Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jan Kučera: River Music Club je dnes multižánrový klub. Jazz u nás ale prostor stále má

 
středa, 22. února 2017, 11:11

Ačkoliv má budějcký River Music Club v logu saxofon, nedá se již mluvit o ryze jazzovém a bluesovém doupěti. Naopak - nový provozovatel Jan Kučera se snaží jít co nejširší cestou - pojmout v programu co nejvíce žánrů, aby byla nabídka rozmanitá. Jak se zdá, tento krok se vyplatil. Klub stále roste na oblibě, čehož důkazem jsou uspokojivé návštěvnosti koncertů.

Máte před sebou další z klíčových akcí - vystoupení Lenky Dusilové. Pokud se nepletu, do klubu se vrací ani ne po roce...
Lenka u nás zahraje v pátek 24. února. Je to výborný člověk, výborná zpěvačka... Tentokrát vystoupí sólově, to znamená bez kapely Baromatika. I tak věřím, že přitáhne dost lidí, protože je zkrátka skvělá. Určitě to nebude ryze komorní vystoupení, Lenka Dusilová nikdy nebyla komorní. (úsměv) V roli předskokanky se představí Barbora Mochowa, jeden z posledních objevů...

Dá se mluvit o první větší akci letošního roku?
Jde o to, jaký žánr řešíme. Vozíme sem hodně hip hopu. V lednu tady byli Rest a DJ Herby. To bylo velký... Výborná akce.

Někdo si může myslet, že je River Music Club stále jazzový klub, hip hop na soupisce ho může zaskočit...
Jazz a blues tady má tradici. S tím jsme ho přebírali. Snažíme se sem vozit kvalitní jazz, blues, ideálně zahraniční interprety, ale jazzových koncertů celkově ubylo. Stal se z nás multižánrový klub - máme tady metal, hip hop, swing, gospel.... Je to mainstream. I na to konto jsme změnili název, abychom v něm neměli vyhraněný jeden hudební styl. Myslím si, že každý si u nás najde to své.

Předpokládám, že důvodem je malý zájem o jazzovou hudbu...
Jazz a blues jsou výborné žánry. Všechno vyšlo z jazzu, ale z hlediska návštěvnosti je takový klub neutahnutelný. Fanoušci jsou fajn, muzikantsky je to parádní, ale prostě to nejde... Lidé tady k jazzu ještě nedozráli. Máme pravidelnou jazzovou klientelu, ale na uživení to nestačí. Ono také jde o to, jaký jazz... Laco Déczi vyprodá klub bez problémů. Je to velká osobnost. Pak je ale celá řada jazzmanů, kteří jsou uzavření, což pro lidi není tolik přitažlivé.

Mimochodem jazz a hip hop nejsou úplně odlišné extrémy. Stačí si poslechnout například Doo-Bop od Milese Davise...
Mají k sobě blízko. V 90. letech to byly v Americe takřka totožné žánry. Hip hop spojený se saxofonem, to se lidem líbilo a líbí. Hip hop z jazzu vyšel. Možná škoda, že tady lidé v hip hopu tolik neslyší na umělce z Ameriky, takže se hodně staví na českých a slovenských interpretech.

Vraťme se k programu... Co nás čeká po Lence Dusilové?
V sobotu nás navštíví Doctor Victor, kteří hráli na Letné před AC/DC. Je to mladá kapela, fajn kluci... Pak se pomalu přesuneme do stavu narozenin. 31. 3 až 1. dubna se uskuteční hlavní oslavy. V pátek 31. března tady budou dvě nejvýraznější osobnosti Comeback Gangu: Pil C a Fobia Kid a v sobotu Hudba Praha s Michalem Ambrožem. Program je celkově plný zajímavých vystoupení, doporučuji sledovat náš Facebook!

Když se ohlédnete za uplynulým rokem, co vidíte?
Když jsem jako majitel přišel, uměl jsem dělat hospodu, klubová scéna mi tolik neříkala, takže jsem se rozkoukával. První z velkých koncertů byl Rest. Bylo to skvělé, lidi to bavilo, přišlo jich hodně... Přibývala pak jména jako Lenka Dusilová, Hudba Praha, Alkehol... Zaměřili jsme se více na propagaci a lidé si k nám cestu našli. Dnes o nás vědí, uvědomují si, že už nejsme pouze jazzový klub. To je důležité. Plánujeme rekonstrukci interiéru, veškerá výbava bude odpovídat tomu, že jsme multižánrový klub.

Co na to ale říkají ortodoxní jazzoví fanoušci?
Nevím... Myslím si ale, že pokud lidé tu hudbu milují, je jim jedno, do jakého klubu jdou, protože jdou v první řadě za muzikou.

 


 

Kam dál?

KULTURNÍ TIPY: Nenechte si ujít Dívčí válku ani norskou kapelu Beaten...

úterý, 21. února 2017, 19:46

Další únorový týden přináší kromě dalších masopustních veselic a Dnů slovenské kuchyně také zajímavé koncerty. A nechybí ani...

Quiet: Chceme lidem dávat co nejvíce ze sebe. S průměrem se...

neděle, 19. února 2017, 16:17

Mladých kapel je v poslední době po hříchu málo, a když se nějaká vynoří, zpravidla její působení nemá dlouhého trvání. Výjimkou...

Vojtěch Spurný: Největším vkladem a zajímavostí práce dirigenta s...

pátek, 17. února 2017, 07:59

Na konci minulého roku se Jihočeská filharmonie vůbec poprvé podívala do Číny. Turné mělo úspěch, což potvrdil dirigent Vojtěch...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Čtyři filmy, které byste měli vidět!

čtvrtek, 16. února 2017, 21:22

Tento týden je na premiéry v CineStaru bohatý. Všechny čtyři snímky mají potenciál vás zaujmout.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.