Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTOGALERIE: Masopust ovládl centrum Budějc

úterý, 28. února 2017, 23:33

Po předání glejtu na základě „řádného vysvětlení“ žadatelů o udělení městského privilegia Budějcemi jíti a koledu provozovati a vzdání úcty představitelům města zatančením masopustních koleček se koledníci v úterý odpoledne vydali na svou obchůzku městem. Rozloučili se tak s letošním masopustním obdobím.

Už po sedmadvacáté požádali koledníci o zmiňované povolení. Lidé, kteří na náměstí Přemysla Otakara II. přišli, viděli typické jihočeské koledy - růžičkovou z Doudleb a mečovou v podání mužské i ženské části Jihočeského souboru písní a tanců Úsvit doplněné o hosty koled z Benešova nad Černou a jejich setkání u kašny i koledníky folklórních souborů Furiant a Úsviťáček. Nedílnou součástí budějckého masopustu vždy byli a stále jsou dělostřelci a jejich nepřeslechnutelná děla.

Masopustní veselí na budějckém náměstí Přemysla Otakara II. Bylo tam fakt živo. :-)

Zveřejnil(a) Budějcká Drbna dne 28. únor 2017

 

Letos budějcké rozloučení s masopustním obdobím zakončila večerní zábava v kulturním domě Slavie, kde k tanci a poslechu hrála dechová hudba Šumavanka. Lidé tam měli možnost i se pobavit s koledníky a seznámit se s dalšími masopustními zvyky, na jejichž předvedení není při vlastní masopustní koledě dost času.

Ale veselo díky koledníkům bylo i v dalších restauracích v centru Budějc.To je bezvadné, že se tady v Českých Budějovicích dodržuje taková tradice, Skvěle jsem se bavil," pochvaloval si masopustní veselí Ludvík Mestrik, který nebyl v Pivnici Budvarka v ulici Karla IV. ničeho ušetřen a absolvoval i masopustní taneček. Jsem tu na několikadenní pracovní cestě, tak jsem si odskočil na pivko a tohle mě potkalo. A bylo to prima, pro mě velký zážitek. Tohle v našem městě nemáme," smál se muž ze středních Čech.

Veškeré dění spojené s masopustními obchůzkami se odehrávalo ve vnitřním prostoru českobudějovického náměstí a chodnících přilehlých ulic. A o masopustě platí jakýsi nepsaný zákon, že mnohé jest dovoleno, trpěno a tolerováno," podotkla Marcela Macková z Regionálního odborného pracoviště pro lidovou kulturu Jihočeského muzea, které je třináct let odborným garantem a koordinátorem akce. Pořadatelem je už přes čtvrt století město.

 
 
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Petra Janů s Amsterdamem rozpálí Metropol

úterý, 28. února 2017, 16:35

Oblíbená zpěvačka Petra Janů dorazí se skupinou Amsterdam do Českých Budějovic! Ve středu 22. března zazpívá ve Společenském sále...

KULTURNÍ TIPY: Týden je plný divadla, baletu, ale nechybí ani koncert...

úterý, 28. února 2017, 15:42

Šťovík, upečené brambory je komedie z fotbalového prostředí. Tu a další divadelní představení je možné v tomto týdnu vidět v...

Do písecké Sladovny se vrátí Mraveniště. Bude dřevěné a už vzniká v...

úterý, 28. února 2017, 13:33

V Chlaponicích u Písku začala postupně vznikat edukativní výstava Mraveniště, která bude od 12. května k vidění v písecké galerii...

SOUTĚŽ: Tata Bojs to v pátek rozjedou v Café Klubu Slavie

pondělí, 27. února 2017, 17:13

Již tento pátek vystoupí Tata Bojs v Café Klubu Slavie v Budějcích a já vás tam umím dostat. Stačí dobře odpovědět na otázku a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.