Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dona Juana zahraje Jihočeské divadlo v barokních kostýmech

 
středa, 19. dubna 2017, 16:42

V barokních kostýmech a parukách, ale v moderním překladu zahraje Jihočeské divadlo prostopášnou Molierovu komedii Don Juan. Poslední činoherní premiéra sezony bude v sobotu 22. dubna. Režíruje ji Thomas Zielinski a hlavní roli ztvární Tomáš Drápela. V inscenaci se představí i nové posily souboru Beáta Kaňoková, Kamila Janovičová a Václav Švarc.

Don Juan se hraje v Liberci, Plzni či v pražském Divadle pod Palmovkou a před časem jeho operní verzi Don Giovanni nasadilo Národní divadlo Brno.

„Něco je asi ve vzduchu, že nás všechny téma poživačného člověka, který jde přes mrtvoly, oslovuje. Nás napadla extravagantní myšlenka zahrát to klasicky, a to včetně barokních kostýmů. Pro mě je to největší avantgarda za posledních x let. A divák, který má rád klasiku, bude asi urvaný, protože ji od nás už dlouho nedostal," řekla dramaturgyně Olga Šubrtová s tím, že Don Juan je archetypální postava literatury s tématy jako ovládání žen či vzpoura proti Bohu.

Herci budou mluvit současným jazykem. Moderní překlad vytvořil Vladimír Mikeš a hudbu, v níž se prolínají barokní i současné motivy, složil Ivan Acher. „Byť to budeme hrát jako barokní dobovku, může hra s divákem velmi rezonovat," uvedl Zielinski, který v Jihočeském divadle v roce 2015 režíroval hru Petra Kolečka Poker face.

Originál hry je zasazen na Sicílii, Jihočeši umístili děj na pláž. Kulisa je z molitanu, což některým hercům komplikuje pohyb po jevišti. Hlavní roli dostal Tomáš Drápela. Podle dramaturgyně má v sobě i démona, jejž vedení činohry spíše umlčuje, a zde se projeví. Drápela podobnou postavu ještě nikdy nehrál, vyjma titulní role Maupassantova Miláčka. Dona Juana nečetl a představoval si, že je pouhý sukničkář.

„Byl jsem překvapen, že je pyšný, dělá si, co chce, je to jeho životní filozofie. Vůbec neuvažuje o druhých lidech, že mají také své potřeby. Sexualita je jenom jedna z mnoha složek Dona Juana. Je to člověk, který zaparkuje na místě pro invalidy, zabije člověka, a co... Cynik, který nevěří v nic. Pro mě je těžké si to představit," řekl Drápela.

Molierova tragikomedie Don Juan o pěti dějstvích vypráví o španělském svůdci, který neuznává pravidla, ženy vnímá konzumně a lehkomyslně si užívá života. Premiéru měla v únoru 1665 v Paříži.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

TRAILER TÝDNE: Lidstvo dovládne. Do čela planety se postaví opice

středa, 19. dubna 2017, 12:59

Zrození planety opic před lety vyrazilo dech. Film Ruperta Wyatta vnesl čerstvý vítr do opičí mytologie. Byl chvílemi až komorní,...

KULTURNÍ TIPY: Do Budějc se vrací Horkýže Slíže! Slovenská kapela to...

úterý, 18. dubna 2017, 08:37

Oslavte 25 let slovenské kapely Horkýže Slíže, která ve čtvrtek zahraje v českobudějovickém klubu Slavie. Kromě toho se můžete...

Kluci chodí na velikonoční hodování a šlehají holky. Pro jejich krásu

pondělí, 17. dubna 2017, 10:13

Chození po obci, koledování, sbírání vajíček a cukrovinek do košíčku. K tomu samozřejmě pomlázka a beránek. To vše je nedílnou...

FOTO: Hrkači chodí po centru i letos

sobota, 15. dubna 2017, 10:48

Velikonoce v Budějcích jsou spojeny s hrkači a hrkáním. Ani letos tedy nechybí průvod hrkačů. Centrem města šli ve čtvrtek i...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.