Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské památky jsou připraveny na novou sezónu a už mají otevřeno

 
neděle, 2. dubna 2017, 13:35

Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu zahajily návštěvnickou sezónu 1. dubna. Pro veřejnost je připraven program v rámci celorepublikového tématu Rok renesanční šlechty. Nebudou chybět ani tradiční i nové akce během celého roku. Zámek Červená Lhota představí reinstalované interiéry, Jindřichův Hradec v květnu zpřístupní Zelené pokoje. Rozsáhlejší památkové obnovy se letos dočkají zámky Kratochvíle, Třeboň, Jindřichův Hradec a Hluboká. Zámku Vimperk byla schválena finanční podpora projektu obnovy v IROP a čeká jej tak rozsáhlá rekonstrukce.

Památky, které spravuje Národní památkový ústav v Jihočeském kraji, zahajily návštěvnickou sezónu v sobotu 1. dubna 2017. Veřejnosti po zimní pauze otevřely své brány zámky Červená Lhota, Dačice, Jindřichův Hradec, Kratochvíle, Vimperk, hrady Landštejn, Zvíkov a klášter Zlatá Koruna. V zimních měsících si návštěvníci mohli prohlédnout vybrané prohlídkové trasy v omezeném zimním režimu na zámcích Český Krumlov, Hluboká nad Vltavou, Třeboň, přístupná byla i Schwarzenberská hrobka a hrady Rožmberk a Nové Hrady.

Během dubna si návštěvníci budou moci projít prohlídkové trasy pouze o sobotách a nedělích na zámcích Červená Lhota, Dačice, Kratochvíle, Vimperk a hradech Landštejn a Zvíkov. Ostatní objekty budou přístupné již každý den kromě pondělí. 

O velikonočních svátcích (14. – 17. dubna) budou mít všechny památkové objekty pro veřejnost otevřeno. Některé z nich lákají návštěvníky i na velikonoční program.

Do Jindřichova Hradce se po roční odmlce vrací oblíbená výstava Splašená vejce. „Zámecké interiéry první prohlídkové trasy obohatí několik stovek vajec mnoha barev a velikostí v roztodivných kombinacích, doplněných navíc v letošním roce i netradičními květinovými aranžemi,“ vysvětluje kastelán Jan Mikeš. Výstava bude zahájena v sobotu 8. dubna a od 15. do 17. dubna bude navíc zpřístupněna bez průvodců, návštěvníci si interiéry projdou individuálně.

Zámek Červená Lhota zve návštěvníky na Zelený čtvrtek (13. dubna) do zámecké kaple na starobylou pobožnost při svíčkách se zpěvy a čteními z evangelia s názvem Bdění v getsemanské zahradě.

V interiérech zámku v Třeboni proběhne od 8. do 17. dubna tradiční výstava květinových vazeb s názvem Amarylis ve společnosti květin renesance a poklady italské keramiky s doprovodným programem během víkendových dnů.

Klášter Zlatá Koruna připravil na Boží hod velikonoční (16. dubna) koncert v kostele.

Na zámek ve Vimperku se mohou vydat zájemci o výtvarný workshop, který dále přibližuje kastelán Vojtěch Brož: „Na sobotu 15. dubna jsme pro děti i dospělé připravili program s názvem Impresionistické Velikonoce, během kterého budou mít zájemci možnost namalovat si vajíčko, vymalovat Velikonoční ostrovy či zkusit vlastní impresionistický obraz.“

V Nových Hradech se návštěvníci během Velikonoc seznámí se zvyky a tradicemi na Novohradsku a také bývalých majitelů hradu a panství Buquoyů. Zvláštní prohlídky s názvem Od Tří králů do Velikonoc budou na hradě probíhat od 8. do 17. dubna, na Velký pátek (14. dubna) budou prohlídky přizpůsobeny dětským návštěvníkům, na které čeká i tvůrčí dílna se zdobením velikonočních perníků a výrobou vystřihovánek s velikonočními náměty.

O Velikonočním pondělí (17. dubna) bude během celého dne v zahradě zámku Kratochvíle probíhat Velikonoční hra pro rodiny s dětmi.

Prohlídku jarně vyzdobeného zámku s tradičním průvodcovským výkladem zaměřeným na historii zámku a historii rodu Dalberg nabízí od 14. do 17. dubna také zámek Dačice.

Kastelánka hradu Landštejn Eliška Niederová zve v době Velikonoc na komentované prohlídky: „Od 15. do 17. dubna se vždy v 11 hodin koná komentovaná prohlídka se zaměřením na 15. století a rod Krajířů z Krajku. Prohlídku zahájíme návštěvou dvou landštejnských sklepů.“

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

První narozeniny River Music Clubu: Pil C a Fobia Kid! A také Michal...

pátek, 31. března 2017, 00:10

Českobudějovický River Music Club slaví své první narozeniny a připravil dvě velké akce. Na pátek i na sobotu. Poslední březnový...

KULTURNÍ TIPY: Krucipüsk, Törr, Pil C, Rybářský ples i Michal Ambrož...

čtvrtek, 30. března 2017, 19:19

Na konci týdne to na jihu rozjede nejen legendární metalová kapela Krucipüsk, ale i Törr v rámci Black´n´roll Tour 2017, Pil C a...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Lákají vás Šmoulové, nebo spíše netvor?

čtvrtek, 30. března 2017, 18:02

Tento týden je Cinestar na premiéry bohatý. Těšit se můžete hned čtyři filmy! Jdeme na to...

Harmonikáři z Čech i ze zahraničí se sejdou v Písku. Už počtrnácté

čtvrtek, 30. března 2017, 16:03

Skvělá nálada, známé i méně známé písničky a účinkující všech věkových kategorií. Tak se obvykle vyznačují setkání harmonikářů,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.