Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

A Oscara získává La La Land! Vlastně Moonlight... Předávání „ozdobila“ nevídaná chyba

 
pondělí, 27. února 2017, 07:39

Akademie znovu rozdala sošky. Nejočekávanější večer filmových nadšenců byl letos nejenom plný zábavy, ale také narážek na prezidenta Trumpa a jednoho drobného faux-pas. Jako nejlepší film byl nejprve vyhlášen La La Land, který během ceremoniálu získal nejvíce Oscarů. Nakonec však trofej patřila snímku Moonlight.

Do varu dostal hvězdy v sále i diváky u televizních obrazovek Justin Timberlake s písní Can’t Stop The Feeling z filmu Trollové. Moderátor Jimmy Kimmel si poté neodpustil sérii vtípků na prezidenta Donalda Trumpa a pokračoval s tím v průběhu show. Například popsal, proč je Meryl Streepová „přeceňovanou herečkou“ nebo vyzval k odchodu ze sálu novináře CNN a všech, kteří mají v názvu vydavatelství „Times“, protože nechce z předávání takzvané „fake news“.

První zlatou sošku překvapivě získal ve vedlejší roli Mahershala Ali za film Moonlight. Poděkoval svým hereckým učitelům, kteří mu do hlavy vždy vštěpovali jednu věc. „Nejde o tebe, jde o tu postavu. Jsi v jejích službách,“ řekl u mikrofonu. Moonlight, který je o dospívání homosexuálního černošského chlapce, nakonec získal tři Oscary.

V nejsledovanějších kategoriích uspěli Casey Affleck za hlavní roli ve filmu Místa u moře, Emma Stone za La La Land a právě režiséři filmu Moonlight. Vítězem kategorie nejlepší film však byl Warrenem Beattym vyhlášen La La Land. Až poté dostal předávající správnou informaci. Tvůrce snímku La La Land to ale nemuselo mrzet, ze čtrnácti nominací nakonec proměnili ve zlatou sošku hned šest.

Obdivuhodně se politicky vyjádřil íránský režisér Asghar Farhádí, jehož film Klient získal trofej za nejlepší zahraniční film. Tvůrce snímku si však pro Oscara nedorazil, protestoval tím proti prezidentskému dekretu, který omezil vstup do Spojených států amerických lidem především z muslimských zemí. „Moje absence je projevem respektu k lidem z mojí země a dalších šesti, kterým byl nehumánním zákonem zakázán vstup do USA,“ dodal Farhádí.

Vítězové jednotlivých kategoriích:

Nejlepší film: Moonlight.
Nejlepší režie: Damien Chazelle (La La Land).
Herečka v hlavní roli: Emma Stone (La La Land).
Herec v hlavní roli: Casey Affleck (Místo u moře).
Herečka ve vedlejší roli: Viola Davis (Fences).
Herec ve vedlejší roli: Mahershala Ali (Moonlight).
Zahraniční film: Klient (Asghar Farhádí, Írán).
Kamera: La La Land (Linus Sandgren).
Nejlepší masky: Sebevražedný oddíl.
Nejlepší kostýmy: Fantastická zvířata a kde je najít.
Nejlepší původní scénář: Místo u moře (Kenneth Lonergan).
Nejlepší adaptovaný scénář: Moonlight (Barry Jenkins, Tarell Alvin McCraney).
Nejlepší hudba: La La Land (Justin Hurwitz).
Nejlepší píseň: La La Land (City of Stars).
Nejlepší vizuální efekty: Kniha džunglí.
Nejlepší dokument: O.J.: Made in America (Ezra Edelman, Caroline Waterlow).
Nejlepší animovaný film: Zootropolis: Město zvířat (Byron Howard, Rich Moore, Clark Spencer).
Krátký animovaný film: Ptáčátko (Alan Barillaro, Marc Sondheimer).
Nejlepší střih: Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny.
Nejlepší výprava: La La Land.
Nejlepší zvuk: Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny.
Střih zvukových efektů: Příchozí.
Krátký dokument: The White Helmets (Orlando von Einsiedel, Joanna Natasegara).
Krátký film: Sing (Kristóf Deák, Anna Udvardy).

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 
 


 

Kam dál?

Jihočeské divadlo spouští průzkum svých současných i potenciálních...

neděle, 26. února 2017, 12:42

Dotazníkové šetření Jihočeského divadla zaměřené na různorodé divácké skupiny má za úkol získat zpětné vazby na činnost divadla a...

RECENZE: Zlato stojí a padá na hereckém výkonu Matthew McConaugheyho

neděle, 26. února 2017, 10:54

Po Vlkovi z Wall Street už jen těžko může nějaký snímek v žánru „zázračně zbohatnu“ nasadit laťku výš. Naposledy se o to pokusil...

House of Madness dnes přiveze část Magnetic Festivalu do K2

pátek, 24. února 2017, 15:31

Organizátor a rezident jednoho z největších elektronických festivalů v ČR (Magnetic Festival) - Dj John Culter - dnes zavítá do...

Neřež, Dragoun a Koščová jsou zárukou jedinečného trojkoncertu...

pátek, 24. února 2017, 10:06

Budějcký Café Club Slavie bude v pátek večer dějištěm mimořádného a jedinečného koncertu osobností české rocku a folku. Nenechte...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.