

Náš nejznámější tenorista Štefan Margita míří do Českých Budějovic. A doprovodí ho renomovaný brněnský ansámbl, Moravské klavírní...

Výročí konce druhé světové války připomene Bitva o Český Krumlov, ale...

pátek, 5. května 2017, 06:31

9. května 1945 v 17:30 hodin vstoupila do Českých Budějovic Rudolfovskou třídou Rudá armáda a krajské město tak bylo oficiálně...

KULTURNÍ TIPY: Na prodloužený víkend navnadí Kali, Steppa Style nebo...

čtvrtek, 4. května 2017, 21:20

V rámci Dezert Tour 2017 vám zahraje Kali, na pódia se vrací legenda The Primitives Group a poprvé do Budějc dorazí i P.A.T. a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.