Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zámky Hluboká i Jindřichův Hradec otevřou proměněné prohlídkové trasy

 
čtvrtek, 23. března 2017, 07:59

Několik jihočeských zámků letos otevře obměněné prohlídkové trasy, patří k nim Hluboká, Červená Lhota, Jindřichův Hradec i Kratochvíle. Menší novinky chystá i Český Krumlov, nejnavštěvovanější památka v kraji, kam loni přišlo skoro 430 tisíc lidí. Některé památky zdraží rodinné vstupné o deset korun. Loni objekty, o které se starají jihočeští památkáři, přilákaly 1,2 milionu lidí, což je meziročně asi o 103 200 návštěvníků více.

Zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku, známý z pohádky Zlatovláska, získá původní podobu interiérů. Patnáct pokojů v prvním patře zaplní nábytek, obrazy, domácí oltářík či livreje služebnictva. „Návštěvníci tak od 1. dubna uvidí, jak prostory vypadaly kolem roku 1920, kdy zde žila poslední rodina šlechtických majitelů Schönburg-Hartenstein, která si většinu předmětů přivezla z Říma," řekl kastelán Tomáš Horyna.

Zámek Hluboká nad Vltavou restauruje interiéry prohlídkové trasy v druhém patře, hostinské pokoje, které sloužily pro rodinné návštěvy Schwarzenbergů. Český Krumlov, kde je celoročně otevřeno hradní muzeum a věž, o velikonočních svátcích mimořádně zdarma zpřístupní plášťovou chodbu a konírnu. Do příštích let chystá Krumlov zahradní muzeum.

„Konírna je doplněna o stání pro poníka s maketou, na kterou si budou moci děti sednout, je to poník shetlandského typu, stání by jim mělo přiblížit charakter zámeckých stájí, zároveň si s ním budou moci vyhrát," uvedl kastelán Pavel Slavko. Na hlavní prohlídkovou trasu se vrací restaurované rámy obrazů druhé poloviny 17. století. „I obrazárna na druhé trase se zaskví v noblesních, zlatých řezbovaných rámech," dodal Slavko.

Na podzim začne oprava letohrádku Bellarie u otáčivého hlediště, jež potrvá několik let a náklady dosáhnou 30 milionů korun. Hrad a zámek v Jindřichově Hradci otevře 27. května zelené pokoje v Adamově stavení s obnovenou renesanční výmalbou, což stálo přes 400 tisíc korun. „Návštěvníky čekají vyčištěné zářící malby. Pokoje budou daleko více odrážet, jak probíhal dvorský ceremoniál a jak fungovalo šlechtické apartmá, je to byt Adama II. z Hradce," prozradil kastelán Jan Mikeš.

Obnovený renesanční výstavní pavilon Markéta zpřístupní 26. května zámek Kratochvíle na Prachaticku. Koncem května zde začne i několikaměsíční výstava ilustrací Matěje Formana, v srpnu se na hladinu vodního příkopu vrátí po deseti letech představení Divadla Continuo.

Renesanci připomenou i říjnové slavnosti na hradu Nové Hrady na Českobudějovicku. Některé jihočeské památky zdraží plné vstupné, nejvýš o deset korun. „V dalších kategoriích může být v některých případech nárůst o něco vyšší, někde se ale naopak snížilo vstupné s příplatkem za cizojazyčný výklad. Například v Českém Krumlově a na Hluboké se základní vstupné nezměnilo, snížené a rodinné se zvýšilo o deset korun," řekla mluvčí jihočeských památkářů Petra Vacková.

Napsal(a) ČTK | Foto Yvetta Chmelová
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Šikovný Jiřík a jeho strastiplné putování za krásnou...

čtvrtek, 23. března 2017, 07:11

Ruku na srdce. Kdo si udělá čas na to sednout si a zasnít se? Teď je příležitost. Oblíbené Těšínské divadlo nastudovalo klasickou...

SOUTĚŽ: Muzikantský bál v Metropolu je tradičním vrcholem plesové...

středa, 22. března 2017, 20:20

Plesová sezona jde do finiše. A tradičním vyvrcholením plesové sezony v Českých Budějovicích je Muzikantský bál. Ten se uskuteční...

Hodný holky zlý kluky chtěj!

středa, 22. března 2017, 13:59

Kola Harleje se budou točit v Písku v sobotu 1. dubna. A nebude to aprílový žertík! Se svým turné Hodný holky zlý kluky chtěj,...

TRAILER TÝDNE: Rychle a zběsile… tentokrát snad ještě zběsileji

středa, 22. března 2017, 12:45

Vzpomínáte si na jedničku Rychle a zběsile? Fanoušci vytuněných kár byli na vrcholu blaha. Ti ostatní alespoň ocenili akční...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?

Stát zaplatil pokutu za pochybení Hradu, škodu nevymáhá

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která řadu měsíců odmítala zlínskému aktivistovi Luďkovi Maděrovi sdělit informace o výši platů hradních úředníků. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN). I když ministerstvo mělo podle deníku vymáhat zaplacení částky po skutečném viníkovi, neučinilo tak.