Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výročí konce druhé světové války připomene Bitva o Český Krumlov, ale také pietní akty

 
pátek, 5. května 2017, 06:31

9. května 1945 v 17:30 hodin vstoupila do Českých Budějovic Rudolfovskou třídou Rudá armáda a krajské město tak bylo oficiálně osvobozeno. Skončila šestiletá doba nacistického teroru, který si i v jižních Čechách vyžádal tisíce lidských životů. Lidé slavili znovu nabytou svobodu, vraceli se první vězni z koncentračních táborů.

72. výročí osvobození bude v Českých Budějovicích a dalších jihočeských městech připomenuto hned několika kulturními akcemi a pietními akty. 

České Budějovice

Již v pátek 5. května, tedy v den, kdy před 72 lety vypuklo české národní povstání, proběhne za účasti představitelů města, kraje, členů Českého svazu bojovníků za svobodu, zástupců Armády České republiky a dalších organizací, několik pietních aktů přímo v krajském městě.

Připomenutí vítězství se uskuteční nejprve v 9:00 hodin u památníku ve Čtyřech Dvorech, o půl hodiny později u pomníku v Rožnově, v 10:00 hodin na židovském hřbitově v Pekárenské ulici, v 10:30 hodin u pomníku v Suchém Vrbném, v 11:00 hodin u pomníku v Mladém a konečně v 11:30 hodin u památníku letcům RAF na Senovážném náměstí. Kromě toho budou toho dne položeny věnce také k památníkům obětí válek v Nových Hodějovicích, Kněžských Dvorech, Českém Vrbném a k židovskému památníku v ulici F. A. Gerstnera.

Hlavní slavnost ve městě proběhne během státního svátku v pondělí 8. května a to na městském hřbitově sv. Otýlie. V 10:00 hodin zde bude mít projev budějovický předseda Českého svazu bojovníků za svobodu u pomníku obětí heydrichiády za budovou kolumbária. Na místě vystoupí pěvecký sbor Rozmarýn. V 10:30 hodin uctí památku obětí války zástupci města, kraje a Armády České republiky u památníku padlých vojínů v zadní části hřbitova.

Český Krumlov

Velkolepěji bude konec druhé světové války tentokrát připomenut v Českém Krumlově. Již v pátek 5. května v 10:00 hodin začne v kině Luna přednáška pro školy o československých letcích ve druhé světové válce. V sobotu 6. května bude od 10:00 do 17:00 hodin na náměstí Svornosti k vidění maketa válečného letounu Supermarine Spitfire Mk.IXc v reálné velikosti a v 11:00 zde bude uctěna památka účastníků druhé světové války a zároveň bude slavnostně předán prapor Zásahové jednotce Policie České republiky.

Hlavní sobotní program v Českém Krumlově pak začne v 14:00 hodin, kdy v areálu za bazénem u Chvalšinské ulice proběhne „Bitva o Český Krumlov“ – členové klubů vojenské historie Kleist, Jeep club jižní Čechy a dalších předvedou ukázku osvobozovacích bojů z května 1945. Konečně v 15:30 hodin bude ve foyeru Městského divadla zahájena vernisáž výstavy Františka Macha „Konec 2. světové války ve Velešíně“.

Třeboň

V Třeboni se v pondělí 8. května v 10:00 hodin uskuteční pietní akt u památníku obětem zla v Sokolské ulici a to za účasti vedení města, pěveckého sboru Pěslav-Ozvěna a souboru zobcových fléten ZUŠ Třeboň. Na Třeboňsku ještě zůstaneme. Již v neděli 7. května budou moci zájemci mezi 14. a 18. hodinou navštívit mimořádně zpřístupněné Národopisné muzeum v Dolních Slověnicích u Lišova v budově bývalé školy. K vidění zde bude mimo jiné replika četnické stanice a expozice o místních událostech v období druhé světové války.

Strakonice

O týden později si výročí osvobození připomenou také Strakonice. V neděli 14. května proběhne na místním letišti mezi 9. a 13. hodinou Den s 25. protiletadlovým raketovým plukem. K vidění bude současná vojenská technika, ukázky boje zblízka, práce psovodů Vojenské policie, ale také dobový tábor z druhé světové války. Budějovický klub vojenské historie Čeští lvi předvede ukázku boje našich vojáků na západní frontě, k vidění bude i dobová vojenská technika a výzbroj.

Napsal(a) Jan Ciglbauer | Foto c-budejovice.cz
 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Na prodloužený víkend navnadí Kali, Steppa Style nebo...

čtvrtek, 4. května 2017, 21:20

V rámci Dezert Tour 2017 vám zahraje Kali, na pódia se vrací legenda The Primitives Group a poprvé do Budějc dorazí i P.A.T. a...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Marvelmaniaci do pozoru! Do kin přichází Strážce...

čtvrtek, 4. května 2017, 11:34

Tento týden dorazí do Cinestaru jen jedna premiéra - Strážci galaxie Vol. 2. Fanoušci komiksů si opět přijdou na své.

Na jaro se musí s reggae. Do budějckého River Music Clubu míří Steppa...

středa, 3. května 2017, 22:05

Že se už nemůžete dočkat open air festivalů? V River Music Clubu to také cítí v kostech, proto vám už teď naordinovali...

The Godfather Of Soul by dnes oslavil narozeniny. James Brown byl...

středa, 3. května 2017, 15:56

Před 84 lety se v Jižní Karolíně narodila jedna z největších legend soulové a funky muziky - James Brown. Parádní zpěvák a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.