Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Quiet: Chceme lidem dávat co nejvíce ze sebe. S průměrem se nespokojíme

 
neděle, 19. února 2017, 16:17

Mladých kapel je v poslední době po hříchu málo, a když se nějaká vynoří, zpravidla její působení nemá dlouhého trvání. Výjimkou je budějcká parta Quiet, s jejichž zpěvákem Jankem Levárskym jsme si povídali.

Quiet vznikli v roce 2012. Jak to tenkrát bylo? Kdo měl ten nápad založit kapelu?

Ten nápad vzešel ode mě, jelikož se mi rozpadla kapela Made In Doma (to bylo na podzim 2011) a já si řekl, že založím něco nového, lepšího s větším nástrojovým obsazením, aby to mělo větší zvuk a tak jsem začal shánět muzikanty.

Začínali jste ale v jiném nástrojovém osazení, než v jakém hrajete teď…

Ano, jako první člověk se mi ozval basák Martin Kolouch a během tří měsíců se ve zkušebně vystřídalo asi šest různých muzikantů s různými nástroji. Finální sestava ale vzešla nakonec klasická, a to basa - Martin Kolouch, kytara, zpěv - já a za bicí usedl můj kamarád Ondra Konečný. To je, řekl bych, takový ten surový základ.

Teď je vás ale v kapele víc…

Chtěl jsem kapelu o více členech s pořádným zvukem, ale problém velkých kapel bývá v tom, že se jejich členové většinou nemohou sejít na zkoušce všichni. To jsem věděl, a i proto jsem upustil od dechové a smyčcové sekce. Klavír jsem ale vždy chtěl, tak jsem hledal na ZUŠce, kam jsem chodil. Nakonec jsem tam našel Františka Žišku na klávesy a Tomáše Pelcla na kytaru. Na klávesy, nebo teda spíš synťák, se dají dělat všelijaké zvuky, což se pro kapelu v mnoha ohledech hodí. Poslední změnou je nový baskytarista, kterým je nově Jirka Jantač.

Od začátku jste věděl, jakým směrem se bude kapela ubírat?

Od začátku jsem si říkal, že tomu nechám volný průběh. Jak to vyzní, tak to bude správně. Takže pokud by tam přišly dechy, tak z toho udělám klidně reggae, nebo skáčko, pokud třeba budou dobří zpěváci, tak klidně víc do soulu. Takový základní zvuk kapel v tomhle koutu světa je basa – bicí – kytara. Proto většina kapel, když se ti muzikanti sejdou, umí hrát takový ten punk/rock, na kterém vyrůstali, nebo vyrůstají. Proto i my sklouzávali ke kytarovému rocku, a jak ubíhaly měsíce, tak jsem se začal hodně formovat spíše do popu a alternative rocku, protože jsem měl pocit, že se tam dá více hýbat a je tam víc možností.

Má váš styl široké publikum? Nebo bojujete s návštěvností?

Doma na Budějcku, je návštěvnost skvělá, přece jenom doma je doma. V jiných městech je to podle toho jak navštěvované to místo je, případně podle toho s kým tam ještě hrajeme... Na festivalech a akcích pro hodně lidí to samozřejmě závisí hlavně na pořadateli. Každopádně my měli na takových akcích vždy dobrý ohlas a to je to hlavní – jakou atmosféru dokážeme mezi námi a publikem vytvořit. Co se týče žánru, na ten podle mě moc lidé nekoukají, jelikož v dnešní době většinou všichni poslouchají více žánrů, a tak závisí na tom, jakou reputaci si interpret dokáže vydobýt.

Letos jste vyhráli budějcké kolo University Band Contest. Jak jste dopadli v celorepublikovém kole?

Republikové kolo se konalo koncem dubna a pro nás nedopadlo nijak dobře, jelikož z pěti kapel jsme skončili na předposledním tedy čtvrtém místě.

Přesto, berete i účast v celorepublikovém kole jako úspěch?

To regionální kolo nás určitě dost nakoplo a celkově to byl super koncert, když pominu to, že to byla soutěž. Potkali jsme tam super lidi, se kterými se vídáme doteď. Republikové kolo bylo každopádně zajímavou zkušeností.

Před Vánoci jste uskutečnili zajímavou akci, a to sice live stream na facebook z vaší zkušebny. Jak vás to napadlo?

