Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zámek Hluboká nad Vltavou opravuje pokoje, které při lovech využívala šlechta

 
pátek, 24. března 2017, 13:10

Čtyřiadvacet milionů bude stát oprava malých pokojů v Zámku Hluboká nad Vltavou. V nich při podzimních loveckých slavnostech přespávali šlechtici. Takzvané hostinské pokoje jsou součástí prohlídkové trasy ve druhém patře a památkáři je zpřístupní na jaře příštího roku.

Apartmány se jmenují podle rodů, které na zámku pobývaly nejčastěji, Černínové, Paarové, Larischové. „Sem jezdili hosté vždy při loveckých slavnostech, které se tady konaly na podzim, byly velmi proslavené, a nejvýznamnější rody spaly v druhém patře. Pokud byla slavnost veliká, část hostů přecházela na zámeček Ohrada," uvedla památkářka Mája Havlová.

Loni na Hluboké stavebně dokončili obnovu patnácti místností s přilehlými chodbami a schodištěm. Letos se bude restaurovat mobiliář, jenž se dochoval z časů Schwarzenbergů včetně obrazů a rámů, zprovozní se i původní schwarzenberský záchod. „Trasa bude zajímavá snad trošku komornějším pojetím, kdy si návštěvníci prohlédnou pokoje, kde šlechta skutečně bydlela. Jsou to pokoje pro hosty, ale budou se přibližovat tomu, v čem bydleli Schwarzenbergové," řekl hlubocký kastelán Miroslav Pavlíček.

Soukromé apartmány u čelního trojbokého průčelí otevře zámek na jaře roku 2018. Prohlídka skončí v zámecké kapli, součástí trasy bude takzvaná stříbrnice. „Tam si návštěvníci po základním výkladu budou moci prohlédnout to nejcennější, co na zámku je, po dobu tří až pěti minut ve tmě, kdy budou osvětleny pouze exponáty," podotkl Pavlíček.

Hostinské pokoje se nacházejí po celém obvodu zámku, proto je památkáři rozdělí na tři bloky. První zakončí místností, kde vystaví stříbrné a zlaté předměty z majetku rodu Schwarzenbergů. „Ty se na Hluboké kupodivu zachovaly, neskončily v žádné mincovně. Další část bloku pokojů, takzvaná pracht apartmá, se připravuje do budoucna na další rekonstrukci, protože tam bývaly nejcennější pokoje, kde Schwarzenbergové vítali členy habsburského rodu nebo jiných královských rodů," připomněla Havlová.

Zámek Hluboká nad Vltavou loni přilákal 293 699 návštěvníků, to je o 32 tisíc lidí více než o rok dřív.

Napsal(a) ČTK | Foto Yvetta Chmelová
 


 

Kam dál?

FILMOVÉ PREMIÉRY: Vesmírný Život, horor Skryté zlo a komedie Rande...

čtvrtek, 23. března 2017, 21:31

Cinestar přinesl tři premiéry. Největším favoritem je nejspíš scifárna Život s Deadpoolem Ryanem Reynoldsem v hlavní roli.

SOUTĚŽ: Metropol opět provoní orchideje. A výstavu zpestří živé...

čtvrtek, 23. března 2017, 20:50

Více než tisícovka rostlinných exponátů je od pátku 24. března do neděle 2. dubna k vidění i k mání v českobudějovickém...

KULTURNÍ TIPY: Muzikantský bál, Asonance, Top Dream Company, Pokáč i...

čtvrtek, 23. března 2017, 18:22

Koncerty a nabídka hudebních klubů na konci týdne nadchne příznivce funky, techna, rocku, klasiky i folkloru. V sobotu také...

Funky smršť v budějckém Music River Clubu

čtvrtek, 23. března 2017, 17:12

Víte komu se říká Svatá Trojice českého funky? Přece Monkey Business, J.A.R. a Top Dream Company. A právě ta třetí vystoupí ...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.