No my jsme si s klukama řekli, že si uděláme vánoční večírek, kde budeme zkoušet nové singly, jelikož se chystáme do studia. To byl hlavní plán a už nějakou dobu jsem polemizoval nad tím, že bychom mohli udělat něco živého. No a pár dní před touhle zkouškou jsem se k tomuhle nápadu vrátil, navrhnul to ostatním a oni souhlasili. Jelikož už máme i docela kvalitní technickou podporu, tak jsme to s Ondrou tak nějak rozpohybovali a nakonec i navzdory našim obavám se to povedlo a řekl bych dokonce nad očekávání.

A co chystá kapela Quiet v roce 2017?

My jsme zažili dost důležitý rok 2016, který bych řekl, že byl pro nás dost motivační a nakopávající a naučili jsme se fungovat na profesionálnější úrovni. V roce 2017 se chceme posouvat ještě dál a to hlavně v show, kterou budeme mít, a na které již teď pracujeme. Zazní nové písně, které budou oproti tomu, co jsme doteď dělali, úplně jiné, jak žánrově, tak zvukově. Dále by měl v nejbližší době vyjít klip, který děláme už přibližně půl roku a je to klip, který pokud vím, tak ve zdejších končinách nemá obdoby. Dále se chystáme do studia s jedním slavným českým producentem a jsme na to už hrozně natěšení. Takže následující rok toho bude nového dost. Celkově chceme lidem dávat, co nejvíce ze sebe a pokud možno co nejkvalitněji. Hledáme nové způsoby, jak naši hudbu, klipy a vystoupení podávat. S průměrem se nespokojíme.

Napsal Jaroslav Pešek | Foto archiv Quiet
 


 

Kam dál?

Vojtěch Spurný: Největším vkladem a zajímavostí práce dirigenta s...

pátek, 17. února 2017, 07:59

Na konci minulého roku se Jihočeská filharmonie vůbec poprvé podívala do Číny. Turné mělo úspěch, což potvrdil dirigent Vojtěch...

FILMOVÉ PREMIÉRY: Čtyři filmy, které byste měli vidět!

čtvrtek, 16. února 2017, 21:22

Tento týden je na premiéry v CineStaru bohatý. Všechny čtyři snímky mají potenciál vás zaujmout.

KULTURNÍ TIPY: Monkey Business, Debustrol, Bran, ZaPeRLiPoPeTTe, Trio...

čtvrtek, 16. února 2017, 18:21

Divadla v tomto týdnu bylo hodně, a v následujících dnech ještě bude. Ale na své si hlavně o víkendu přijdou i příznivci...

SOUTĚŽ: Budějcké Alzheimercentrum a Seniorcentrum pořádá svůj první...

čtvrtek, 16. února 2017, 16:19

Do víru tance, hudby a dalších plesových zážitků se poprvé vrhnou také klienti, zaměstnanci a příznivci budějckého...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Souzený zvukař tvrdí, že policie o protestu proti Zemanovi věděla předem

Zvukař Jaroslav Hensl, kterého zadržela policie kvůli narušení mítinku prezidenta Miloše Zemana, řekl dnes u soudu, že o formě protestu předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů. Věřil tedy tomu, že nedělá nic nepovoleného. Hensl strávil přes dvě hodiny na policejní služebně poté, co hlasitě přehrál skladbu Modlitba pro Martu. Žalobou se domáhá toho, aby soud označil zásah jako nezákonný.

Podle Tvrdíka Slavia jedná o partnerství s arabským zájemcem

Fotbalová Slavia Praha by brzy mohla získat nového arabského sponzora. Předseda představenstva Jaroslav Tvrdík potvrdil, že červenobílí jednají s blíže neurčeným arabským zájemcem o generálním partnerství. Podle médií by mělo jít o zámožnou aerolinii Qatar Airways. Tvrdík zároveň uvedl, že menšinový vlastník klubu čínská firma CITIC počítá s tím, že nadále zůstane ve Slavii.

Zeman v dopise požádal čínského prezidenta o další spolupráci

Prezident Miloš Zeman ve středu v dopise požádal čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby pokračovaly projekty česko-čínské spolupráce. Zmínil například rozvoj přímých leteckých spojení mezi zeměmi nebo obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce. Hrad informaci zveřejnil na webu. Zeman v dopise uvedl, že nemá pochopení pro konání pražských komunálních politiků a že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.